„Jūs esate mūsų paskutinė viltis“, – užsukęs į dienraščio L.T. redakciją Zujūnų seniūnijos Antežerių kaimo Sembų gatvės gyventojų vardu pareiškė Aleksandras Mencas. Vyro nuomone, valstybės institucijos bejėgės prieš įtakingojo J.Niedvaro savivalę – šis verslininkas buvo vienas Vilniaus SEB banko įkūrėjų ir ilgą laiką – jo valdybos pirmininkas, o dabar eina naujojo energetikos monstro „Leo LT“ stebėtojų tarybos pirmininko pareigas.
Be leidimo?
Dešimties antežeriečių, tarp jų – ir A.Menco, parašai dar gegužę Vilniaus apskrities viršininkui Alfonsui Macaičiui, Vilniaus rajono merei Marijai Rekst, Zujūnų seniūnei Česlavai Apolevič surinkti adresuotu skundu, kurio autoriai apskundė Vilniaus apskrities viršininko administracijos Žemės tvarkymo departamento Vilniaus rajono Žemėtvarkos skyriaus 2008 m. balandžio 22 d. sutikimą leisti tiesti į J.Niedvaro sklypą vedantį kelią.
Bent jau iki užvakar iš Apskrities viršininko administracijos oficialaus atsakymo nebuvo sulaukta, užtat kelio statybos pradėtos. Manoma, be privalomo tokiems atvejams Vilniaus savivaldybės leidimo.
Įtakingas rajono naujakurys
Skundą parašę antežeriečiai Sembų gatvės individualiuose namuose gyvena maždaug nuo 1990-ųjų. Kai jie čia atsikėlė, gatvę atstojo žvyrkelis, kurį laikui bėgant naujakuriai savo lėšomis išasfaltavo. A.Menco teigimu, ramu šiame išvaizdžiame Zujūnų seniūnijos kampelyje buvo tol, kol sklypo nenusipirko J.Niedvaras. Buvusio bankininko, o dabar – energetikos šulo nuosavybė, žvelgiant iš Sembų gatvės, plyti kitoje individualių namų virtinės pusėje. „Matyt, Niedvaras sklypą pirko lyg katę maiše – dar netolimoje praeityje prie jo nebuvo įmanoma privažiuoti. Į naujakurio sklypą vedantis vienintelis servitutinis kelias prieš kelerius metus sugrąžintas teisėtam žemės savininkui, kuris kažkokiu būdu sugebėjo jį privatizuoti. Tačiau įtakingasis J.Niedvaras greitai surado išeitį, kaip išsisukti iš padėties“, – pasakojo A.Mencas.
Anot antežeriškio, Vilniaus rajono Žemėtvarkos skyriaus buvusiam bankininkui išduotas sutikimas tiesti kelią per valstybei priklausančią žemę Sembų gatvės gyventojams buvo it perkūnas iš giedro dangaus. „Nesutinkame, kad pro mūsų namo valdos žemės sklypus būtų nutiesta dar viena gatvė, kuri mus įspraustų siauroje erdvėje tarp dviejų gatvių. Nenorime kvėpuoti iš dviejų pusių pravažiuojančių mašinų išmetamosiomis dujomis, transporto priemonių keliamomis dulkėmis, gyventi automobilių keliamame triukšme“, – skunde rašė antežeriečiai. Tačiau jų nuomonė mažai kam rūpi.
Statybos – visu tempu
Kai ankstų trečiadienio rytą dienraščio L.T. žurnalistai atvyko į Antežerius, J.Niedvaro sklype visu smarkumu vyko buvusio bankininko naujo namo statybos. Jam statyti leidimą energetikas buvo gavęs dar praeitų metų gruodžio mėnesį. Anot statybvietėje darbus prižiūrinčio meistro Vaido, pagal sutartį jo atstovaujamos Kauno firmos „Resteksa“ statybininkai J.Niedvarui namą turi pastatyti iki metų pabaigos. Terminas nėra ilgas, todėl būtina skubėti. O kaip tu paskubėsi, jei nėra legalaus prie energetiko sklypo vedančio kelio?
