Komisijos posėdžio metu „valstietis“ Audrys Šimas, atsižvelgdamas į tai, kad sulaukta papildomos medžiagos, reiškė siūlymą pratęsti komisijos darbą. Tam pritarė anksčiau „tvarkiečių“ frakcijai Seime priklausęs Rimas Andrikis.
„Kiek aš suprantu, geras A.Šimo pasiūlymas. Pateikti dokumentai, jie patvirtina ką – abejones dėl tų automobilių, apie kuriuos kalbėjo prokuroras“, – teigė jis.
Nepritarimą siūlymui pratęsti komisijos darbą reiškė konservatoriams atstovaujantys Jurgis Razma ir Bronislovas Matelis, o taip pat – socialdemokratė Rasa Budbergytė. Ji atkreipė dėmesį, kad naujos medžiagos komisijai pateikė pats P.Gražulis.
„Keista, kad dabar mūsų kolega, kurį aš labai gerbiu, primetė mums papildomos medžiagos įvairios ir verčia mus tapti prokurorais šitame darbe, kuriame mes turime apsispręsti, ar nėra politinio persekiojimo požymių, ar iš tiesų nenori susidoroti su juo. [...] Jokio pagrindo atidėti komisijos sprendimą, nepriimti jo šiandien, aš asmeniškai nematau“, – kalbėjo ji.
„Kodėl tada siunčiama papildoma medžiaga? Reikėjo išvis nesiųsti ir nepradėti“, – piktinosi A.Šimas ir teigė, kad prokuratūros ir P.Gražulio pateikta medžiagos prieštarauja viena kitai.
„Čia tikrai tik politinis užsakymas. Aš daugiau nieko nematau“, – teigė parlamentaras.
Klausimų prokurorui sakė turintis ir R.Andrikis.
Komisijos narių balsai, sprendžiant dėl to, ar pratęsti komisijos darbą, pasiskirstė taip: penki pritarė, šeši balsavo „prieš“.
Laikinajai tyrimo komisijai anksčiau paaiškinimus pateikė Generalinės prokuratūros prokuroras Rolandas Stankevičius bei pats P.Gražulis.
Antradienį dėl neliečiamybės spręs Seimas
Dėl to, ar leisti baudžiamojon atsakomybėn patraukti P.Gražulį, ar kitaip suvaržyti jo laisvę, antradienį spręs Seimas.
Specialiųjų tyrimų tarnybos direktorius Žydrūnas Bartkus BNS sakė, kad Seimo nariui pareiškus įtarimus, ikiteisminis tyrimas būtų baigtas artimiausiu metu.
Tam, kad būtų panaikintas P.Gražulio imunitetas, už tai turi balsuoti ne mažiau kaip 71 Seimo narys.
Seimas laikinąją tyrimo komisiją dėl P.Gražulio neliečiamybės sudarė po to, kai to paprašė generalinis prokuroras Evaldas Pašilis.
Generalinė prokuratūra įtaria, kad P.Gražulio veiksmuose yra požymiai nusikaltimo, numatyto Baudžiamojo kodekso 228 straipsnio 2 dalyje. Įtariama, kad P.Gražulis, nesant kyšininkavimo požymių, piktnaudžiavo tarnybine padėtimi, siekdamas turtinės ar kitokios asmeninės naudos.
Už tai gresia bauda arba laisvės atėmimas iki septynerių metų.
Generalinės prokuratūros duomenimis, P.Gražulis galimai piktnaudžiavo savo parlamentaro statusu, siekė neteisėtai paveikti Lietuvos ir Rusijos tarnautojus, pastariesiems skatino mokėti kyšius.
E.Pašilis nurodė, kad P.Gražulis pažeidė kelis Konstitucijos straipsnius, tarp jų nuostatą, kad Seimo narys negali gauti jokio kito atlyginimo, išskyrus atlygį už kūrybinę veiklą. Taip pat – Seimo statutą, draudžiantį naudoti parlamentaro mandatą ne pagal paskirtį, bei LR valstybės politikų elgesio kodeksą.
„[P.Gražulis] pažeidė Konstitucijoje įtvirtintas bendražmogiškąsias vertybes ir skatino teisinį nihilizmą, taip sulaužė Seimo nario priesaiką, pažemino ir diskreditavo valstybės tarnautojo ir valstybės politiko – Seimo nario – vardą, sumenkino Seimo, kaip Tautos atstovybės, autoritetą ir dėl to didelės neturtinės žalos patyrė valstybė“, – rašyta generalinio prokuroro kreipimesi į Seimą.
Teisėsaugos duomenimis, Seimo narys padėjo tvarkyti bendrovei „Judex“ problemas dėl kontroliuojančių tarnybų nustatytų pažeidimų, kartu siekė ir gavo turtinės naudos: kelerius metus neatlygintinai naudojosi „Judex“ prabangiu automobiliu „Lexus“, bendrovės kuro mokėjimo kortelėmis, pirktais lėktuvų bilietais. Taip pat Seimo narys yra prašęs ir gavęs pinigų iš „Judex“.
„Ikiteisminio tyrimo metu gauti duomenys leidžia pagrįstai manyti, kad nurodytu laikotarpiu (2015-05-18–2017-02-13) Seimo narys Petras Gražulis aktyviai veikė vienos uždarosios akcinės bendrovės interesais, šios bendrovės generalinio direktoriaus bei komercijos direktoriaus prašymu, ir darė tai siekdamas turtinės naudos“, – kreipdamasis į Seimo narius dėstė E.Pašilis.
E.Pašilio kreipimosi į Seimą turinys – čia.
P.Gražulis kaltę neigia
Mišrios Seimo narių grupės atstovas P.Gražulis sako, kad įtarimus jam siekiantys pateikti prokurorai remiasi melaginga informacija, jis savo kaltę neigia.
„Ten labai daug melo. Melas yra tai, kad aš padariau žalą ir neteisėtai naudojau automobiliui lėšas. Visos sutartys yra kanceliarijoje, kurias pasiėmė pati STT, tačiau prie bylos neprisegė, nes jiems neparanku. (....) Mano visi bankiniai pavedimai iki cento yra, visos sutartys yra“, – BNS anksčiau teigė P.Gražulis.
Šioje byloje įtarimai pateikti buvusiam įmonės „Judex“ direktoriui Rimantui Kičui.