„Vyrauja centralizacijos tendencijos, devyniose iš dešimties veiklos sričių tiek funkcijų vykdymas, tiek finansavimas sutelktas daugiau centrinėje valdžioje“, – žurnalistams ketvirtadienį sakė „Kurk Lietuvai“ projektų vadovė Dovilė Sujetaitė.
Jos teigimu, savivaldybėms reikia daugiau savarankiškumo ir atsakomybės tvarkantis su finansais, taip pat reikalinga stiprinti bendradarbiavimą.
„Pirmoji kryptis yra peržiūrėti centrinės valdžios ir vietos savivaldos funkcijų atsakomybes, antroji kryptis apima pasiūlymus finansų peržiūrai – tiek mokesčių, tiek skolinimosi politikos tobulinimui ir trečioji – partnerystės stiprinimas tarp centrinės ir vietos valdžios“, – teigė „Kurk Lietuvai“ atstovė.
Ji pridūrė, kad Lietuva yra viena labiausiai centralizuotų valstybių Europoje.
„Užsienio šalių praktika parodė, kad Lietuva yra viena labiausiai centralizuotų šalių Europos ekonomikos ir bendradarbiavimo organizacijos šalių tarpe, taip pat esame žemiau Europos Sąjungos šalių vidurkio“, – tvirtino D.Sujetaitė.
Savivaldybės: tikimės pokyčių
Lietuvos savivaldybių asociacijai vadovaujantis Jonavos rajono meras Mindaugas Sinkevičius sako besitikintis pokyčių, kurie savivaldybėms leistų lengviau naudoti viešuosius finansus.
„Didžiausias iššūkis ir skausmas, kas labiausiai mums aktualu, tai yra finansinis savarankiškumas“, – spaudos konferencijoje sakė M.Sinkevičius.
Jis pridūrė, kad finansinę savivaldybių laisvę apriboja ir Fiskalinės sutarties įgyvendinimo konstitucinis įstatymas.
„Tai apriboja bet kokią galimybę skolintis – yra reikalavimas pajamų ir išlaidų balanso. Skolintis investicijoms galimybės nėra“, – teigė asociacijos vadovas.
„Apie finansinį savarankiškumą būtina kalbėti, čia prašysime ir prezidento pagalbos, ir Seimo supratimo“, – pridūrė jis.
M.Sinkevičius taip pat pridūrė, kad norima keisti Fiskalinės sutarties įgyvendinimo konstitucinį įstatymą ir Biudžeto sandaros įstatymą.
Sostinėje ketvirtadienį vyksta Regionų forumas, kuriame pagrindinė tema – savivaldybių savarankiškumo stiprinimas.