JAV atsargos generolas Benas Hodgesas anksčiau yra pabrėžęs, kad Lietuvos turimų maždaug 25 tūkst. profesionalių karių nepakaktų, kad galėtume kurį laiką atsilaikyti, jeigu mūsų šalį užpultų Rusija.
Dėl to, pasak jo, ypač svarbu turėti gerai apmokytas ir kartas nuo karto vis įgūdžius atnaujinančias rezervines pajėgas, kurių pratyboms Vyriausybė turi skirti papildomus išteklius.
B.Hodgesas prieš porą metų taip pat yra pažėręs kritikos Lietuvai, esą turime parengę per 100 tūkst. karių, tačiau jie nėra kviečiami nuolat atnaujinti savo įgūdžių.
Tikslas – 42 tūkst. karių aktyviajame rezerve
Vienas Vyriausybės prioritetų – nacionalinės pėstininkų divizijos ir kitų kariuomenės pajėgumų stiprinimas.
Šiam prioritetui įgyvendinti, be kita ko, numatyta iki 2028 metų trečiojo ketvirčio išplėsti aktyviojo rezervo skaičių iki 42 tūkst. karių, kai pernai jų buvo 30,3 tūkst.
Krašto apsaugos ministrės Dovilės Šakalienės atstovas spaudai Ignas Grinevičius tvirtino, kad gerokai išplėsti aktyvųjį rezervą leis ilginamas tarnybos jame laikas.
„Per metus į aktyvųjį rezervą išleidžiame apie 4 tūkst. karių, taip pat kario tarnybos laikas aktyviajame rezerve ilginamas nuo 10 iki 15 metų“, – 15min sakė ministrės atstovas.
Pasak jo, karių skaičių aktyviajame rezerve leis didinti ir plečiamas šauktinių skaičius.
„Atspindi partijų susitarime pasiektą tikslą“
Buvęs krašto apsaugos ministras Laurynas Kasčiūnas 15min tikino, kad Vyriausybės išsikeltas tikslas yra pasiekiamas, kadangi panašus numatytas jau 2022 metais partijų susitarime dėl gynybos.
„Jis, pirmiausia, atspindi dar partijų susitarime pasiektą tikslą, kad iki 2030 metų turėtume bent 50 tūkst. aktyviojo rezervo karių. Tai sakyčiau, kad tai atitinka susitarimo dvasią“, – kalbėjo L.Kasčiūnas.
Pasak jo, natūralu, kad augant šauktinių skaičiui, didės ir aktyvusis rezervas.
Kas yra aktyvusis rezervas?
Aktyvųjį rezervą sudaro žmonės, įgiję pagrindinį karinį parengtumą ir periodiškai vis atnaujinantys savo įgūdžius.
Į pratybas ar mokymus pakviestiems aktyviojo rezervo kariams mokamas atlyginimas, jie aprūpinami reikiama įranga.
Lietuvoje taip pat yra ir parengtasis rezervas, kurį sudaro per 100 tūkst. žmonių.