– Politikai nusprendė apriboti atsiskaitymus už darbą grynaisiais pinigais vien dėl to, kad statybos ir transporto sektoriuose tai dominuojantis būdas, mažinantis verslo skaidrumą. Nepaisant to, ribojimus mokėti darbo užmokestį grynaisiais nuspręsta įvesti visuose sektoriuose, kodėl? Ir kaip keisis paslaugos prieinamumas, kai alga tik į banką?
– Įstatymuose nemėgstu išimčių. Jie turi būti lygūs ir galioti visiems vienodai. Mes gyvename vienoje valstybėje, pagal vienas žaidimo taisykles ir taip turi būti.
Pinigų prieinamumo klausimas, šiuo metu labai aktyviai sprendžiamas Seimo Biudžeto ir finansų komitete. Bendradarbiaujame su Lietuvos banku ir šalyje veikiančiais komerciniais bankais. Artimiausiu metu jie yra pasižadėję pateikti aiškią strategiją, kaip sparčiai plės bankomatų tinklą šalyje, jie turi būti pasiekiami net mažiausiuose miesteliuose.
– Ką reiškia „sparčiai plės tinklą“?
– Bankai memorandumu įsipareigojo, kad iki dienos, kai pradės galioti šis įstatymas, bankomatų bus visuose mažuose miesteliuose.
Atsiras 1000 naujų vietų, kuriuose bus galima išsigryninti pinigus. Atsiras 100 naujų bankomatų ir papildomai 900 kitų instrumentų, kurie suteiks galimybę naudotis bankų paslaugomis.
Realiai, žmogui atsiras dvigubai daugiau galimybių išsiimti pinigus, nei yra dabar. (Lietuvos bankų asociacijos duomenimis, šiuo metu šalyje veikia 1040 bankomatų).
Mes stebėsime, kad tai būtų tvariai teikiama paslauga, bankams šiuo klausimu žaisti neleisime.
Finansų institucijų atstovai žada pasiūlyti naujoviškų būdų, kaip išsigryninti pinigus. Mums tai tinka, tačiau aiškiai sakome, kad prieinamumas turi būti lengvesnis nei dabar.
Kokie tie naujoviški būdai bus, kol kas į detales leistis nenoriu, laukiame, kada bankai pasiūlys alternatyvas, pamatysime, kas tai per nauji instrumentai bus. Svarbiausia galimybė išsigryninti pinigus.
– Ko mainais tikėtis iš bankų, kuriems politikai suteikia privilegiją administruoti visus darbo užmokesčio pervedimus?
– Matydami, kas vyksta su grynųjų pinigų atsiskaitymais, ypač transporto ir statybos sektoriuose, nusprendėme keisti įstatymą. Tuomet pastebėjome, kad yra pinigų prieinamumo problema, ypač regionuose. Taip atsirado kitas įstatymo projektas, numatantis, kad atokiose gyvenvietėse turi atsirasti bankomatai, galimybė išsigryninti pinigus.
Bankai, matydami šį įstatymo projektą, patys pasisiūlė išspręsti šį klausimą. Jie paprašė šiek tiek laiko tam, dėl to buvo atidėtas įsigaliojimas.
Komerciniai bankai šį klausimą dabar sprendžia ir netrukus pateiks pasiūlymą, kaip tai bus pakeista.
Seimo narys Matas Maldeikis interviu metu taip pat minėjo, kad pinigų išgryninimo prieinamumo didinimas vartotojams nieko papildomai nekainuos, tai bus daroma pelno sąskaita. Visą laidos „15/15“ videoįrašą rasite videogalerijoje.
Lietuvos bankų asociacija (LBA) patikslino interviu išsakytus parlamentaro M.Maldeikio žodžius.
„Dabar bankomatai yra 91 vietovėje, o, vadovaujantis memorandumu, per metus galimybė išsigryninti pinigus būtų užtikrinama ne mažiau kaip 191 vietovėje. Bankomatai bus įrengti ne mažiau kaip 50 vietovių, kitose vietovėse galimi ir kiti sprendimai“, – nurodė LBA.