2020 09 16 /17:30

Lietuva vakcinai nuo koronaviruso kurti skirs 2,5 mln. eurų

Siekdamas paspartinti vakcinos nuo koronaviruso (COVID-19) infekcijos kūrimą, Ministrų kabinetas sutiko skirti 2,5 mln. eurų Europos Sąjungos (ES) Skubios paramos priemonės (ESI) fondui, skelbiama pranešime žiniasklaidai. Šio fondo lėšomis teikiama parama potencialiems vakcinų gamintojams, finansuojama dalis vakcinų kūrimo, plėtros ir gamybinių pajėgumų užtikrinimo išlaidų.
Skiepai
Skiepai / Žygimanto Gedvilos / BNS nuotr.

„Šitas biudžetas yra naudojamas finansuoti vakcinų kūrėjus. Tai nėra apmokėjimas už pačią vakciną, bet Europos Komisija tokiu būdu finansuoja tuos potencialius vakcinų kūrėjus ir skiria jiems lėšas, kad kaip galima daugiau vakcinų būtų sukurta, kad jų ateitų iki galutinių stadijų“, – trečiadienį Vyriausybės pasitarime sakė sveikatos apsaugos ministras Aurelijus Veryga.

„Šiuo metu EK nustatytus kriterijus atitinka 22 vakcinos kandidatės. Su dalimi gamintojų derybos vykdomos, su dalimi nepradėtos net yra. Pažengusios derybos yra su septyniais potencialiais gamintojais, su vienu Komisija jau yra pasirašiusi preliminarią sutartį“, – pridūrė jis.

Juliaus Kalinsko / 15min nuotr./Aurelijus Veryga
Juliaus Kalinsko / 15min nuotr./Aurelijus Veryga

Vis dėlto Vyriausybė numatė sąlygą, kad iš pradžių turi būti įvertintos galimybės efektyviau išskirstyti esamas ESI fondo lėšas, pvz., mažinant paramą vystytojams. Tik jeigu tokių galimybių neatsiras, bus skirti papildomi pinigai.

Europos Komisija (EK) prieš savaitę informavo valstybes nares, kad vakcinų gamintojų paramai numatytos ESI fondo lėšos yra nepakankamos ir kad deryboms bei sutartims su vakcinų kandidačių gamintojais pabaigti reikalingos papildomos lėšos – iš viso 750 mln. eurų.

Kiek anksčiau ES šalys sutarė paremti daugiau vakcinų kūrėjų, įtraukiant vakcinas kandidates, kuriamas remiantis skirtingais technologiniais metodais. Taip norima padidinti tikimybę sukurti ir įsigyti veiksmingą vakciną nuo koronaviruso kaip galima greičiau.

EK jau yra pasiekusi preliminarius susitarimus su šešių didžiausią potencialą turinčių vakcinų gamintojais. Viena išankstinio pirkimo sutartis jau pasirašyta su Didžiosios Britanijos ir Švedijos farmacijos įmone „AstraZeneca“, kuri vakcinos koronaviruso gamybą planuoja pradėti viena pirmųjų.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Aukščiausios klasės kavos aparatai: ar verta į juos investuoti?
Reklama
Įspūdingi baldai šiuolaikinei svetainei: TOP 5 pasirinkimai