Prenumeratoriai žino daugiau. Prenumerata vos nuo 1,00 Eur!
Išbandyti
2020 03 20 /12:41

Vyriausybės kancleris: kitos savaitės pradžioje reagentų turėsime daugiau nei pakankamai

Reagentų tiekimo grandinė smarkiai trūkinėja, siunta niekaip nepasiekia Lietuvos, teigia Nacionalinės visuomenės sveikatos priežiūros laboratorijos direktorius Vytautas Zimnickas. Naująjį koronavirusą diagnozuoti reikalingų reagentų kitos savaitės pradžioje šalies laboratorijos turės daugiau nei pakankamai, teigia Vyriausybės kancleris Algirdas Stončaitis.
Laboratorijos akimirka
Laboratorija / Arno Strumilos / 15min nuotr.

„Reagentai tik išsiųsti, nepasiekė ta siunta (Lietuvos – BNS). Labai lūžinėja tiekimo grandinės, sekame tą situaciją ir stengiamės koordinuoti“, – penktadienį BNS sakė jis.

Anot jo, koordinavimą sunkina ir didelis laiko skirtumas.

Siuntų su reagentais laukiama iš Kinijos ir Pietų Korėjos. Anot jo, pateikti dideli užsakymai, bet kokio dydžio siuntos dabar pasieks Lietuvą, kol kas neaišku.

„Bendrai turėtume gauti gerokai daugiau kaip 10 tūkst., bet kiek bus, nežinau“, – sakė V.Zimnickas.

Anot jo, kol kas šalyje reagentų trūkumo nėra. Tikslaus skaičiaus šiuo metu turimų reagentų laboratorijos vadovas nenurodė.

Antradienį Sveikatos apsaugos ministerija antradienį pranešė, per 10 tūkst. reagentų Nacionalinę visuomenės sveikatos priežiūros laboratoriją turėjo pasiekti antradienį, dar 20 tūkst. – kitą savaitę. Su įvairiais tiekėjais iš viso susitarta dėl 60 tūkst. reagentų pristatymo.

V.Zimnickas patvirtino, kad ieškoma galimybių reagentus gaminti Lietuvoje.

Nacionalinės visuomenės sveikatos priežiūros laboratorijos direktoriaus teigimu, kol kas šalyje reagentų trūkumo nėra. Tikslaus skaičiaus šiuo metu turimų reagentų laboratorijos vadovas nenurodė.

„Dar turime, Lietuvoje išdalyta visoms gydymo įstaigoms. Visos regioninės laboratorijos dirba pilnai ir nestabdome jokių tyrimų“, – BNS sakė jis.

V.Zimnickas patvirtino, kad ieškoma galimybių reagentus gaminti Lietuvoje.

„Matant situaciją pasaulyje, ne tik Europoje, žinant, kad tų gamintojų yra tikrai nedaug, kurie specializuojasi, ieškome visų galimų dalykų. Svarstoma gaminti vietoje. Manau, kad artimiausiu metu turėsime pozityvių naujienų“, – teigė jis.

Laboratorijos vadovo duomenimis, dabar maksimaliai per parą Lietuvoje gali būti ištiriami apie 1 tūkst. mėginių.

„Bet mes orientuojamės, kad būtų ne mažiau kaip į 4 tūkst., į tai ir einame. Darome žingsnius, kad padidintume kelis kartus“, – sakė jis.

Bus kitą savaitę

Vyriausybės kancleris Algirdas Stončaitis sakė, kad koronavirusą diagnozuoti reikalingų reagentų kitos savaitės pradžioje šalies laboratorijos turės daugiau nei pakankamai.

„Šiuo momentu reagentų tikrai netrūksta, numatyti tyrimai vyksta, ir mes turime visas prielaidas pasakyti, kad kitos savaitės pradžioje mes turėsime galbūt netgi daugiau nei pakankamai“, – žurnalistams šalia Vyriausybės sakė jis.

Vyriausybės kancleris taip pat teigė, kad kitą savaitę Lietuva turėtų sulaukti kur kas daugiau priemonių, reikalingų apsisaugoti nuo koronaviruso.

Luko Balandžio / 15min nuotr./Algirdas Stončaitis
Luko Balandžio / 15min nuotr./Algirdas Stončaitis

„Mes turėtume turėti ženklų pagausėjimą visų absoliučiai priemonių“, – teigė A.Stončaitis.

Pasak jo, sulaukus papildomų priemonių, galima svarstyti ne tik apie pareigūnų ir medikų, tačiau ir apie gyventojų aprūpinimą jomis.

„Kalbėjome, kad atsiras galimybė ir gyventojų aprūpinimui papildomomis priemonėmis. Tada, po kažkiek laiko, jeigu leis situacija, mes galėsime pradėti kartu prognozuoti kažkokias papildomas priemones jaunimo užimtumui, galbūt kiek laisviau judėti parkuose, kitose teritorijose, kur yra rekreacinės poilsio galimybės“, – tvirtino Vyriausybės kancleris.

Pirmiausia papildomas priemones, pasak A.Stončaičio, gautų rizikos grupėse esantys žmonės, o esant „labai plačiai galimybei“ dėl koronaviruso gyventojai galėtų būti patikrinami ir greitaisiais testais, jie parodytų ir tai, ar jie nepersirgo šituo virusu.

Pasak A.Stončaičio, tikimasi, kad prekyboje atsiras ir daugiau medicininių kaukių bei respiratorių.

Šią savaitę tyrimus dėl koronaviruso leista daryti keturioms ligoninių laboratorijoms, apskričių centruose pamažu pradeda veikti mobilieji testavimo punktai, surenkantys mėginius. Iki tol tyrimus dėl koronaviruso atliko tik Nacionalinė visuomenės sveikatos priežiūros laboratorija. Jos maksimalus apkrovimas per parą – 210 tyrimų.

Lietuvoje iš viso ištirti 1154 žmonės, patvirtinti 48 koronaviruso atvejai.

VIDEO: Kaip atliekami tyrimai dėl koronaviruso

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Netikėtai didelis gyventojų susidomėjimas naujomis, efektyviomis šildymo priemonėmis ir dotacijomis
Reklama
85 proc. gėdijasi nešioti klausos aparatus: sprendimai, kaip įveikti šią stigmą
Reklama
Trys „Spiečiai“ – trys regioninių verslų sėkmės istorijos: verslo plėtrą paskatino bendradarbystės centro programos
Reklama
Beveik trečdalis kauniečių planuoja įsigyti būstą: kas svarbiausia renkantis namus?