Britų tyrėjai antradienį paskelbė, kad deksametazonas gali padėti išgelbėti sunkiai COVID-19 sergančių pacientų gyvybes. Tyrimas parodė, kad pacientams, kuriems buvo ventiliuojami plaučiai, mirties rizika sumažėjo nuo 40 proc. iki 28 proc.
Pasklidus šiai žiniai medikai suskubo raginti žmones nepradėti savigydos. Tiesa, tai nebūtų labai lengva, nes šis vaistas Lietuvoje yra receptinis.
Deksametazono tablečių pakuotė vaistinėse nekainuoja nė pusantro euro.
„Tai vaistas, kuris kiekvieną dieną naudojamas įvairiose srityse – tai nėra kažkas tokio iškrentančio iš konteksto. Konkrečiai COVID-19 jis kaip ir neturėtų tikti, nes jis yra hormoninis preparatas, kuris slopina imunitetą ir gali antrinių bakterinių infekcijų riziką padidinti. Čia turėtų būti labai apgalvotas skyrimas“, – trečiadienį 15min sakė L.Jančorienė.
Medikė sakė, kad praeityje, kalbant apie vaistus, galinčius padėti nuo COVID-19, jau buvo ir euforijų ir nusivylimų, todėl kol kas negalima visko priimti už gryną pinigą.
Negalima paimti ir kažkokį šabloną uždėti, kad kiekvienam, kuriam aptikta infekcija, iš karto reikia duoti deksametazoną.
„Kol kas tik pranešimai eina – kai bus atspausdinti duomenys, bus galima svarstyti. Reikia žiūrėti, kokioje ligos fazėje tinka tas preparatas. Tikrai, turbūt, ne kiekvienu atveju tinka. Ten juk irgi nurodyta – tik sunkiems ligoniams, citokinų audros periodu.
Tai labai svarbu yra – negalima paimti ir kažkokį šabloną uždėti, kad kiekvienam, kuriam aptikta infekcija, iš karto reikia duoti deksametazoną. Manau, kad taip tikrai netinka, turėtų būti labai gerai išaiškintos indikacijos, kriterijai, kada preparatas galėtų būti skiriamas. Kai visa tai susidėlios, galima bus bandyti taikyti“, – kalbėjo Infekcinių ligų centro vadovė.
Mirtingumą sumažino trečdaliu
Valstybinė vaistų kontrolės tarnyba (VVKT) trečiadienį informavo, kad britų mokslininkai apibendrino klinikinio tyrimo „Recovery“, kurio metu buvo vertinami įvairūs galimi COVID-19 ligos gydymo būdai, duomenis.
Anot išplatinto pranešimo, tyrimo metu buvo vertinamas ir koronavirusinės infekcijos gydymo efektyvumas deksametazonu. Paaiškėjo, kad šis vaistas itin veiksmingas gydant sunkia koronavirusinės infekcijos forma sergančius pacientus.
„Klinikinio tyrimo „Recovery“ metu, vertinant gydymą deksametazonu, 2104 hospitalizuoti, sunkia COVID-19 ligos forma sergantys pacientai atsitiktinės atrankos būdu dešimt dienų buvo gydomi 6 mg deksametazono doze vieną kartą per parą (vaistas buvo leidžiamas į veną arba vartojamas per burną). Jų sveikatos būklė buvo palyginta su 4321 paciento, kuriems atsitiktinės atrankos būdu buvo taikytas įprastas simptominis gydymas“, – teigiama pranešime.
Anot VVKT, tarp pacientų, kuriems buvo taikytas vien tik įprastas gydymas, nebuvo skirta deksametazono ir kuriems reikėjo dirbtinės plaučių ventiliacijos, mirštamumas 28 ligos dieną buvo didžiausias – siekė net 41%, pacientų, kuriems papildomai reikėjo tik deguonies terapijos, mirštamumas buvo 25%, o pacientų, kuriems nereikėjo jokios kvėpavimo intervencijos, mirštamumas siekė 13%.
