Per Kalėdas skaitykite kartu. Prenumeratai -50%
Išbandyti

L.Kasčiūnas: vasarį turėtų paaiškėti, kokios šalys prisidės prie oro gynybos rotacijos

Vasario mėnesį turėtų paaiškėti, kokios valstybės prisidės prie rotacinio oro gynybos modelio Lietuvoje ir kada jos atsiųs savo pajėgumus, sako kadenciją baigiantis krašto apsaugos ministras Laurynas Kasčiūnas.
Vilniaus oro uoste dislokuotos „Patriot“ sistemos
Vilniaus oro uoste dislokuotos „Patriot“ sistemos / Irmanto Gelūno / BNS nuotr.

„NATO vasario mėnesį pradės šio pajėgumo generavimo procesą. Laiškai išsiųsti, kvietimas yra šalims prisidėti, yra ne tik mūsų dvišalės pastangos, bet jau yra ir NATO planavime atsiradęs veiksmas ir mes matysime tvarkaraštį kitiems metams“, – BNS sakė L.Kasčiūnas.

„Sakyčiau, luktelkime iki vasario-kovo ir jau tas tvarkaraštis bus daug solidesnis, nei buvo iki šiol. (...) Manau, kad bus paskelbtas planas, kada tie pajėgumai atvyks ir kas atsiųs treniruotėms“, – pridūrė jis.

L.Kasčiūnas sakė, kad šis planas apims 2025 metus, bet „dėliosis ir į ateitį“.

„Užsisuka viskas“, – teigė ministras.

Praėjusią savaitę L.Kasčiūnas su Švedijos kolega Palu Jonsonu (Polu Jonsonu) pasirašė ketinimų susitarimą, kuriuo įtvirtintas glaudesnis Lietuvos ir Švedijos bendradarbiavimas gynybos pramonėje bei oro gynybos srityse.

Krašto apsaugos ministerija (KAM) tuomet skelbė, kad NATO sąjungininkės sutarė ieškoti galimybių Lietuvoje dislokuoti Švedijos oro gynybos pajėgumus bei intensyviau bendradarbiauti gynybos pramonėje.

Susitarime rašoma, kad Švedija remia NATO rotacinį oro gynybos modelį regione ir svarsto galimybes prisidėti prie jo įgyvendinimo kartu su Aljansu.

Paprašytas patikslinti, ar su Švedija pasiektas susitarimas dėl oro gynybos sistemų dislokavimo, L.Kasčiūnas sakė, kad tai bus atskleista su paskelbtu planu.

„Negaliu patvirtinti, bet dirbame“, – sakė L.Kasčiūnas.

Dėl NATO rotacinio oro gynybos modelio Baltijos jūros regione sutarta pernai. Juo siekiama, kad Baltijos šalyse praktiškai nuolatos būtų rotuojama sąjungininkų oro gynybos ginkluotė.

Tačiau stringant idėjos įgyvendinimui Nyderlandai nuo to laiko buvo vienintelė valstybė, kuri kelioms savaitėms į Lietuvą šią vasarą atgabeno ilgojo nuotolio sistemas „Patriot“.

Šių metų liepą vykusiame NATO viršūnių susitikime Vašingtone sutarta, kad rotacine oro gynyba Baltijos jūros regione turėtų rūpintis ir Aljanso karinė vadovybė, o ne tik pavienių šalių politikai.

L.Kasčiūnas anksčiau yra teigęs, kad susitarimai dėl dalyvavimo oro gynybos rotacijose pasiekti su trimis šalimis.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Tvarumu garsėjanti kompanija „Reynaers Aluminium“ prisidės prie unikalaus miestelio verslui statybų Kauno LEZ
Reklama
Energija veiksme: kaip Dakaro lenktynininkas valdo stresą ir iššūkius
Reklama
Tyrimas: lietuviams planuojant kalėdinio stalo meniu svarbiausia kokybė bei šviežumas