Visoje Europos Sąjungoje daugėja vadinamųjų mišrių porų, kai kartu įregistravę partnerystę ar susituokę gyvena skirtingų tautybių ir pilietybių žmonės. Parlamentaras A.Lydeka sako, kad šis klausimas tampa vis aktualesnis Lietuvai, nes pastaruoju metu svetur dirbti bei gyventi išvyko tūkstančiai lietuvių.
Pasiūlymą numatyti vienodas taisykles dėl tarptautinių porų turtinių teisių ES teritorijoje inicijavo Europos Komisija. Pagal naująjį reglamento projektą, kiekvienos ES valstybės teismai, nagrinėjantys skyrybų bylas, įgytų teisę spręsti ir sutuoktinių turto padalijimo klausimus.
ES šalių pilietybę turintys sutuoktiniai taip pat galės pasirinkti jų turto padalijimui taikytiną valstybės narės teisę. Tiesa, toji valstybė šiuo atveju vis tiek turės būti susijusi su sutuoktiniais.
„Naujos taisyklės gerokai palengvins situaciją dėl turto dalybų. Pavyzdžiui, susituokę britas ir lietuvė, gyvenantys Vokietijoje, turės galimybę išsiskirti ir pasidalyti turtą šioje valstybėje. Žinoma, tos taisyklės galios, jei pati pora iš anksto nebus nusprendusi kitaip“, – komentavo A.Lydeka.
Naujuoju projektu numatyta, kad vienodai bus sprendžiamas ir registruotų partnerių turto dalybų klausimas skyrybų ar vieno iš partnerių mirties atveju. Tiesa, registruotos partnerystės institutas šiandien veikia tik keturiolikoje ES valstybių.
Todėl ES neįpareigoja instituto neturinčių valstybių – tokių kaip Lietuva – jį įsteigti. Naujuoju reglamento projektu daroma išlyga, kad ES valstybės narės teismas gali atsisakyti nagrinėti registruotų partnerių turto dalybų klausimus, jei toje valstybėje registruotos partnerystės institutas neveikia.
Partnerystės turtinėms pasekmėms taikytina valstybės, kurioje partnerystė buvo įregistruota, teisė.
„Šis projektas labai patrauklus ir dėl to, kad neprimeta tokioms valstybėms kaip Lietuva jokių papildomų įsipareigojimų“, – komentavo A.Lydeka.