Prenumeratoriai žino daugiau. Prenumerata vos nuo 1,00 Eur!
Išbandyti
2022 03 29

Lietuva – NATO „pilnametė“: kokią karinę techniką jau „išaugome“?

Žvelgiant į šių dienų aktualijas, mažai jau kam kyla abejonių, kad 2004 metų kovo 29 dieną priimtas sprendimas įstoti į NATO buvo vienas reikalingiausių ir toliaregiškiausių Nepriklausomos Lietuvos istorijoje. Minint mūsų šalies „pilnametystės“ šioje organizacijoje sukaktį, su muziejininkais apžvelgėme Karo technikos, kurios jau atsisakyta, ekspoziciją. Kaip kito Lietuvos kariuomenės ginkluotė?
Karo technikos ekspozicija VI forte
Karo technikos ekspozicija VI forte / Karolinos Stažytės nuotr.

Į 1949 metais dvylikos valstybių įkurtą NATO (North Atlantic Treaty Organization – Šiaurės Atlanto sutarties organizacija) Lietuva įstojo lygiai prieš 18 metų. Iš viso bloke – 30 valstybių.

Minimos sukakties proga muziejininkas Kęstas pristatė Vytauto Didžiojo karo muziejaus Karo technikos ekspoziciją, 2018 metais įrengtą VI forte Kauno K.Baršausko gatvėje, 10-ties hektarų teritorijoje.

Karolinos Stažytės nuotr./Karo technikos ekspozicija VI forte
Karolinos Stažytės nuotr./Karo technikos ekspozicija VI forte

Per ketverius veiklos metus vieni eksponatai iškeliavo į restauratoriaus dirbtuves, kiti, naujai nurašyti kariuomenės, imti demonstruoti lankytojams.

Pasak muziejininko, VI forte eksponuojama technika, išskyrus keletą eksponatų, buvo naudojama Nepriklausomos Lietuvos kariuomenėje.

Kateriai, padėję statyti tiltus

Kęstas savo pasakojimą pradėjo nuo naujausių „atvykėlių“ į muziejų.

„Kartais žmonės klausia, ar ekspozicijoje pristatoma technika važiuoja. Važiuojančių galbūt turime 10, bent jau užsivedančių. Tai vienas iš jų – šis „Volvo“ traktoriukas, atvežtas iš Vytenio logistikos bataliono Marijampolėje.

Kita naujiena – iš karinių oro pajėgų Zokniuose atkeliavęs, 7-jame dešimtmetyje gamintas amerikietiškas aviacijos vilkikas. Pats sveria apie 15 tonų, gali tempti ar pastumti, nes tvirtinimo elementai yra priekyje ir gale, krovinį, sveriantį iki 25 tonų. Taigi gali tempti lėktuvą. Viduje, kaip pridera amerikietiškoms mašinoms, daug vietos“, – pristatė muziejininkas.

Karolinos Stažytės nuotr./Karo technikos ekspozicija VI forte
Karolinos Stažytės nuotr./Karo technikos ekspozicija VI forte

Čia pat apžvelgiame ir 1992-1994 metais naudotus AMŪR-M katerius „Kirą“ bei „Vytį 1“ (šiuo metu restauruojamas), perimtus iš sovietinių sukarintų mokyklų. „Kiras“ patruliuodavo tik Klaipėdos uoste, užtikrindavo jo saugumą, o didesnysis kateris jau galėdavo išplaukti ir į atvirus vandenis – Kuršių mariose saugodavo sieną su Kaliningradu.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Šviežia ir kokybiška mėsa: kaip „Lidl“ užtikrina jos šviežumą?
Reklama
Kaip efektyviai atsikratyti drėgmės namuose ir neleisti jai sugrįžti?
Reklama
Sodyba – saugus uostas neramiais laikais
Reklama
Žaidimų industrijos profesionalus subūrusiems „Wargaming“ renginiams – prestižiniai tarptautiniai apdovanojimai