Metinė prenumerata tik 6,99 Eur. Juodai geras pasiūlymas
Išbandyti
2012 11 21

Lietuva, pasitraukdama iš Afganistano Goro provincijos, planuoja palikti turto už 16 mln. litų

Lietuva, 2013 metų pabaigoje išvesdama karius iš Afganistano Goro provincijos ir perduodama vietos valdžiai dabartinę dislokacijos bazę provincijos sostinėje Čagčarane, turėtų palikti įvairaus turto už daugiau nei 16 mln. litų.
Lietuvos karių skrydis į Taivarahą
Lietuvos kariai. / Vyr. ltn. Andriaus Česnausko nuotr.

Tai numatyta Krašto apsaugos ministerijos parengtame Vyriausybės nutarimo projekte.

„Lietuvos Respublikos Vyriausybė nutaria neatlygintinai perduoti Afganistano Islamo Respublikos Vyriausybės nuosavybėn Lietuvos valstybei nuosavybės teise priklausantį Lietuvos kariuomenės pasitikėjimo teise valdomą ilgalaikį ir trumpalaikį materialųjį turtą, kurio bendra likutinė vertė 2012 metų spalio 1 dieną – 16 mln 344 tūkst. litų“, – rašoma nutarimo projekte.

Šiuo nutarimu Lietuvos kariuomenė būtų įgaliota parengti perdavimo sutartį, kurioje būtų numatytos turto naudojimo sąlygos ir tvarka. Kariškiams taip pat būtų pavesta vykdyti turto perdavimo kontrolę.

Prie nutarimo pridėtas priedas, kuriame išsamiai išvardijama, kokį turtą planuojama perduoti Afganistano Vyriausybei. Daugiausia tai įvairūs kariškos buities reikmenys – lovos, šaldytuvai, skalbimo ir džiovinimo mašinos, gyvenamieji, sandėliavimo, sanitariniai konteineriai, generatoriai, įvairūs Goro provincijos atkūrimo grupės stovyklos pastatai ir kita infrastruktūra, pavyzdžiui, transporto remonto dirbtuvių aikštelė ar gynybiniai stovyklos elementai.

Afganistane turėtų likti ir nemažai medicininės įrangos bei priemonių.

Pasak krašto apsaugos ministrės Rasos Juknevičienės, sprendžiant, kokį turtą palikti Afganistane, o kokį vežtis į Lietuvą, buvo vertinama transportavimo kaina, daikto vertė ir galimybės jį panaudoti Lietuvoje.

„Pagrindinis principas, kuris turtas išvežamas, o kuris paliekamas, tai yra, jog paliekame tą, kurio neapsimoka vežti atgal. Nes pargabenimas kainuos daugiau nei tie daiktai apskritai yra verti. Kai kuris turtas yra labai trumpalaikio naudojimo daiktai, kurie Lietuvoje nebegalėtų būti naudojami“, – BNS sakė ministrė.

Pasak jos, kai kurie daiktai, jų pagal nustatytas procedūras neperdavus Afganistano valdžiai, turėtų būti sunaikinti.

„Paskaičiavome, kad tai kainuotų žymiai brangiau, nei perduoti šitą turtą neatlygintinai“, – sakė R.Juknevičienė.

Ministrė teigė, kad neturėtų būti delsiama priimti šį nutarimą, nesvarbu, ar sprendimą priims darbą baigianti centro-dešinės Vyriausybė ar naujas Ministrų kabinetas.

„Kol kas jis yra išsiųstas derinti į institucijas. Aš nematau didelio skirtumo, ar šita Vyriausybė, ar kita. Vistiek jį reikia greitai priimti, kad mūsų sistema galėtų toliau pagal priimtas nuostatas dirbti. Kuo greičiau, tuo geriau“, – teigė KAM vadovė.

Paklausta, ar nesibaimina visuomenės reakcijos, kad Afganistane paliekamas keliolikos milijonų vertės turtas, ministrė atsakė: „Tie, kurie kritikuos, tegul pasiūlo kitą variantą, kaip tą turtą pigiai pargabenti“.

Lietuvos vadovaujama tarptautinė provincijos atkūrimo grupė Gore savo veiklą pradėjo 2005 metais. Lietuva planuoja perduoti atsakomybę už saugumą Goro provincijoje Afganistano nacionalinėms saugumo pajėgoms ir uždaryti savo vadovaujamą Goro provincijos atkūrimo grupę iki 2013 metų pabaigos.

Neseniai misiją Gore pradėjo priešpaskutinė – šešioliktoji – Lietuvos karių pamaina.

Iš maždaug 250 Afganistane tarnaujančių Lietuvos karių apie 150 paprastai būna dislokuoti Gore provincijoje.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Tyrimas: lietuviams planuojant kalėdinio stalo meniu svarbiausia kokybė bei šviežumas
Reklama
Jasonas Stathamas perima „World of Tanks“ tankų vado vaidmenį „Holiday Ops 2025“ renginyje
Reklama
85 proc. gėdijasi nešioti klausos aparatus: sprendimai, kaip įveikti šią stigmą
Reklama
Trys „Spiečiai“ – trys regioninių verslų sėkmės istorijos: verslo plėtrą paskatino bendradarbystės centro programos