Anot komisijos, televizija savo laidose kurstė karą ir neapykantą bei pakartotinai pažeidė Visuomenės informavimo įstatymą. Komisija teigia, kad apie pažeidimus ir planuojamas taikyti priemones pranešė Europos Komisijai.
„Konsultuojantis su televizijos programas transliuojančia valstybe ir Europos Komisija, nepavyko susitarti abipusius sutarimu per 15 dienų nuo įspėjimo, ir pažeidimai daromi toliau“, – nurodė komisija.
Kritikuoja, kad rusiškas kanalas uždraustas kariuomenės atstovų siūlymu
Vytauto Didžiojo universiteto profesorius Gintautas Mažeikis ydingu vadina kariuomenės atstovų įtraukimą į sprendimų priėmimą dėl rusiškų kanalų uždraudimo.
G.Mažeikis sakė neabejojantis šiame departamente dirbančių kariškių kompetencija, bet pabrėžė, kad būtų geriau, jei ekspertizę atliktų nepriklausomi ekspertai.
„Vien tai, kad ekspertavimą vykdė kariuomenės strateginės komunikacijos departamentas, sukelia tam tikras negeras iliuzijas, kad kariuomenė vykdo cenzūrą – nors ir pagrįstą įstatymais. Tai nėra geras pilietinės visuomenės ženklas“, – BNS sakė VDU socialinės ir politinės katedros vedėjas.
Pasak jo, sprendimas formaliai priimtas laikantis įstatymų, ir „nekyla didelių abejonių“ dėl motyvų, kad televizija transliavo propagandines laidas, nors argumentacija ir galėjo būti išsamesnė.
Sprendimas įsigalioja balandžio 13 dieną, jam nebereikės teismo sankcijų, BNS nurodė komisijos atstovai.
Tokio tipo byla – pirmoji
Kaip BNS patvirtino komisijos pirmininkas Edmundas Vaitekūnas, tokia procedūra taikoma pirmą kartą Europos Sąjungoje.
Posėdyje E.Vaitekūnas priminė, kad sprendimą dėl įvykdytų pažeidimų trims mėnesiams stabdyti „RTR Planeta“ ne ES parengtų laidų transliacijas komisija buvo priėmusi 2014-aisiais. Tačiau kanalas sausio 22 dieną LRTK informavo užfiksavusi galimą tiesioginį karo ir neapykantos kurstymą „RTR Planeta“ sausio 18 dieną rodytoje laidoje „Sekmadienio vakaras su V.Solovjovu“. Joje rodytas reportažas apie įvykius Ukrainoje.
Sprendimą komisijos nariai priėmė dėl kovo 12 dieną toje pačioje Vladimiro Solovjovo laidoje užfiksuotų pažeidimų. Pasak LRTK pirmininko, laidoje, kurioje daugiausia šnekėjo Rusijos Dūmos vicepirmininkas Vladimiras Žirinovskis, „buvo formuojama nuomonė apie ukrainiečius, kaip apie priešus, ignoruojamas ir niekinamas Ukrainos teritorinis vientisumas“, taip pat buvo raginama susidoroti su Ukrainos piliečiais.
E.Vaitekūnas pabrėžė, kad kovą rodytoje laidoje konkretūs pažeidimai – karo ir neapykantos kurstymas – buvo nustatyti nepaisant to, kad susidoroti su Ukraina ir Europos Sąjunga ragino vienas asmuo – Rusijos parlamento vicepirmininkas Vladimiras Žirinovskis.
„Ar vienas asmuo, ar ne vienas asmuo, ar pareigūnas, ar ne, yra nustatyta: neapykanta, karo kurstymas. Visi tie dalykai yra, juo labiau, kad kompetentinga institucija, kuri rengė išvadas, yra Lietuvos kariuomenės Strateginių komunikacijų departamentas, kurio specialistai turi labai daug žinių būtent toje srityje“, – žurnalistams sakė E.Vaitekūnas.
Komisijos nariai balsavo ir dėl kitos alternatyvos – uždrausti kanalo transliacijas Lietuvoje pusei metų, tačiau ją palaikė mažuma LRTK atstovų.
LRTK narys Vidas Mačiulis taip pat pasiūlė, kad kabelinės televizijos, vietoje ekrane pateikiamos informacijos, jog kanalo transliacijos nutrauktos LRTK sprendimu, informuotų apie televizijos vykdytus konkrečius įstatymų pažeidimus.
Pasak E.Vaitekūno, jis gavo patikinimą, kad komisijos sprendimą vykdys ir anksčiau tai vengusi daryti bendrovė „VIASAT“.
Posėdį stebėjusi Lietuvos kabelinės televizijos asociacijos prezidentė Vaiva Žukienė sveikino sprendimą bei tikino mananti, kad jo laikysis visi.
Pagaliau draudžiamos ne kažkokios atskiros programos dalys, o visa programa, – sakė V.Žukienė.
„Iš tiesų, sprendimas yra toks, kokio mes seniai norėjome, jis atliktas pagal visas procedūras, kurios numatytos tiek direktyvoje, Visuomenės informavimo įstatyme. Pagaliau draudžiamos ne kažkokios atskiros programos dalys, o visa programa. Tai yra palengvinimas mums tiek verslo prasme, tiek apskritai, nes nereikia galvoti, kaip dangstyti tas programas arba išjungti, bet tarsi nevykdyti komisijos sprendimų“, – žurnalistams sakė ji.
V.Žukienė taip pat patvirtino, kad dalis kabelinių televizijų jau yra pakeitusios Kremliaus informacinę politiką vykdančius kanalus nepriklausoma Rusijos programa „Dožd“, kitos taip pat gali svarstyti pradėti jos transliacijas.
„Iš tiesų, kai kurie operatoriai „Dožd“ yra ir taip jau įjungę. Bet tai yra ir inercijos reikalas, nes žiūrovas per daugelį metų yra pripratęs prie to kanalo, jam yra sunku taip staigiai paimti ir persiorientuoti. Bet, be abejo, jei tie pažeidimai tęsis, tai mes tikrai ieškosime alternatyvių televizijos kanalų“, – tvirtino V.Žukienė.
LRTK pirmininkas E.Vaitekūnas patvirtino, kad komisija bendrauja ir priima sprendimus tik dėl įpareigojimų retransliuotojams, tuo tiesioginio ryšio su transliuotojais komisija esą nepalaiko ir nesidomi, kas juos finansuoja.
Kanalas „RTR Planeta“ yra registruotas Švedijoje.
Sprendimus laikinai stabdyti dalies programų transliacijas komisija taip pat buvo priėmusi ir dėl kitų rusiškų kanalų: pernai trijų mėnesių draudimas pritaikytas kanalo „NTV Mir Lithuania“, užpernai – Pirmojo Baltijos kanalo (PBK) transliacijoms.
Šiuo metu galioja sausį pritaikytas trijų mėnesių draudimas retransliuoti dalį „Ren TV Baltic“ laidų, jis turėtų baigtis kitą savaitę.