„Vertinant rizikos santykį, tarp pacientų, kurie buvo gydyti deksametazonu ir kuriems reikėjo dirbtinai ventiliuoti plaučius, mirtingumas buvo net trečdaliu mažesnis nei negydytų deksametazonu, o tarp pacientų, kuriems papildomai buvo taikyta deguonies terapija, mirusiųjų buvo mažiau penktadaliu. Tarp pacientų, kuriems nereikėjo kvėpavimo palaikymo, vartojant deksametazoną, naudos nebuvo“, – pranešė tarnyba.
Anot VVKT, deksametazonas – tai sintetinis gliukokortikoidas. Jis įeina į įvairių farmacinių formų sudėtį: akių lašai, injekcinis tirpalas ar tabletės. Gali būti vienas arba sudėtyje su kitomis veikliosiomis medžiagomis. Deksametazono gydomąjį poveikį nulemia tai, kad jis stipriai (maždaug 30 kartų labiau už fiziologinį gliukokortikoidą hidrokortizoną) slopina uždegimą ir imunitetą.
Šis vaistas skiriamas gydant tam tikras nervų sistemos bei plaučių ir kvėpavimo takų ligas (ūminę astmą, ūminį obstrukcinį laringitą), taip pat sergant išplitusiomis sunkiomis ūminėmis odos ligomis, tokiomis kaip eritrodermija ir paprastoji pūslinė, sergant autoimuninėmis ligomis, tokiomis, kaip sisteminė raudonoji vilkligė, sisteminis vaskulitas, reumatoidinis artritas, sunkus sisteminis jaunatvinis idiopatinis artritas.
Deksametazonu gydomi suaugę asmenys, sergantys idiopatine trombocitopenine purpura. Minėtas preparatas kartu su antiinfekciniu gydymu skiriamas ir sergant tuberkulioziniu meningitu, taip pat skiriamas gydant kai kurias onkologines ligas.
G.Andrulionis: bus sprendžiama, ar įtraukti į gydymo protokolą
Kaip teigia VVKT viršininkas Gytis Andrulionis, Pasaulio sveikatos organizacija (PSO) šį britų atradimą vadina protrūkiu gydant sunkius COVID-19 ligonius.
„Nors informacija apie deksametazono veiksmingumą yra nauja, ji atidžiai vertinama ir analizuojama. Nedelsiant bus sprendžiama, ar įtraukti šį vaistą į nacionaliniu lygiu suderintą gydymo protokolą COVID-19 ligoniams ir pradėti juo gydyti šalies pacientus. Kaip geriausia vartoti šį vaistą, gydant koronavirusine infekcija sergančius asmenis, spręs medicinos ekspertai, klinikiniai farmakologai, taip pat bus tariamasi ir bendradarbiaujama ir su kitų valstybių mokslininkais“, – pranešime cituojamas VVKT vadovas.
Deksametazonas – receptinis vaistas ir gali sukelti nepageidaujamų reakcijų, tokių kaip padidėjęs jautrumas, susilpnėjusi reakcija, depresija, nemiga, svorio padidėjimas, hipertenzija ar net širdies raumens plyšimas po neseniai ištikto miokardo infarkto, stazinis širdies pakankamumas polinkį turintiems pacientams, širdies dekompensacija.
Informaciją apie galimus vaisto šalutinius poveikius galima rasti pakuotės lapelyje, kuris yra įdėtas į kiekvieno vaisto pakuotę, taip pat VVKT interneto svetainėje. Tereikia paspausti šią nuorodą ir į paieškos laukelį įvesti vartojamo vaisto pavadinimą.
Kadangi, remiantis britų mokslininkų duomenimis, deksametazonas veiksmingas gydant tik sunkius COVID-19 pacientus, VVKT primygtinai ragina žmones būti atsakingais ir nevartoti šio vaisto profilaktiškai, neužsiimti savigyda, o dėl savo sveikatos bei gydymosi būdų karščiuojant, kosint ar jaučiant kitokius simptomus konsultuotis tik su gydytojais. Lietuvoje šio vaisto yra pakankamai, nėra fiksuota jokių šio vaisto tiekimo sutrikimų.