Šią savaitę pirmieji svarstymai vyko Seimo Nacionalinio saugumo ir gynybos komitete (NSGK).
Komiteto nariai palankiai įvertino tokią galimybę ir rekomendavo ją apsvarstyti Vyriausybei.
Jeigu tam pritartų ir prezidentas, ir mandatą suteiktų Seimas, Lietuvos specialiųjų operacijų pajėgų kariai dalyvautų Prancūzijos vadovaujamos antiteroristinės operacijos „Barkhane“ („Barchanas“) specialiųjų pajėgų grupėje „Takuba“.
„Tai būtų karinė misija“, – BNS sakė Seimo NSGK pirmininkas Laurynas Kasčiūnas.
Anot jo, galimybė siųsti karių į naują misiją atsirado išvedus karius iš Afganistano.
„Kontekstas diskusijai dabar yra palankus ta prasme, nes jau baigėsi Afganistano operacija „Tvirta parama“. Natūralu, kad atsiranda Lietuvoje specialiųjų operacijų pajėgų resursų“, – sakė NSGK pirmininkas.
Anot jo, dalyvavimas naujoje misijoje būtų Lietuvos indėlis į tarptautinį saugumą.
„Faktas, kad Malis yra ta vieta, kur mūsų labai reikia, tiek mūsų labai svarbiai sąjungininkei Prancūzijai, tiek tarptautiniam saugumui“, – tvirtino L.Kasčiūnas.
„Šia prasme tai būtų solidarumas, kita vertus, tai yra galimybė su prancūzais susikurti tam tikrą stipresnį politinį ryšį ir kai kuriais atvejais tam tikri sprendimai, vizijos mūsų ir prancūzų suartėtų, ar tai būtų Ukrainos klausimas, ar tai būtų Rytų partnerystės klausimas, ar Astravo atominės elektrinės blokados klausimas ir pan.“, – sakė komiteto vadovas.
Prancūzija yra pasiuntusi į Vakarų Afriką daugiau kaip 5000 karių, dalyvaujančių operacijoje „Barkhane“ ir padedančių kovoti su ekstremistų grupuotėmis. Operacija vykdoma nuo 2013 metų.
NSGK taip pat siūlo Vyriausybei aktyviai siekti Lietuvos kariuomenės, ypač Specialiųjų operacijų pajėgų, tolesnio įsitraukimo į JAV vadovaujamas operacijas, apsvarstyti galimybes teikti didesnę paramą Ukrainai, įskaitant iniciatyvą steigti naują ES karinio mokymo misiją Ukrainoje.