„World Press Photo“ paroda. Apsilankykite
Bilietai
2022 05 09

Lietuva po truputį traukiasi iš internetinio piratavimo srityje pirmaujančių šalių sąrašo

Pagal vidutinį vartotojų apsilankymų skaičių per metus interneto svetainėse, kuriose neteisėtai viešai skelbiamas autorių teisių saugomas turinys, Lietuva 2018 metais Europos Sąjungoje buvo 2 vietoje, o 2021-aisiais – 5-oje. Tai rodo informacinių technologių įmonės MUSO, tiriančios skaitmeninio piratavimo rinką ir mastą, duomenys, kuriuos savo tyrime pateikė Lietuvos radijo ir televizijos komisija (LRTK), pranešė Kultūros ministerija.
Piratavimas
Piratavimas / pixabay.com nuotr.
Temos: 1 Piratavimas

Šie duomenys taip pat atskleidė, kad Lietuvoje 2019–2021 m. bendras vartotojų lankomumo srautas svetainėse, kuriose neteisėtai viešai skelbiamas autorių teisių saugomas turinys, sumažėjo 52 procentais.

LRTK Ūkio subjektų veiklos priežiūros skyriaus vedėjo Andriaus Katino teigimu, prie gerėjančių tendencijų prisidėjo ir komisijos nuo 2019 metų taikomos nelegalaus skaitmeninio turinio pasiekiamumo blokavimo priemonės ginant autorių teises internete.

LRTK atstovas pažymi, kad Lietuvoje net 85 proc. piratinių svetainių turinio sudaro neteisėtas audiovizualinis turinys – filmai ir serialai, 10 proc. – knygos, likusi mažuma – muzika ir kitas turinys. Blokavimas, pasak A. Katino, greta autorių teisų apsaugos atlieka ir švietėjišką funkciją – užblokavus nelegalaus turinio svetainę į ją bandęs patekti vartotojas pamato informacinį pranešimą, kad svetainė nelegali, joje vykdoma veikla neteisėta, paaiškinama, kodėl ten lankytis negalima ir pasiūlomos alternatyvos, kur galima rasti legalų turinį. Naujausiais duomenimis, per trejus metus užblokuota 280 nelegalų internetinį turinį Lietuvoje siūlančių svetainių.

Kultūros ministerijos neseniai surengtoje diskusijoje, skirtoje paskatinti legalaus skaitmeninio turinio vartojimą, sutarta, kad vien administracinių priemonių ir intervencijos blokuojant nelegalų turinį siūlančias interneto svetaines nepakanka. Ir toliau tobulinant teisinę bazę autorių teisių srityje būtina didinti legalaus skaitmeninio turinio pasiekiamumą, imtis aktyvesnių priemonių šviečiant visuomenę, komunikuojant su ja ir taip keičiant visuomenės nuostatas. Sprendžiant šią kompleksinę problemą labai svarbus tarpsektorinis bendradarbiavimas ir aktyvus visų suinteresuotų šalių įsitraukimas.

Kultūros ministerijos Visuomenės informavimo ir autorių teisių politikos grupės vadovas Deividas Velkas žmonėms, kurie argumentuoja tuo, kad nelegalų turinį renkasi dėl prasto naujo legalaus turinio pasiekiamumo, linki kantrybės ir supratimo, kad visų mažų rinkų problema yra ta, kad ne iš karto viskas į jas patenka. Vartotojams jis siūlo permąstyti savo elgesį ir suvokti, kad piratavimo kelias yra nusikalstamas autorių atžvilgiu ir tikrai neskatina kūrybos, kurią paremti galėtume tik naudodamiesi legaliais šaltiniais.

Tyrimą galite rasti čia.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Testas.14 klausimų apie Kauną – ar pavyks teisingai atsakyti bent į dešimt?
Reklama
Beveik trečdalis kauniečių planuoja įsigyti būstą: kas svarbiausia renkantis namus?
Reklama
Kelionių ekspertė atskleidė, kodėl šeimoms verta rinktis slidinėjimą kalnuose: priežasčių labai daug
Reklama
Įspūdžiais dalinasi „Teleloto“ Aukso puodo laimėtojai: atsiriekti milijono dalį dar spėsite ir jūs