Metinė prenumerata tik 6,99 Eur. Juodai geras pasiūlymas
Išbandyti
2010 08 23

Lietuva – tarp ES šalių, dar nepriėmusių taisyklių dėl nusikaltėlių turto konfiskavimo

Lietuva yra tarp grupės Europos Sąjungos (ES) valstybių, kurios dar nepriėmė taisyklių dėl nusikaltėlių turto užsienyje konfiskavimo, rodo pirmadienį paskelbta Europos Komisijos ataskaita.
Žmogus su kauke
Žmogus su kauke / Andriaus Vaitkevičiaus / 15min nuotr.

Nuo 2006 metų galiojančios ES taisyklės valstybėms narėms leidžia konfiskuoti nusikaltėlių turtą užsienyje, tačiau daugiau kaip pusė ES šalių šių taisyklių dar nepriėmė. Tai reiškia, kad Prancūzijoje persekiojamai nusikalstamai organizacijai priklausantis turtas – ar tai būtų nekilnojamasis turtas, išplauti pinigai, ar vogti automobiliai – yra saugus, pavyzdžiui, Slovakijoje ar Bulgarijoje.

ES taisyklės leidžia teisėsaugos institucijoms prašyti kitų valstybių partnerių vykdyti nutarimus konfiskuoti nelegalų turtą. Tačiau dabartinėje ataskaitoje pabrėžta, kad vengiant priimti taisykles ir dėl biurokratizmo, kuris paprastai reiškia pasitikėjimo kitų šalių teisingumo sistemomis stygių, nusikaltėlių turtą dar sunku perimti.

Remiantis ES taisyklėmis, viena ES šalis gali nusiųsti nutarimą konfiskuoti turtą kitai šaliai, kurioje minimas subjektas gyvena arba turi turto, pajamų.Lietuva Europos Komisijai pranešė, kad šiuo metu dokumentas yra įgyvendinimo stadijos.

„Gaila, kad ekonominės krizės metu ES valstybės narės išleidžia iš rankų milijonų eurų vertės nuteistų nusikaltėlių turtą. Ir taip yra nepaisant to, kad prieš ketverius metus vyriausybės sutarė dėl konfiskavimo priemonių“, – pareiškė už teisingumą, pagrindines teises ir pilietybę atsakinga Komisijos narė ir pirmininko pavaduotoja Viviane Reding.

Remiantis ES taisyklėmis, viena ES šalis gali nusiųsti nutarimą konfiskuoti turtą kitai šaliai, kurioje minimas subjektas gyvena arba turi turto, pajamų. Pastaroji šalis tiesiogiai atlieka konfiskavimą vadovaudamasi nacionalinėmis taisyklėmis be jokių papildomų formalumų.

Vis dėlto iš šiandieninės ataskaitos matyti, kad iki 2010 metų vasario tik 13 iš 27 ES valstybių narių tokias taisykles priėmė.

Nors taisyklių įgyvendinimo priemones priimti buvo privalu iki 2008 metų lapkričio 24 dienos, septynios šalys, įskaitant Lietuvą, pranešė Komisijai, kad teisėkūros procesas dar nebaigtas, o dar septynios šalys nepateikė jokios informacijos.

13 taisykles priėmusių valstybių narių jomis jau naudojasi kovodamos su nusikalstamumu. Pavyzdžiui, Nyderlandų teisėsaugos institucijos nuo taisyklių taikymo pradžios išsiuntė savo ES partnerėms 121 nutarimą konfiskuoti turtą, kurio bendra vertė – 20 mln. eurų.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Tyrimas: lietuviams planuojant kalėdinio stalo meniu svarbiausia kokybė bei šviežumas
Reklama
Jasonas Stathamas perima „World of Tanks“ tankų vado vaidmenį „Holiday Ops 2025“ renginyje
Reklama
85 proc. gėdijasi nešioti klausos aparatus: sprendimai, kaip įveikti šią stigmą
Reklama
Trys „Spiečiai“ – trys regioninių verslų sėkmės istorijos: verslo plėtrą paskatino bendradarbystės centro programos