Tarpžinybiniame pasitarime buvo nuspręsta, kad dalyvauti pilotinėje programoje, kuria būtų siekiama palengvinti pabėgėlių naštą Maltai, neleidžia Lietuvoje veikiantis Užsieniečių teisinės padėties įstatymas.
„Išnagrinėjus EK komunikatą dėl paramos pilotiniam projektui Maltos atžvilgiu, prieita prie išvados, kad atsižvelgiant į Užsieniečių teisinės padėties įstatymą ir tai, kad Lietuvoje nėra automatiškai pripažįstami kitų valstybių narių sprendimai dėl asmenų statuso, mes galimybių dalyvauti programoje nematome“, – BNS penktadienį sakė VRM Tarptautinių ryšių ir Europos Sąjungos departamento direktorius Olegas Skinderskis.
EK nurodo laukianti, kad valstybės narės savo poziciją dėl asmenų priėmimo paskelbs rugsėjį. Valstybių narių ministrai dėl šio klausimo žada diskutuoti rugsėjo 21 dieną vyksiančioje Taryboje.
Lietuva prieš pustrečių metų priėmė iš Maltos šešis Afrikos pabėgėlius, tačiau, kaip pabrėžė O.Skinderskis, tada tai buvęs „ad hoc“ sprendimas.
„Dabar Lietuva laikosi principinės pozicijos, kad apibrėžtam laikotarpiui apgyvendinimo programose nedalyvauja dėl ribotų galimybių“, – sakė VRM pareigūnas.
Sulaukusi Maltos prašymo spręsti pabėgėlių problemas, EK birželį pasiūlė pilotinį projektą, pagal kurį valstybės narės priimtų asmenis, Maltoje jau turinčius pabėgėlio statusą. Jame numatyta, kad valstybėms narėms kompensacijos būtų mokamos iš specialaus Europos Sąjungos (ES) fondo.
Jungtinių Tautų duomenimis, praėjusiais metais daugiau nei 67 tūkst. žmonių persikėlė per Viduržemio jūrą ir nelegaliai pateko į Europą. Kai kuriems pabėgėliams taip ir nepavyko pasiekti kranto.
Italija, Malta, Ispanija ir Graikija prašė ES padėti joms spręsti per Viduržemio jūrą persikeliančių pabėgėlių, dauguma kurių atvyksta iš Turkijos ir Libijos, problemą.
Antradienį Europos Komisija pasiūlė priimti atskirą, platesnio masto ES bendrąją pabėgėlių perkėlimo programą, kuria siekiama užtikrinti, kad ES perkeliami pabėgėliai būtų veiksmingiau saugomi, ir plėtoti glaudesnį politinį ir praktinį ES valstybių narių bendradarbiavimą. Anot O.Skinderskio, Lietuvos ekspertai šio pasiūlymo kol kas nevertino.