Vaidas neslėpė, kad išeitis buvo rasta. Ruože, kuriame Vilniaus rajono Žemėtvarkos skyrius davė sutikimą tiesti kelią, buldozeriu buvo nustumtas viršutinis žemės ruožas. Anot Vaido, kol iš Vilniaus savivaldybės bus gautas leidimas tiesti servitutinį kelią, jį primenanti buldozerio išlyginta juosta esą yra vadinama kitaip – pralaida į statybvietę. Neva ja legaliai ir gali būti naudojamasi.
„Tai antiįstatymiška!“
Tačiau dienraščio L.T. šaltinis Vilniaus apskrities viršininko administracijoje nustėro iš žurnalisto sužinojęs, kad buvo išrausta pralaida, kaip įtariama, neturint projekto ir negavus leidimo tiesti kelią. „Šitaip negali būti! Tai – antiįstatymiška! Bet kokie darbai gali būti pradėti tik tuomet, kai gaunamas leidimas!“ – nuoširdžiai J.Niedvaro apsukrumu stebėjosi valdininkas. Be to, jis abejojo, ar kelią primenanti juosta gali būti pavadinta žodžiu „pralaida“. „Pralaidos įrengiamos po keliais, per jas teka vanduo arba migruoja žvėrys“, – teigė pašnekovas.
Mobiliuoju telefonu susisiekus su už savo pinigus kelią pasirengusiu tiesti J.Niedvaru išgirdome kitokius teiginius. „Turiu visa, ko reikia – ir projektą, ir leidimą. Kaimynai šurmulį kelia be reikalo“, – dienraštį L.T. ramino verslininkas.
Tačiau abejoti jo žodžiais vertė kelio tiesimo teisėtumą tikrinusio Vilniaus apskrities viršininko administracijos Statinių naudojimo valstybinės priežiūros skyriaus inspektoriaus Gedimino Černiausko dienraščiui L.T. suteikta informacija. Pasak pareigūno, maždaug prieš savaitę J.Niedvaro pasamdytiems statybininkams buvo uždrausta naudotis vadinamuoju keliu, kol energetikas nepateikė leidimo jį tiesti. Tačiau nors ir pažadėjo tai padaryti nedelsiant, užvakar J.Niedvaras dokumento dar nebuvo pateikęs.
Bandė susitarti taikiai
„Nesame žvėrys ir iškart supratome, į kokią delikačią situaciją pateko būsimas kaimynas, – dienraščiui L.T. aiškino A.Mencas. – Nesąmonė turėti sklypą, statyti jame namą ir neturėti privažiavimo. Todėl J.Niedvarui siūlėme tartis. Pavyzdžiui, Vilniaus rajono vyriausioji architektė Danuta Prasauskienė mums pasufleravo, kad turime teisę paprašyti atskirti mūsų žemių valdas nuo kelio apsauginiu skydu. Jis saugotų nuo triukšmo ir dulkių, o mes nebūtume reiškę pretenzijų. Tačiau J.Niedvaras į taikų pasiūlymą reagavo numodamas ranka. „Vėliau dar ko nors pareikalausite“, – atsainiai mestelėjo kaimynas.“
Antežeriečių vertinimu, energetikas kažin ar būtų šitaip elgęsis, jeigu nebūtų buvęs tikras, kad vis tiek savo pasieks. Daugelis verslininko kaimynų neabejoja, kad kitam žmogui, ne J.Niedvarui, vargu ir Vilniaus rajono Žemėtvarkos tarnyba būtų davusi sutikimą tiesti kelią. „Mūsų apylinkėse žemė nepigiai kainuoja, už arą pirkėjai po 40 tūkstančių litų duoda. Išeitų, kad ir taip turtų nestokojantis kaimynas praturtėjo dar 200 tūkstančių“, – nelinksmai savo versiją pasakojo A.Mencas.
Anot vyro, niekas iš Sembų gatvės gyventojų jau netiki, kad pavyks sustabdyti kelio į J.Niedvaro statybvietę tiesimą: „Viskas daroma kryptingai, kruopščiai apskaičiavus žingsnius. Dabar nutiesė pralaidą, vėliau jos vietoje atsiras servitutas, galiausiai bus įteisinta gatvė.“
Tiesa, viena iš komisijos, davusios J.Niedvarui sutikimą tiesti kelią, narių Jovita Glodenytė dienraštį L.T. tikino, jog keliu, jei tik bus gautas leidimas jo tiesimui, naudosis ne vien J.Niedvaras. Girdi, bendruose planuose šalia energetiko namo jau yra suplanuotas naujas kvartalas – esą jo gyventojai irgi naudosis buvusio bankininko nutiesta gatve. Įdomu, kada tai bus?
