2011 01 10

Lenkija dar nedavė atsakymo, ar jos atstovai dalyvaus Sausio 13-osios dvidešimtmečio renginiuose

Už šalies užsienio politiką atsakingi pareigūnai praėjusios savaitės pabaigoje buvo suglumę: Varšuva kol kas niekaip nereagavo į kvietimus dalyvauti Lietuvai svarbiuose Sausio 13-osios dvidešimtmečiui skirtuose renginiuose, pirmadienį rašo „Lietuvos rytas“.
Lenkijos parlamentas
Iš Lenkijos parlamento kol kas negauta jokio atsakymo. / AFP/„Scanpix“ nuotr.

Seimo pirmininkės Irenos Degutienės vardu kvietimai buvo išsiųsti Lenkijos parlamento ir Senato vadovams. Bet Seimo vadovės patarėjas Laurynas Kasčiūnas patvirtino „Lietuvos rytui“, kad praėjusią savaitę iš Varšuvos nebuvo gauta jokio atsakymo: „Kol jo nėra, negalima teigti, kad kviesti asmenys tikrai neatvyks.“

Pareigūnų teigimu, visų į minėjimą Vilniuje kviestų valstybių atstovai jau yra atsiuntę teigiamus arba neigiamus atsakymus. Pavyzdžiui, tikrai žinoma, kad Sausio 13-osios renginiuose dalyvaus Latvijos prezidentas Valdis Zatleras ir šios šalies parlamento pirmininkė Solvita Abuoltinia. Taip pat laukiama Vengrijos ir Švedijos parlamento vadovų, Estijos, Čekijos, Suomijos ir Norvegijos parlamentų vicepirmininkų, Gruzijos vicepremjero.

Iš Lenkijos prezidento kanceliarijos taip pat yra gautas atsakymas, kad šalies vadovas Bronislawas Komorowskis į Vilnių neatvyks. Bet L.Kasčiūnas nenorėjo komentuoti, ar Varšuvos tyla patvirtina Valdo Adamkaus perspėjimus apie Lietuvos ir Lenkijos santykius sukausčiusią įtampą: „Tai tik vienas atvejis, iš kurio nederėtų daryti platesnių apibendrinimų.“

Tuo tarpu Seimo Užsienio reikalų komiteto vicepirmininkas Justinas Karosas mano, kad nereagavimas į kvietimą yra keistas ir galbūt parodo blogėjančius santykius: „Aišku, tai nėra pozityvus ženklas, bet jis neabejotinai reiškia tam tikrą poziciją.“

Žinia apie tylą iš Varšuvos nuliūdino ir Seimo Užsienio reikalų komiteto vadovą Emanuelį Zingerį: „Negaliu patikėti savo ausimis. Netikiu, kad kviesti Lenkijos pareigūnai galėtų neatvykti.“

E.Zingerio teigimu, Lenkijos, kuri buvo viena pagrindinių Lietuvos laisvės rėmėjų, nedalyvavimas Sausio 13-osios renginiuose būtų tiesiog nesuprastas.

Parlamentaras dienraščiui kelis kartus pakartojo, kad lenkai yra lietuvių kovų už laisvę broliai, o Sausio 13-oji Lietuvai yra vos ne antra pagal svarbumą data po Žalgirio mūšio: „Lenkų dalyvavimas šiuose renginiuose būtų ne tik logiškas, bet ir istoriškai pagrįstas. Todėl tikiuosi, kad lenkai sugebės būti aukščiau kokių nors galimų nesutarimų ir kas nors iš šios šalies vadovų vis dėlto atvyks į Vilnių. Kitu atveju valstybių santykius ištiktų katastrofa. Bet negalima leisti, kad liliputų karai sugadintų broliškų tautų santykius.“

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Aukščiausios klasės kavos aparatai: ar verta į juos investuoti?
Reklama
Įspūdingi baldai šiuolaikinei svetainei: TOP 5 pasirinkimai