R.Pakso apkaltos procedūra vyko prieš dešimt metų – anuomet Paksų sūnui Mindaugui buvo 12-a, dukrai Ingai – 20 metų.
L.Paksienė neslepia: tas laikas šeimai emociškai buvo labai sunkus. „Tačiau tai mus suartino ir susivienijo. Aišku, buvo labai sunku. Ieškojome stabilių, tvirtų gyvenimiškų vertybių, į kurias galėjome atsiremti: keitėsi mūsų tiesos ir požiūriai. Sunkumai, kuriuos ištvėrėme kartu, užgrūdino ir tapo vertinga pamoka tiek mums, tiek mūsų vaikams“, – portalui 15min.lt kalbėjo L.Paksienė.
Prieš tuos dešimt metų viskas pasikeitė ir iš šios dienos perspektyvų galiu pasakyti: tik dėl šios patirties šiandien išgyvenu aukso amžių.
Pasak jos, kiurksant patogume ir komforte, kai esi visko pertekęs, daug kas tampa savaime suprantama ir neįdomu. Atbunki ir nemoki suprasti, užjausti kito.
„Tačiau kai esi patarkuojamas, užgriūna negandos, tampi dėmesingesnis, jautresnis ir geresnis žmogus. Mano gyvenimas tuo metu vertėsi aukštyn kojomis. Iki 40-ties Dievas mano galvoje buvo netgi pašiepiamas. Galvodavau, apie kokį Dievą tie kunigai šneka, juk aš jo nematau! Tačiau prieš tuos dešimt metų viskas pasikeitė ir iš šios dienos perspektyvų galiu pasakyti: tik dėl šios patirties šiandien išgyvenu aukso amžių“, – samprotavo politiko R.Pakso žmona.
Svarbiausia – rasti dvasios ramybę
L.Paksienė, pridėjusi ranką prie širdies, tikina: „Tuos išbandymus vertinu kaip Dievo dovaną. Žinau, kad Loretai šiandien labai sunku, bet neabejoju, kad praeis šiek tiek laiko ir ji pasakys tą patį.“
Dėl vaikų patiriamų išgyvenimų prislėgtai L.Graužinienei L.Paksienė linki pirmiausia susitvarkyti savo viduje – atrasti ramybę ir stiprybės nekreipti dėmesio į piktus internautų pokštus ir oponentų kritiką.
„Jei Loreta užima tokias pareigas, vadinasi, ji jose – ne atsitiktinai: ir ji, ir jos šeima įveiks sunkumus. Man L.Graužinienė, kaip moteris, yra labai miela ir priimtina. Ji man labai patinka, nes yra tiesi, paprasta, visada su manimi bendraudavo, jokio pasipūtimo nejausdavau. Ir vaikus ji auklėja puikiai: taip, kaip ir turi būti“, – sakė L.Paksienė, prabrėždama, kad, nepaisant visko, žmones reikia mylėti net tada, kai jie tavo adresu lieja tulžį.
Sūnų skaudino „Dviračio šou“ parodijos
Prisimindama praėjusius laikus L.Paksienė neneigia, kad vykstant prezidento apkaltai ne tik R.Paksui ar jai, bet ir vaikams teko patirti visuomenės spaudimą: „Juk iš mūsų visoje žiniasklaidoje tyčiojosi. Laimė, Mindaugas lankė mokyklą, kuri labai palaikė mūsų šeimą. Jis atsidūrė tarsi užuovėjoje. Tačiau jį vis tiek skaudindavo „Dviračio šou“ parodijos, laikraščių antraštės ir komentarai internete.“
Anuomet L.Paksienė laikėsi strategijos vaikams nieko nesakyti ir neaiškinti. „Jie viską išgyveno savyje, grūdinosi, maža to, dar sugebėjo mus, ypač Rolandą, palaikyti. Šeimoje buvo susitelkimas – jokio cypimo ir inkštimo. Vaikai sąmoningi ir jie tikrai supranta, kai jų artimieji kovoja už gerus dalykus. Jei būtume dalyvavę kokiose nors intrigose, gal jie kitaip viską būtų išgyvenę“, – svarstė L.Paksienė.
