Istorijos pradžia: Birštono policija susidomėjo nėščia keturiolikmete.
Pirmieji bučiniai, prisilietimai taip svaigino, atskleidė iki tol nepatirtus potyrius... Ji nė pati nesuprato, kaip staiga tapo moterimi, sulaukusi vos trylikos. Nors apie paauglės santykius su gerokai vyresniu vyru žinojo arba nujautė visi aplinkiniai (net ir tėvai), žodiniai įspėjimai pasisaugoti įplaukė pro vieną ausį ir išplaukė pro kitą, taip ir nepasiekę sąmonės. Ką jie čia kalba? Juk taip nuostabu slapta susitikti, turėti savo paslaptį, mįslingomis užuominomis erzinti dar nieko apie tikrą gyvenimą nenutuokiančias bendraamžes. Jos dar tokios vaikiškos!
Ką jie čia kalba? Juk taip nuostabu slapta susitikti, turėti savo paslaptį.
Šioks toks nerimas apėmė tik pajutus keistas kūno permainas. Ar padidėjo mano pilvas? Ką tai reiškia? Kalbos apie nėščią keturiolikmetę greitai pasklido nedidelėje bendruomenėje. Anaiptol nepagyrusi nei jos, nei drąsuolio širdies draugo, mama sutiko, kad dukra gimdytų ir pažadėjo padėti auginti vaiką.
Vėl atėjusi ramybė truko neilgai. Į namus atvykę kažkokie socialiniai darbuotojai, o vėliau ir policininkai pradėjo klausinėti apie jos ir jo santykius. Ar viskas buvo gerai? Ar jos nepaėmė jėga? Ar ji žinanti, kad jam gresia kalėjimas?
Uniformuotų policininkų apsilankymas sukėlė šoką, o čia dar ir per televizijos vakaro žinias pranešė apie nėščią keturiolikmetę. Norisi tik sprukti į tolimiausią kampą, susisupti į šiltą antklodę ir vėl tapti su lėlėmis žaidžiančia maža mergaite. Tačiau staiga imi suprasti, kad laikrodžio gyvenime pasukti atgal nepavyks.
Gresia kalėjimas
Tai – ne išgalvotas pasakojimas moksleiviams skirtoje švietėjiškoje brošiūroje, o didelio atgarsio visuomenėje sulaukusi tikra istorija. Ji gali baigtis labai liūdnai – už lytinius santykius su jaunesne nei 16 metų mergaite pilnamečiui vaikinui gresia kalėjimas.
Ar viskas buvo gerai? Ar jos nepaėmė jėga? Ar ji žinanti, kad jam gresia kalėjimas?
Kas dėl to kaltas? Mergaitė, pernelyg anksti pražydusiu moteriškumu suviliojusi subrendusį jaunuolį? Pilnametis, tačiau savo mąstymu vis dar vaikas, nesuprantantis atsakomybės už savo veiksmus, vaikinas? Tėvai, mokytojai, draugai, laiku nenutraukę pavojingos draugystės? O galbūt paaugliams trūksta lytinio švietimo mokyklose?
Atsakomybę suprato per vėlai
Šių metų pradžioje anonimas Birštono savivaldybės Socialinės paramos ir vaiko teisių apsaugos skyriaus darbuotojams pranešė apie nėščią nepilnametę – Birštono gimnazijos auklėtinę. Informacija pasitvirtino, todėl Skyriaus vedėjas Antanas Grušelionis nutarė apie tai informuoti policiją.
Socialinių darbuotojų ir pareigūnų apsilankymai labai išgąsdino ir keturiolikmetę mergaitę, ir jos 22 m. vaikiną, kuris pagaliau suprato kokią košę užviręs ir kas jam už tai gresia. Tarp buvusių mylimųjų ir jų šeimų tvyro įtampa, kurią didina policijos vykdomas ikiteisminis tyrimas. Keturiolikmetė turėtų gimdyti balandį. Ar nepaveiks jos ir naujagimio sveikatos staiga užklupęs nemalonus dėmesys?
Ar socialiniams darbuotojams tikrai reikėjo iš karto kreiptis į policiją ir iš karto į šią istoriją atkreipti visos visuomenės dėmesį? Galbūt pirmiau reikėjo labiau įsigilinti į situaciją – kokie jausmai sieja mergaitę ir vaikiną, ar nebuvo prievartos, kaip jie sutarė paaiškėjus, kad keturiolikmetė pastojo?
Kokį vaidmenį šioje istorijoje turėjo atlikti mokykla, kurios bendruomenė apie nėštumą sužinojo gerokai anksčiau nei socialiniai darbuotojai?
Visi 15min.lt kalbinti pašnekovai apsiribojo formaliais pasvarstymais, tačiau aiškių atsakymų, kaip reikėtų elgtis panašioje situacijoje, neturėjo.
