Metinė prenumerata tik 6,99 Eur. Juodai geras pasiūlymas
Išbandyti
2012 08 27

Lietuva garbingu apdovanojimu pagerbs velionį Rusijos prezidentą Borisą Jelciną

Prezidentė Dalia Grybauskaitė pirmadienį iškilmingos ceremonijos metu Vyčio Kryžiaus ordino Didžiuoju kryžiumi po mirties apdovanos buvusį Rusijos prezidentą Borisą Jelciną.
Borisas Jelcinas
Borisas Jelcinas / „Reuters“/„Scanpix“ nuotr.

Valstybinis apdovanojimas bus įteiktas B.Jelcino našlei Nainai Jelcinai. Našlė taip pat susitiks su Seimo pirmininke Irena Degutiene, užsienio reikalų ministru Audroniumi Ažubaliu, buvusiu valstybės vadovu Vytautu Landsbergiu.

Lietuvoje B.Jelcinas antruoju pagal svarbą apdovanojimu šalyje pagerbiamas už jo nuopelnus Lietuvos nepriklausomybės atkūrimui ir įtvirtinimui.

„Kovojęs už pokyčius Rusijoje, palaikęs demokratijos ir laisvės idėjas, B.Jelcinas rėmė Baltijos šalių nepriklausomybės siekius“, – sakoma prezidentės spaudos tarnybos pranešime.

Prezidentūra pažymi, kad B.Jelcinui vadovaujant Rusijos Federacijai, 1991 metais pasirašyta dvišalė Lietuvos ir Rusijos sutartis dėl tarpvalstybinių santykių pagrindų, kuria pripažinta suvereni Lietuvos valstybė.

1992 metais pasirašytas komunikatas tarp Lietuvos ir Rusijos dėl SSRS kariuomenės išvedimo iš Lietuvos ir 1997 metais sudaryta dvišalė sutartis dėl valstybinės sienos.

Per Sausio 13-osios įvykius B.Jelcinas ryžtingai palaikė Lietuvą. Kartu su trijų Baltijos šalių vadovais jis Taline pasirašė bendrą pareiškimą, kuriuo pripažinta Lietuvos, Latvijos, Estijos ir Rusijos nepriklausomybė bei pasmerktas karinės jėgos naudojimas, teigiama Prezidentūros pranešime.

Užsienio reikalų ministras Audronius Ažubalis sako, kad B.Jelcinas įėjo ne tik į Rusijos, bet ir į Baltijos šalių bei pasaulio istoriją.

„Kai, byrant Sovietų Sąjungai, viskas buvo taip trapu ir neaišku, jis nustatė naują kryptį, pripažindamas trijų Baltijos valstybių suverenitetą. Būtent jo pozicija pagreitino Lietuvos tarptautinį pripažinimą“, – teigė ministras.

„Daugelis Rusijos atstovų tuo metu į mūsų šalį vis dar žiūrėjo iš didžiavalstybinių pozicijų, bet Jelcinas jau tada, atsikratęs komunistinių dogmų bei stereotipų ir iš nomenklatūrinio komunistų sistemos darbuotojo, tapo tos sistemos kritiku ir apsisprendusiu jos naikintoju, aiškiai norėdamas ir kitokios Rusijos ateities“, – BNS atsiųstame komentare pabrėžė A.Ažubalis.

B.Jelcinas Rusijos prezidentu buvo 1991–1999 metais. Jis mirė 2007 metais.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Kai norai pildosi: laimėk kelionę į Maldyvus keturiems su „Lidl Plus“
Reklama
Kalėdinis „Teleloto“ stebuklas – saulėtas dangus bene kiaurus metus
Reklama
85 proc. gėdijasi nešioti klausos aparatus: sprendimai, kaip įveikti šią stigmą
Reklama
Trys „Spiečiai“ – trys regioninių verslų sėkmės istorijos: verslo plėtrą paskatino bendradarbystės centro programos