Šeimos nariai neturi imuniteto viešai kritikai
Psichoterapeutė Genovaitė Petronienė sakė, kad viešumas tampa išbandymu ne tik pačiam dėmesio centre atsidūrusiam žmogui, bet ypač jo artimiesiems – sutuoktiniams, tėvams ir vaikams.
„Jie skausmingai ir labai asmeniškai reaguoja į informaciją, ypač neigiamą, apie jiems brangų žmogų. Vieši žmonės dažniausiai išmoksta atsiriboti nuo tokios informacijos – jie nekreipia dėmesio, nes jau yra daug ko matę ir patyrę. Tuo metu artimieji ilgiau išlieka pažeidžiami, juos skaudina blogas šeimos nario vertinimas, kritika“, – aiškino G.Petronienė.
Vaikai, ypač mokyklinio amžiaus, patiria dar daugiau streso, nes gali būti pašiepiami bendraamžių.
Prasta vieša nuomonė apie viešą žmogų jo vaikams gali kirsti per savivertę: jei mano motina ar tėvas pasirodė ne kaip, vadinasi, ir aš esu nevykę?
„Prasta vieša nuomonė apie viešą žmogų jo vaikams gali kirsti per savivertę: jei mano motina ar tėvas pasirodė nekaip, vadinasi, ir aš esu nevykę? Taip atsiranda gėdos jausmas. Toks emocinis krūvis – gali palikti baisias psichologines traumas. Žmogus tampa uždaras, jaučiasi atstumtas – ne tik klasės, bet visos Lietuvos mastu. Jis bijo išeiti į gatvę, nes mano, kad visi jį atpažįsta“, – kalbėjo psichoterapeutė.
Bijo dėl jaunesniojo sūnaus savijautos
Rūpindamasis artimųjų gerove viešas asmuo turėtų maksimaliai juos atriboti nuo neigiamos informacijos – prašyti neskaityti komentarų, nežiūrėti internetinių juokelių.
„Patys vieši asmenys šį savisaugos instinktą jau turi – jie tikrai neskaito, ko nereikia, kitaip išprotėtų. Vaikams ir artimiesiems reikėtų paaiškinti, kad vieša kritika ir pikti pokštai niekaip nekenkia to žmogaus asmeniniam gyvenimui, kad jie greitai pasimiršta. Žmonės, kurie užsiima viešomis pašaipomis, daro tai ne dėl to, kad iš tikrųjų yra agresyvūs, o todėl, kad tokiu būdu pakelia savo vertę. Reikia pasistengti, kad artimieji suprastų patį reiškinį – žmonės, susimetę į minią, tampa primityvesni. Vėliau paaiškėja, kad asmeninė žmogaus nuomonė dažniausiai visai nesutampa su minios“, – sakė G.Petronienė.
Portalas 15min.lt skelbė, kad Seimo pirmininkės „darbietės“ Loretos Graužinienės vyresnysis sūnus, kurio dingusio antradienio naktį ieškojo specialiosios tarnybos, yra gyvas ir jaučiasi geriau, tačiau jo psichologinė būklė nėra gera.
Tačiau politikė nuogąstauja dėl jaunesniojo sūnaus savijautos. L.Graužinienė leidžia suprasti, kad jos vaikai skaudžiai išgyvena oponentų Seimo pirmininkei reiškiamą kritiką bei patyčias iš jos internete.
50-metė L.Graužinienė yra dviejų sūnų – 11-mečio Juliaus ir 26 metų Eimanto mama. Be to, politikė savo 70 metų sutuoktiniui Juliui yra padėjusi užauginti ir jo dukterį Daivą iš pirmosios santuokos.