2017 06 05

Lietuvių trėmimą liudijantis dokumentas įtrauktas į UNESCO „Pasaulio atminties“ registrą

Lietuvos ypatingojo archyvo saugomas 1949 metų sovietų vykdyto masinio gyventojų trėmimo operacijos „Priboj“ žemėlapis pripažintas nacionalinės reikšmės dokumentu ir įrašytas į UNESCO Lietuvos nacionalinį registrą „Pasaulio atmintis“.
UNESCO pažymejimasNr.66
UNESCO pažymejimas

Kaip pirmadienį pranešė Lietuvos ypatingasis archyvas, saugantis šį dokumentą, Pajėgų ir priemonių, vykdant masinio trėmimo operaciją „Priboj“, išdėstymo schemos pripažinimas nacionalinės reikšmės dokumentinio paveldo objektu yra svarbus žingsnis saugant istorinę atmintį ir pagerbiant sovietines represijas patyrusių žmonių atminimą.

Lietuvos SSR valstybės saugumo ministerijos (MGB) 1949 metų kovo 17 dieną sudaryta išdėstymo schema yra originalus dokumentas, kurio turinys atskleidžia detalų pasirengimą brutaliai sovietinių represinių struktūrų ir karinių pajėgų akcijai prieš civilius gyventojus. Schema tušu ir spalvotais pieštukais nubraižyta ant spaustuviniu būdu pagaminto Lietuvos žemėlapio.

1949 metų kovo‒balandžio mėnesiais sovietinių represinių struktūrų ir karinių pajėgų įvykdyta masinio gyventojų trėmimo operacija „Priboj“ buvo didžiausia pokario sovietinio genocido akcija SSRS okupuotose Baltijos šalyse, kurios metu ištremta apie 95 tūkst. gyventojų: apie 32 tūkst. iš Lietuvos, apie 42 tūkst. iš Latvijos ir apie 21 tūkst. iš Estijos. Didelę dalį šios operacijos metu ištremtų gyventojų sudarė moterys ir vaikai iki 16 metų amžiaus.

Nuo ankstesnių pokario metais vykdytų gyventojų trėmimų ši operacija skyrėsi tuo, kad į Krasnojarsko kraštą, Novosibirsko, Omsko, Tomsko ir Irkutsko sritis okupuotų Baltijos šalių gyventojai pirmą kartą buvo tremiami neterminuotam laikotarpiui, tai yra, visam likusiam gyvenimui.

Operacijos „Priboj“ metu Lietuvos gyventojų trėmimą vykdė didelės karinės pajėgos: suformuotos 2835 operatyvinės-kovinės grupės, kurias sudarė 30 tūkst. 452 sovietinių represinių struktūrų pareigūnai, sovietų armijos pasienio kariuomenės kariškiai, stribai ir sovietinio-partinio aktyvo nariai. Tremtinių pervežimams buvo numatyta panaudoti 1716 automobilių, miestų ir apskričių centrų stotyse iš 1302 vagonų planuota suformuoti 21 ešeloną.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Pasisemti ilgaamžiškumo – į SPA VILNIUS
Akiratyje – žiniasklaida: ką veiks žurnalistai, kai tekstus rašys „Chat GPT“?
Reklama
Išmanesnis apšvietimas namuose su JUNG DALI-2
Reklama
„Assorti“ asortimento vadovė G.Azguridienė: ieškantiems, kuo nustebinti Kalėdoms, turime ir dovanų, ir idėjų