Prenumeratoriai žino daugiau. Prenumerata vos nuo 1,00 Eur!
Išbandyti
2012 05 31 /18:16

Lietuva EŽTT išsiuntė atsakymus dėl Laimutės Stankūnaitės dukters laikinosios globos ir užtrukusio mergaitės perdavimo motinai

Lietuvos atstovė Europos Žmogaus Teisių Teisme (EŽTT) Elvyra Baltutytė ketvirtadienį šiam teismui išsiuntė atsakymus dėl Laimutės Stankūnaitės ir Drąsiaus Kedžio dukters laikinosios globos ir užtrukusio mergaitės perdavimo motinai.
Laimutė Stankūnaitė
Laimutė Stankūnaitė / Irmanto Gelūno / BNS nuotr.

Teismas šioje byloje sprendžia, ar dėl to, kad Lietuvos institucijos nustatė L.Stankūnaitės dukrai laikinąją globą, buvo apribota moters teisė į šeimos gyvenimo gerbimą, o jeigu buvo, ar toks ribojimas atitiko įstatymus ir buvo būtinas. Be to, teismas vertina, ar nebuvo pažeista Europos žmogaus teisių konvencija, kai pareiškėjai nebuvo grąžinta jos dukra. EŽTT taip pat sprendžia, ar nagrinėjant civilinę bylą dėl L.Stankūnaitės teisių nebuvo pažeista teisė į teisingą bylos nagrinėjimą.

Pasak E.Baltutytės, net ir perdavus dukrą mamai, gali būti pripažinta, kad Lietuva padarė pažeidimą.

„Valstybė gali būti vis tiek atsakinga už tai, kodėl čia taip užsitęsė“, – BNS sakė ji.

Lietuvai gali tekti atsakyti ir dėl motinos ir vaiko ryšio.

„Už prarastą ryšį valstybės atsako kitose bylose, tai mes rašėme ir apie tai, kaip vyko pasimatymai, kaip tas kontaktas buvo palaikomas, mes ir tai turėjome aiškinti, kadangi EŽTT teismo praktika yra tokia, kad ir į tai kreipia dėmesį“ – BNS sakė Lietuvos atstovė EŽTT.

Taip pat ministras patvirtino neturintis jokios informacijos, kuri keltų nerimą dėl mergaitės būklės, jos santykio su motina. „Viena, ką labai aiškiai noriu pasakyti, kaip ministras esu pavedęs man atskaitingoms tarnyboms tą pačią minutę mane informuoti asmeniškai, jeigu būtų kokia nors nerimą kelianti informacija. Tokios informacijos šiam momentui neturiu“, – sakė ministras.

Jos teigimu, teismo sprendimo perduoti vaiką motinai įvykdymas „kardinaliai pakeitė situaciją“.

„Šiaip šiuo požiūriu, kad įvykdytas sprendimas, tai, aišku, yra žymiai geriau, nes pagal teismo praktiką buvo akivaizdu, kad jeigu būtų neįvykdytas sprendimas, tai tikrai būtų konstatuotas pažeidimas“, – aiškino ji.

Civilinė byla, kurioje buvo sprendžiami L.Stankūnaitės bendravimo su dukra, o vėliau – jos gyvenamosios vietos nustatymo klausimai, nagrinėjama nuo 2008 metų pabaigos, kai mergaitės tėvas D.Kedys pareiškė civilinį ieškinį dėl motinos valdžios apribojimo ir kreipėsi į policiją, prašydamas pradėti ikiteisminį tyrimą dėl galimo dukros tvirkinimo. Jis teigė, esą prieš šio nusikaltimo prisidėjo ir mergaitės motina.

Ikiteisminis tyrimas dėl galimo moters dalyvavimo tvirkinant dukrą nutrauktas nenustačius, kad ji padarė nusikalstamą veiką.

Kurį laiką L.Stankūnaitei drausta matytis su dukra, tačiau vėliau draudimas panaikintas ir nustatyta jos bendravimo su dukra tvarka. Iš pradžių mažametės globa, dingus jos tėvui, buvo paskirta jos tetai, D.Kedžio seseriai Neringai Venckienei, o praėjusių metų gruodžio 16 dieną Kėdainių rajono apylinkės teismas nurodė, kad mergaitė turi gyventi su motina. Mergaitė L.Stankūnaitei perduota šių metų gegužės 17 dieną.

D.Jankauskas: Ministerija neturi atsakymo, ar perdavimo metu Garliavoje nebuvo pažeistos vaiko teisės

Socialinės apsaugos ir darbo ministras Donatas Jankauskas sako, kad tyrimą atlikusi Socialinės apsaugos ir darbo ministerija (SADM) neturi galutinio ir vienareikšmiško atsakymo, ar Kauno rajone Garliavoje perduodant mažametį vaiką motinai Laimutei Stankūnaitei nebuvo pažeistos vaiko teisės, nes ikiteisminio tyrimo medžiaga jai neprieinama.

Ministerijos atlikto tyrimo išvadas D.Jankauskas ketvirtadienį pristatė Seimo Socialinių reikalų ir darbo komiteto nariams. Tarnybinis patikrinimas dėl to ministro pavedimu pradėtas gegužės 17 dieną, iš karto po Drąsiaus Kedžio ir L.Stankūnaitės mažametės dukters perdavimo motinai.