Nebuvo per anksti subrendusi
Tame pačiame Birštono rajone esančiame kaime gyvenę mergaitė ir vaikinas draugavo apie metus laiko. Jų draugystė niekam per daug nekliuvo, kol nepilnametė nepastojo.
Birštono savivaldybės Socialinės paramos ir vaiko teisių apsaugos skyriaus vedėjo Antano Grušelionio žiniomis, tame pačiame Birštono rajone esančiame kaime gyvenę mergaitė ir vaikinas draugavo apie metus laiko. Jų draugystė niekam per daug nekliuvo, kol nepilnametė pastojo.
Mergaitės mama į žinią sureagavo, kiek įmanoma tokioje situacijoje, ramiai. Nors šeimos finansinės galimybės ribotos, ji padės dukrai gimdyti, auginti naujagimį. Nėštumas sklandus, jokių komplikacijų nėra, vaikas turėtų gimti balandį.
Mama žinojo apie draugystę, nes vaikinas lankydavosi namuose. Jaunuolius tėvai perspėdavo, tačiau žodžiai nepadėjo, niekas nesitikėjo tokių pasekmių. „Ši istorija kol kas nei tragiška, nei liūdna. Viskas priklausys nuo to, kaip įvykiai klostytis ateityje. Dabar viskas – policijos rankose, ji atlieka tyrimą“, – svarstė A.Grušelionis. Kiek jam žinoma, nepilnametės mama, galbūt jausdama vaikino spaudimą, policijos prašo nutraukti ikiteisminį tyrimą.
Paklaustas, kas šioje istorijoje turėtų prisiimti didžiausią atsakomybę, valdininkas sakė: „Gal ir tėvų kontrolės buvo per mažai, ypač – mergaitės tėvų. Kita vertus, dabar jaunimas pradeda anksti pažinti gyvenimą“. A.Grušelionio teigimu, savo išvaizda ji aplinkinių negalėjo apgauti esanti pilnametė, nes yra smulki, neatrodo subrendusi, kaip kai kurios vaikino bendraamžės.
Birštono savivaldybės Socialinės paramos ir vaiko teisių apsaugos skyriaus vedėjas atsiminė, kad prieš keletą metų Birštone taip pat buvo pastojusi mergaitė, tiesa jai jau buvo 16 metų. Pasiturintys tėvai tuomet patys viską išsprendė, į viešumą istorija neiškilo.
Iš bendraamžių neišsiskyrė
Birštono gimnazijos direktorius Alvydas Urbonavičius komentuoti istorijos, į kurią pakliuvo jo mokyklos auklėtinė, nepanoro: „Vienareikšmiškai galiu pasakyti – į viešumą iškilusi ir žiniasklaidoje nuskambėjusi istorija padarė blogą įtaiką mergaitei, todėl daugiau nieko nenoriu kalbėti apie tai“. Jo manymu, aplinkinių, policijos, žiniasklaidos dėmesys padarė blogą įtaką būsimai mamai.
Direktoriaus teigimu, apie savo vadovaujamos gimnazijos auklėtinę jis negalintis pasakyti nė vieno blogo žodžio. Ji savo elgesiu neišsiskyrė iš bendraamžių, mokėsi normaliai.
Labai svarbi šeima, jos gebėjimas prižiūrėti augantį ir bręstantį vaiką.
Pedagogas svarsto, kad tokiais atvejais yra labai svarbi šeima, jos gebėjimas prižiūrėti augantį ir bręstantį vaiką. Tačiau sunku tiksliai pasverti, kas turėtų labiau rūpintis paauglių lytiniu švietimu. „Mokyklose tokio (lytinio – red. past.) švietimo nėra mažai, atvažiuoja (specialistai – red. past.) ir aiškina mergaitėms. Nėra taip, kad nežinotų kaip visa tai atsitinka“, – sakė A.Urbonavičius.
Birštono gimnazijos vadovo įsitikinimu, prieš kreipiantis į policiją reikėtų atlikti vidinį tyrimą aiškinantis, ar tarp lytinių santykių turėjusių nepilnametės ir vaikino, buvo prievarta ar ne, kokie juos sieja ryšiai, jausmai.
15min.lt šaltinių teigimu, gimnazijos vadovybė nepatenkinta, kad Birštono savivaldybės Socialinės paramos ir vaiko teisių apsaugos skyrius iš karto kreipėsi į policiją.
Vaikinui įtarimai dar nepareikšti
„Šiuo metu vyksta ikiteisminis tyrimas. Įtarimai vaikinui dar nepareikšti. Tyrimą vykdo Kauno apygardos prokuratūra. Kiek žinome, prievartos nebuvo, tarp jų buvo draugystė. Ir šiandien jie bendrauja, tačiau santykiai, natūralu, yra įtempti. Jiems abiems sunku įsisąmoninti, kokia atsakomybė užgriuvo vaikiną“, – aiškino Birštono policijos komisariato viršininkas Rolandas Stiklius.