Info:
Pagal dabar galiojančius įstatymus, ką nors ne savo žemėje statyti mūsų šalies teritorijoje sumanęs pilietis pirmiausia turi gauti savininko arba turto bendraturčių sutikimą. Žemė Vilniaus rajono Antežerių kaime, kurioje sau kelią numatęs nusitiesti verslininkas J.Niedvaras, priklauso valstybei. Todėl norint joje pradėti projektuoti kokius nors statybos darbus, būtinas Vilniaus apskrities viršininko administracijos Žemės tvarkymo departamento Vilniaus rajono Žemėtvarkos skyriaus sutikimas.
J.Niedvaras ar jo įgaliotas statybos valdytojas tokį gavo 2008 m. balandžio 22 d. Tačiau būsimam statytojui įteiktas sutikimas dar nereiškia, kad jis jau gali pradėti kokius nors darbus. Statytojas privalo užsakyti būsimo statinio projektą, kuriuos paprastai daro licenciją turinčios privačios projektavimo firmos. Baigiamasis etapas – gauti vietos savivaldybės administracijos leidimą pradėti statybas. Paprastai leisti ar neleisti statybas sprendžia savivaldybėse veikiančios nuolatinės Statybos komisijos, kurios patikrina ir nustato, ar statyba atitinka teritorijų planavimo dokumentuose nustatytus statybos sklypo tvarkymo bei projektavimo sąlygų sąvado reikalavimus. Tik po to įstatymai leidžia pradėti statybas.
Dienraščio L.T. turimais duomenimis, J.Niedvaro atveju kelio tiesimo darbai buvo pradėti avansu – neturint statybos leidimo. Faktą patvirtina buldozeriu nustumtas žemės sluoksnis būsimų statybų vietoje. Tai pažeidimas, už kurį statytojas atsako administracine tvarka. Tuo pačiu draudžiama tęsti statybas, o jau esamus statinius būtina nugriauti. J.Niedvaru atveju – sulyginti su žeme vadinamąją pralaidą ir atstatyti ankstesnę vietovės būklę.
Tiesia kelią ar mėto pėdas?
Dienraščiui L.T. domintis su J.Niedvaro keliu Antežerėje susijusiomis peripetijomis redakciją pasiekė žinia, kad vakar į verslininko statybas vedančioje pralaidoje sugaudė sunkvežimiai, buldozerio išknista juosta pradėta užpilti žemėmis. J.Niedvaro kaimynai spėjo, kad leidimo tiesti kelią neturintį energetiką atkurti valstybinėje žemėje tai, ką buvo sudarkęs, privertė Vilniaus viršininko administracijos Statinių naudojimo valstybinės priežiūros pareigūnai. Paskambinus „Leo LT“ stebėtojų tarybos pirmininkui, šis dienraščio L.T. turimą informaciją griežtai paneigė.
– Tuomet dėl kokių priežasčių pralaidoje pilamos žemės? – klausėme J.Niedvaro.
– Pila, nes sunkvežimiai važiuoja nepravažiuoja. Žinote, ten gi kelio tai nėra.
– Teigiama, kad atkurti buvusį vaizdą valstybinėje žemėje jus privertė pareigūnai?
– Nieko panašaus! Ir kodėl tas kelias vadinamas mano keliu? Čia juk bus gatvė. Galvoju netgi į teismą perduot, čia kažkoks persekiojimas gaunas. Kodėl aš jiems (kaimynams – aut. past.) turiu mokėt? Visai rimtai galvoju į teismą paduot! Taip pat atitinkamai reaguosiu į straipsnio teiginius.
– Tačiau leidimą statyti kelią turite ar neturite? Pavyzdžiui, Statinių naudojimo valstybinės priežiūros pareigūnas G.Černiauskas teigė, kad jam leidimo iki šiol nesate parodęs?
– Kas manęs oficialiai klausia, visiems parodau. Bet, nepykit, kiekvienam sutiktam gatvėje aš nesiųsiu ir nedarysiu....
P.S. J.Niedvaro kalba netaisyta.