Vyriausybė trečiadienį patvirtino prokurorų atrankos tvarką. Pagal ją, kandidatus į Europos prokurorus nustatys Generalinis prokuroras kartu su teisingumo ministru, atranką vykdys speciali komisija iš Generalinės prokuratūros, Teisingumo ministerijos ir Teisėjų tarybos atstovų.
Trys geriausiai įvertinti kandidatai bus teikiami Vyriausybei pritarti, tuomet pretendentų kandidatūros būtų teikiamos ES Tarybai.
Lietuva kartu su kitomis ES narėmis Europos Komisijos prašymų pateikti kandidatus sulauks kitų metų pradžioje.
Kandidatus į Europos deleguotuosius prokurorus Europos vyriausiajam prokurorui turės pateikti generalinis prokuroras.
Europos Parlamentas pernai pritarė sprendimui įkurti Europos prokuratūrą, kuri kovos su sukčiavimu ir korupcija Europos Sąjungos paramos srityje. Planuojama, kad naujoji institucija pradės veiklą 2021 metais.
ES institucijos skaičiuoja, kad dėl tarpvalstybinio sukčiavimo Bendrijoje kasmet prarandama maždaug 50 mlrd. eurų vertės pridėtinės vertės mokesčio pajamų.
Naujai kuriama Europos prokuratūra bus nepriklausoma ES struktūra, kuri turės įgaliojimus tirti ES interesams kenkiančio sukčiavimo atvejus ir kitas Bendrijos finansiniams interesams kenkiančias nusikalstamas veikas bei dėl jų vykdyti baudžiamąjį persekiojimą.
Šiuo metu sukčiavimo ar korupcijos nusikaltimų baudžiamąjį tyrimą gali atlikti tik nacionalinės institucijos.
Europos prokuratūros būstinė bus Liuksemburge, o ES valstybės turės paskirti po vieną Europos prokurorą, dirbantį centrinėje būstinėje, ir deleguotuosius prokurorus, kurie dirbs Bendrijos valstybėse.