Pareiškimą per susitikimą UNESCO būstinėje visų valstybių vardu perskaitė Lietuvos nuolatinė atstovė ambasadorė Irena Vaišvilaitė.
„Ambasadorė pabrėžė prie pareiškimo prisijungusių UNESCO narių paramą Ukrainos teritoriniam vientisumui ir suverenumui bei paragino Rusiją laikytis tarptautinių įsipareigojimų. Pareiškime pažymima, kad prie jo prisijungusios šalys nepripažįsta rugsėjo 8 dienos Rusijos organizuotų „rinkimų“ Krymo pusiasalyje“, – teigiama ministerijos pranešime.
Pareiškime taip pat primintas šią vasarą įvykęs incidentas, kai Rusija per Pasaulio paveldo komiteto sesiją platino leidinį, kuriame tvirtinta, kad UNESCO saugomas Ukrainos paveldas Kryme priklauso Rusijai.
„Toks bandymas manipuliuoti informacija nusižengia UNESCO principams“, – pažymėjo Lietuvos nuolatinė atstovė.
Pasak jos, nerimą kelia nuolat blogėjanti padėtis, kurią sukelia Rusijos agresija Krymo pusiasalyje. Pareikštas susirūpinimas dėl žiniasklaidos laisvės, žurnalistų ir žiniasklaidos darbuotojų saugumo, prieigos prie religijos institucijų.
Ambasadorė taip pat pabrėžė Krymo totorių, ukrainiečių ir visų etninių bei religinių bendruomenių teisę puoselėti savo kalbą ir kultūrą, tradicijas, švietimą ir tapatybę.
Bendrame pareiškime pabrėžtas raginimas, kad Rusija nedelsdama suteiktų laisvę visiems savavališkai ar neteisėtai sulaikytiems Ukrainos piliečiams, kurie dar laikomi įkalinti Krymo pusiasalyje ir Rusijoje.
Rusija 2014 metų kovą aneksavo Ukrainos Krymo pusiasalį ir netrukus pradėjo remti separatistus rytinėje šalies dalyje.
Šie neramumai prasidėjo, kai po masinių protestų iš šalies buvo priverstas išvykti prorusiškas Ukrainos prezidentas Viktoras Janukovyčius, atsisakęs pasirašyti asociacijos sutartį su Europos Sąjunga.