2016 05 19

Kultūros paveldo departamentas skųs teismo sprendimą

Vilniaus apygardos administracinio teismo (VAAT) teisėjų kolegija paskelbė sprendimą Vilniaus bendruomenių inicijuotoje byloje dėl Orhuso konvencijos dėl teisės gauti informaciją, visuomenės dalyvavimo priimant sprendimus ir teisės kreiptis į teismus aplinkos klausimais pažeidimo, pranešė Locomotive.press.
Užupio bendruomenė piketuoja dėl statybų Polocko g. 17
Užupio bendruomenė piketuoja dėl statybų Polocko g. 17 / Juliaus Kalinsko / 15min nuotr.

Bendruomenės į teismą kreipėsi praėjusių metų spalį, Kultūros paveldo departamentui atsisakius pateikti visuomenei informaciją, susijusią su Vilniaus senamiesčio nekilnojamojo kultūros paveldo apsaugos (tvarkymo) specialiuoju planu.

Išnagrinėjęs bylą, teismas šį Kultūros paveldo departamento atsisakymą panaikino ir įpareigojo departamentą pateikti 2015 m. liepos 15 d. bendruomenių prašyme nurodytą informaciją tiek, kiek iki teismo sprendimo priėmimo dienos nebuvo pateikta.

„Man, kaip tuometinei komisijos narei, tyrimo dėl Orhuso konvencijos taikymo darbo grupės vadovei ir sprendimo projekto autorei, labai gaila, kad dėl visuomenės nušalinimo buvo prarasta nemažai kultūros paveldo, kurį gal būtų pavykę išgelbėti talkinant paveldui neabejingoms bendruomenėms“, – sakė Žvėryno bendruomenei atstovavusi Jūratė Markevičienė.

„Teisėjų kolegija nurodė, kad Vilniaus istorinis centras (Senamiestis) yra pasaulio paveldo vietovė, turinti ypatingą istorinę ir kultūrinę vertę, kuri sukuria unikalų kraštovaizdį šioje vietoje gyvenantiems ir besilankantiems asmenims, todėl Kultūros paveldo departamentas turėjo pareigą patenkinti pareiškėjų prašymą ir informaciją suteikti vadovaudamasis Orhuso konvencijos nuostatomis.

Teisėjų kolegija pažymėjo, kad, kaip matyti iš Orhuso konvencijos objekto ir tikslo, taip pat šios konvencijos aiškinamųjų dokumentų, Orhuso konvencija suteikia teisę suinteresuotai visuomenei gauti visą informaciją bet kokioje teritorijų planavimo stadijoje iš valstybės įstaigų apie galimą poveikį jų gyvenamajai aplinkai, šiuo atveju – Vilniaus istoriniam centrui (Senamiesčiui)“, – rašoma VAAT pranešime spaudai.

Sprendime svarbus ir teismo išaiškinimas, kad pagal Lietuvos Respublikos Konstituciją Orhuso konvencija yra Lietuvos įstatymas, todėl, jei kiti nacionaliniai įstatymai prieštarauja konvencijai, turi būti taikomos konvencijos nuostatos.

Papildyta 2016.05.20 16.05 val. KPD pozicija: Orhuso konvencijos nepažeidėme

Penktadienį 15min gavo Kultūros paveldo departamento poziciją.

„Kultūros paveldo departamentas nėra pažeidęs Orhuso konvencijos, tad ši antraštė yra absoliučiai klaidinga. Gegužės 9 d. Vilniaus apygardos administracinio teismo sprendimas yra tik dalinis: pripažinta, kad KPD netinkamai aiškino Orhuso konvenciją savo atsakyme Užupio bendruomenei, o visą reikiamą informaciją pateikė.

Teismui užkliuvo tik tai, kad Kultūros paveldo departamentas, rengdamas Vilniaus senamiesčio nekilnojamojo kultūros paveldo apsaugos (tvarkymo) specialųjį planą, nepateikė vieno dokumento – Aplinkos strateginio poveikio vertinimo. Tokio vertinimo KPD neprivalo atlikti, rengdamas specialųjį planą. Todėl pirmadienį, gegužės 23 d. šis sprendimas bus apskųstas Lietuvos vyriausiajam administraciniam teismui“, – teigia Kultūros paveldo departamento Panevėžio teritorinio skyriaus vedėjas Arūnas Umbrasas, dalyvavęs teismo posėdžiuose.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Pasisemti ilgaamžiškumo – į SPA VILNIUS
Akiratyje – žiniasklaida: ką veiks žurnalistai, kai tekstus rašys „Chat GPT“?
Reklama
Išmanesnis apšvietimas namuose su JUNG DALI-2
Reklama
„Assorti“ asortimento vadovė G.Azguridienė: ieškantiems, kuo nustebinti Kalėdoms, turime ir dovanų, ir idėjų