„Komitetui pateikta ministerijos grupės, kuriai buvo pavesta išaiškinti, ar nebuvo pažeistos vaiko teisės vykdant teismo sprendimą, medžiaga. Dėl įstatymo reikalavimo ji negali būti viešinama. Kiek galiu pasakyti, apibendrinto ir vienareikšmiško atsakymo, buvo ar nebuvo pažeistos vaiko teisės, šiandien nesu gavęs, nes ne visa medžiaga ministerija gali disponuoti. Ikiteisminio tyrimo medžiaga yra teisėsaugos kompetencijoje. Visus atsakymus turi duoti teisėsauga, tada bus galima ir toliau apibendrinti dėl vaiko teisių“, – po posėdžio žurnalistams sakė D.Jankauskas.

„Negalėjo ministerija iki šiandien disponuoti visa medžiaga, kuri leistų daryti galutines išvadas, ir turime sulaukti ikiteisminio tyrimo pabaigos ir atsakymo iš teisėsaugos“, – pridūrė ministras.

Taip pat ministras patvirtino neturintis jokios informacijos, kuri keltų nerimą dėl mergaitės būklės, jos santykio su motina. „Viena, ką labai aiškiai noriu pasakyti, kaip ministras esu pavedęs man atskaitingoms tarnyboms tą pačią minutę mane informuoti asmeniškai, jeigu būtų kokia nors nerimą kelianti informacija. Tokios informacijos šiam momentui neturiu“, – sakė ministras.

Socialinių reikalų ir darbo komiteto pirmininkas Rimantas Dagys irgi sakė negalintis pateikti visuomenei turimos informacijos, nes „pati labiausiai dominanti informacija yra susijusi su ikiteisminiu tyrimu“, dalis informacijos – konfidenciali, tačiau institucijas sako mergaitės būklę vertinant normaliai.

„Iš pateiktos informacijos, institucijos patikino, kad procesas yra normalus, kokių nors nusiskundimų dėl mergaitės, ar laikymo sąlygų, jos pačios savijautos, nėra, ir kokių nors pavojaus signalų jos nejaučia“, – sakė R.Dagys.

Jis taip pat tvirtino, jog komitetui buvo pateikta informacija, kad mergaitė perdavimo metu nebuvo paveikta vaistais. „Tai patvirtina tyrimai“, - sakė komiteto vadovas.

Pasak jo, paneigti ir gandai, kad į Vokietiją su tėvu išvažiavusi antroji mergaitė, nužudytosios Violetos Naruševičienės dukra, esą dingusi. Anksčiau tai yra paneigęs ir Policijos departamentas.

Komiteto vadovas dar patvirtino, jog L.Stankūnaitės dukra baigė pirmą klasę, o ar kitus mokslo metus galės pradėti ne mokydamasi namuose, o mokykloje, sakė priklausysiant ir nuo visuomenės požiūrio.

R.Dagys taip pat tvirtino, jog komitetui buvo pateikta informacija, kad mergaitė perdavimo metu nebuvo paveikta vaistais. „Tai patvirtina tyrimai“, – sakė komiteto vadovas.

Gegužės 17 dieną Kauno rajone, Garliavoje, dalyvaujant 240 policijos pareigūnų, įvykdytas teismo sprendimas aštuonerių metų mergaitę perduoti motinai L.Stankūnaitei. Tą pačią dieną panaikintas D.Kedžio sesers Neringos Venckienės kaip laikinosios dukterėčios globėjos statusas.

Generalinė prokuratūra yra pradėjusi ikiteisminį tyrimą, kuris turėtų nustatyti, ar vykdant teismo sprendimą perduoti vaiką L.Stankūnaitei pareigūnai neviršijo tarnybinių įgaliojimų.

Seimo komitetas atsakingus pareigūnus pateikti informaciją dėl Garliavos įvykių ketvirtadienį kvietėsi Seimo seniūnų sueigos pavedimu. Seniūnų sueiga komitetui šį klausimą aiškintis pavedė kaip alternatyvą siūlymui Seime kurti komisiją įvykiams Garliavoje tirti.

Miręs mergaitės tėvas Drąsius Kedys kaltino savo buvusią sugyventinę L.Stankūnaitę pardavinėjus dukterį pedofilams. Vilniaus teisme nagrinėjama baudžiamoji byla, kurioje dėl to įtarimai pateikti jau irgi mirusiam kauniečiui Andriui Ūsui. L.Stankūnaitei jokie įtarimai nepateikti. Tuo remdamasis Kėdainių rajono apylinkės teismas mergaitės gyvenamąją vietą nustatė su motina.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Testas.14 klausimų apie Kauną – ar pavyks teisingai atsakyti bent į dešimt?
Reklama
Beveik trečdalis kauniečių planuoja įsigyti būstą: kas svarbiausia renkantis namus?
Reklama
Kelionių ekspertė atskleidė, kodėl šeimoms verta rinktis slidinėjimą kalnuose: priežasčių labai daug
Reklama
Įspūdžiais dalinasi „Teleloto“ Aukso puodo laimėtojai: atsiriekti milijono dalį dar spėsite ir jūs