Pareigūnas pasakojo, kad mergaitė auga su abiem tėvais, šeimoje – dar trys vaikai. Nors šeima normali, į policijos ir socialinių darbuotojų akiratį nebuvo pakliuvusi, jos materialinė, finansinė situacija – sunki, gyvena nepasiturinčiai.
Vaikinas policijai buvo žinomas kaip kelių eismo taisyklių pažeidėjas, baustas už chuliganizmą prie vairo.
Vaikinas policijai buvo žinomas kaip kelių eismo taisyklių pažeidėjas, baustas „už chuliganizmą prie vairo“. Jaunuolis mėgsta pasirodyti prieš kitus, tačiau, palyginti su kitais aplinkinių kaimų bendraamžiais, yra tvarkingas – dirba, turi automobilį.
„Šiuo atveju moralinė atsakomybė tenka ir mergaitės tėvams, taip pat gimnazijai. Daugeliui atrodo, kad neturėtų būti baudžiamosios atsakomybės, tačiau viskas priklausys nuo tyrimo rezultatų“, – teigė R.Stiklius. Tyrimas, jei prireiks ekspertizių, gali užtrukti ne vieną mėnesį.
Pareigūno karjeroje dar nepasitaikė atvejo, kad vaikinui grėstų baudžiamoji atsakomybė už santykius su nepilnamete, kuriuose nebuvo prievartos.
BG nuotr./Birštono gimnazija |
Viltis – kodekse numatyta išimtis
Baudžiamojo kodekso (BK) 151(1) straipsnyje numatyta baudžiamoji atsakomybė pilnamečiam asmeniui už lytinės aistros tenkinimą pažeidžiant jaunesnio kaip 16 metų nepilnamečio asmens seksualinio apsisprendimo laisvę ir (ar) neliečiamumą, jeigu nebuvo išžaginimo, seksualinio prievartavimo ar privertimo lytiškai santykiauti požymių.
Įvykdžius minimą nusikaltimą, gresia bauda arba laisvės apribojimas, arba areštas, arba laisvės atėmimas iki trejų metų.
Tačiau BK yra įtvirtinta išimtis, kurioje numatyta, jog atitinkami veiksmai nelaikomi nusikaltimu, jeigu tarp veiksmų dalyvių nėra didelio amžiaus, dvasinės ir fizinės brandos skirtumo. Ši išimtis – gelbėjimosi šiaudas 22 m. vaikinui, turėjusiam lytinių santykių su 14 metų mergaite.
Būtina iš karto pranešti policijai?
Ar įtarus, kad pilnametis ir jaunesnis nei 16 m. asmuo turėjo lytinių santykių, būtina iš karto kreiptis į policiją?
Vaiko teisių apsaugos kontrolieriaus vyresnioji patarėja Audronė Bedorf ir Vaiko teisių apsaugos kontrolieriaus patarėja Inga Juozapavičienė aiškina, kad, remiantis įstatymais, kiekvienas asmuo, turintis informacijos apie pilnamečio asmens lytinius santykius su jaunesniu negu 16 m. asmeniu, taip pat apie jaunesnės kaip 16 m. nepilnametės nėštumą, turėtų pranešti apie tai savivaldybės vaiko teisių apsaugos skyriui arba policijai.
Ar įtarus, kad pilnametis ir jaunesnis nei 16 m. asmuo turėjo lytinių santykių, būtina iš karto kreiptis į policiją?
„Žinoma negalėtų būti paneigiamas vaiko artimųjų (tėvų, globėjų, rūpintojų, kitų asmenų, kuriais vaikas pasitiki) vaidmuo vaiko asmeniniame gyvenime, taip pat turint omenyje, jog vaiko tėvams (globėjams, rūpintojams) tenka prioritetinė pareiga užtikrinti vaiko teises ir atsakomybė už jų pažeidimą.
Nepaisant to, konkrečiu atveju vertinti, ar nėra (nebuvo) pažeidžiamos (pažeistos) nepilnamečio vaiko teisės (ypatingai, jeigu tarp veiksmų dalyvių nėra didelio amžiaus, dvasinės ir fizinės brandos skirtumo), nustatyti nepilnamečio asmens brandą ir kt. aplinkybes, privalo ir yra kompetentingi teisėsaugos pareigūnai bei kiti atitinkamų sričių specialistai, ekspertai.
Bendruomenė, artimieji, esant tokiai situacijai, pirmiausia turėtų teisingai ją įvertinti, kreiptis į atsakingas institucijas, tačiau jos neeskaluoti, nesukurti papildomų prielaidų pažeisti šio vaiko teises, o priešingai, su atsakingų ir kompetentingų institucijų pagalba užtikrinti jo gerovę“, – rašoma 15min.lt atsiųstame Vaiko teisių apsaugos kontrolieriaus įstaigos atsakyme.
SAVO ISTORIJĄ SIŲSKITE ikrauk@15min.lt arba patys įkraukite skaitytojų naujienų portale www.ikrauk.lt.