VRK gruodį buvo gavusi penkis skundus dėl Lietuvos lenkų rinkimų akcijos-Krikščioniškų šeimų sąjungos (LLRA-KŠS) ir Lietuvos lenkų sąjungos galimų sąsajų ir dalintų dovanėlių.
Artėjant savivaldos rinkimams, šį klausimą nagrinėjo VRK darbo grupė. Pirmadienį išvadas pristačiusi Ilona Bondzinskaitė siūlė pripažinti, kad partijos veiksmuose rinkėjų papirkimas nenustatytas, nes dovanėles, tai yra, saldainius, gavo balsuoti negalintys vaikai.
Be to, nustatyta, kad saldainius teikė ne partijos atstovai, o nusamdytas animatorius. Tokią tradiciją partija palaikė kiekvienais metais, o ne tik priešrinkiminiu laikotarpiu.
Vilniaus rajono savivaldybė informavo, kad apie skundžiamus renginius buvo skelbiama viešai, o LLRA-KŠS niekaip prie jų neprisidėjo ir su partija renginiai derinami nebuvo, juose galėjo dalyvauti ir kitų politinių jėgų atstovai.
„Nurodė, kad renginiuose partijos nereklamavo ir neagitavo“, – teigė I.Bodzinskaitė.
Jos teigimu, pati Lietuvos lenkų sąjunga ir su ja sietina LLRA-KŠS, pripažino, kad gruodį kalėdinių švenčių metu dalijo saldainius ant kurių buvo užklijuotas lipdukas, kuriame matyti linkėjimas su šventėmis ir partijos duomenys. Lietuvos lenkų sąjungai ir Lietuvos lenkų rinkimų akcijai vadovauja tas pats asmuo – Waldemaras Tomaszewskis.
Vilniaus rajono savivaldybei vadovauja LLRA-KŠS politikė Marija Rekst.
VRK nariams pirmadienį nesutarus dėl to, ar patvirtinti darbo grupės išvadas, jį nuspręsta išplėsti, įvertinant komisijos narių argumentus.
Lietuvos lenkų sąjungos advokatas Juozas Čivilis teigė, jog visos dovanėlės buvo vienodos, ant jų priklijuotas lipdukas tiesiog parodė, „kas rūpinasi, kas sveikina vaikus, daugiau jokios reikšmės nesukelia“.
„Manau, kad tai pertekliniai svarstymai“, – teigė jis.
Anot VRK narės Gitanos Matiekuvienės, vaikų negalima papirkti, tačiau dovanas gavę vaikai gyvena su tėvais, o papirkimas apibrėžiamas ne tik tiesiogiai perkant balsą, bet ir su materialine nauda, paslauga.
„Kyla klausimų dėl galimybės kitiems kandidatams sužinoti apie vykstančius renginius. Teigiama, kad buvo pažymėti renginių kalendoriuje, tačiau peržiūrėjus 29 gyvenvietes neradau apie visus, pagrinde viešinta po fakto. Kelčiau klausimą, ar nebuvo naudojamasi galimai tarnybine padėtimi informuojant tik tam tikrus kandidatus apie vykstančius renginius“, – teigė komisijos narė.
Pasak VRK nario Justo Pankausko, matyti, kad veikla buvo sisteminė, vykdyta visame rajone.
„Akivaizdu, kad Lietuvos lenkų rinkimų rinkimų akcija ir Lietuvos lenkų sąjūdis yra organizacijos, kurios tapatinamos, persipynusios įvairiais aspektais, vadovauja tas pats lyderis, abi organizacijos veikia tuo pačiu adresu. Skirtumas, kad viena dalyvauja rinkimuose, kita – ne. Prisidengiant kaip satelitine organizacija vykdoma veikla, kurios neriboja politinės kampanijos laikotarpiai“, – tvirtino komisijos narys.
Kita VRK narė Olga Kilkinova nesutiko su kolegų pasisakymais. Anot jos, partijos veiksmai dalinti dovanas nėra nauji, tai tęstinė veikla, nesietina vien su rinkiminiu laikotarpiu, o dovanos įteikimas negali būti vertinamas vienareikšmišku papirkimu, jei nesiekiama paveikti rinkėjus.
„Kiekviena partija galėtų įsisteigti viešąją įstagą ir teikti dovanas rinkėjams jos vardu, teikdama, kad čia ne partija. Iki ko nueisime?“, – klausė VRK narys Martynas Čerkauskas.
Rinkimų kodeksas kampanijos laikotarpiu draudžia tiesiogiai ar netiesiogiai pirkti rinkėjų balsus, dovanomis, paslaugomis ar kitokiu atlyginimu skatinti rinkėjus dalyvauti arba nedalyvauti rinkimuose, balsuoti už vieną ar kitą kandidatą ir kitaip paveikti rinkėjų valią.
Rinkėjų papirkimu nelaikomas tik informacinės medžiagos – veiklos ar rinkimų programos, biografijos ar kitokių informacinio turinio lankstinukų, kalendorių, atvirukų, lipdukų ir panašiai – platinimas.
Savivaldos rinkimai vyks kovo 5 dieną.