2012 11 22

Lietuvoje – emocijų deficitas. Įvertinus daugiau kaip 140 šalių gyventojus, Lietuva užima trečią vietą nuo galo

„Ar vakar gerai pailsėjote?“, „Ar jautėte pagarbą?“, „Ar vakar juokėtės, šypsojotės?“ „Ar patyrėte skausmą, liūdesį, stresą, pyktį?“ Tokius ir panašius klausimus daugiau kaip 140 šalių gyventojams uždavė JAV nuomonių apklausos bendrovė „Gallup“, atlikusi tyrimą ir palyginusi, kaip žmonės vertina savo gyvenimą. Singapūro gyventojai emocijų išreiškia mažiausiai. Už šios šalies rikiuojasi Gruzija, Lietuva ir Rusija, skelbia businessweek.com.
Kaip atpažinti depresiją
Apklausa rodo, kad retas lietuvis yra emocingas. / Fotolia nuotr.

Atlikdama tyrimą „Gallup“ 2009-2011 metais telefonu apklausė apie 1 000 kiekvienos šalies gyventojų, 15 metų ir vyresnių. Gyventojų buvo klausiama apie 10 skirtingų emocijų, patirtų prieš tai buvusią dieną. Teirautasi apie penkias teigiamas (geras poilsis, šypsojimasis, juokas, pagarba, malonumas ir įdomi veikla) ir penkias neigiamas (pyktis, stresas, liūdesys, fizinis skausmas ir nerimas) emocijas. 

Singapūro gyventojai nejaučia pykčio, nesiskundžia skausmu ir nerodo kitų neigiamų emocijų. Jie ir juokiasi gana mažai. „Jei Singapūrą vertintume atsižvelgdami į tradicinius rodiklius, šalis atrodo vieną geriausiai valdomų valstybių pasaulyje. Tačiau, jei pažvelgtume į tai, kas sukuria gyvenimo pilnatvę, jiems sekasi nelabai gerai“, – sako „Gallup“ partneris Vašingtone Jonas Cliftonas. 

Pastaraisiais metais Singapūro finansų, farmacijos, elektronikos ir kitos pramonės šakos išgyveno kone aukso amžių, ekonomika per dešimt metų padvigubėjo ir šalis tapo viena turtingiausių pasaulyje, atsižvelgiant į bendrąjį vidaus produktą, tenkantį vienam gyventojui – 33 530 dolerių. 

Emocionaliausi – Filipinai

Kai kurie tyrimų bendrovės „Gallup“ užduoti klausimai buvo visai paprasti. Žmonių prašyta įvertinti savo gyvenimą balu nuo vieno iki dešimties. Danai savo gyvenimu patenkinti labiausiai, o Vakarų Afrikos valstybės Togo piliečiai mažiausiai. Nenustebino ir atsakymai į klausimą, ar gyvenimas po penkerių metų bus geresnis nei dabar. Kaip skelbia businessweek.com, apdovanojimas už pesimistiškumą dėl šalį kamuojančios krizės turėtų atitekti graikams. Daugiausiai liūdesio, nerimo ir skausmo išreiškė irakiečiai, o emocionaliausia tauta, tyrimų duomenimis, tapo Filipinai. 

Atskirai analizuojant neigiamus ir teigiamus jausmus „Gallup“ duomenimis, Artimųjų rytų ir Šiaurės Afrikos gyventojai labiausiai išreiškė patyrę negatyvius jausmus. Čia pirmauja irakiečiai, Palestina ir Bahreinas. Lotynų Amerikos, Panamos, Urugvajaus, Venesuelos gyventojai pirmauja, analizuojant vien pozityvius jausmus.

Tyrimo metu pastebėta, kad Singapūre ne daug „taip“ išgirsta tiek skambant negatyviems klausimams, tiek atsakant į klausimus, matuojančius laimę: „Ar vakar šypsojotės? „Aš išmokote kažką įdomaus? „Jautėtės pailsėję ir gerbiami?“. Tik 36 proc. Singapūro gyventojų teigiamai atsakė tiek į pozityvius, tiek į negatyvius klausimus. Lietuvoje „taip“ atsakė 37 proc., tiek pat, kiek ir Gruzijoje. 

Nemoko išreikšti jausmų

Anot „Gallup“ eksperto J.Cliftono, viena iš priežasčių, kodėl Singapūro gyventojai jaučia mažai pasitenkinimo gyvenimu, yra darbas. Vos 2 proc. žmonių jaučiasi įsitraukę į savo darbą, pasaulyje šis vidurkis siekia apie 11 proc.

Singapūriečiai ir patys pripažįsta turintys problemų. Vadybininkės asistentu oro uoste dirbantis 29-erių metų Li Bona teigia, kad mokyklos neskatina studentų galvoti apie save, kaip apie asmenybę. „Jei nesate mokomas jaustis išskirtiniu, tuomet norite mažiau save išreikšti“, – sako Li Bona. Jis ir jo kolegos Singapūre „jaučiasi nepatogiai, kuomet stengiasi išreikšti, kaip jaučiasi ir ką galvoja“. Emocinis neutralumas yra vienas būdų susidoroti su miestietišku gyvenimo tempu ir stresu. „Esame mokomi judėti pirmyn ir be reikalo nesirūpinti“, – sako politikos mokslų instituto bendradarbis Leongas Chanas-Hoongas. 

Šalies vadovai nori paskatinti visuomenę jaustis laisviau. Savo kalboje praėjusių metų rugpjūtį Singapūro ministras pirmininkas Lee Hsienas Loongas ragino mamas ir tėvus: „Leiskite vaikams pajusti vaikystę! Jokių namų darbų – ir tai nėra blogas dalykas“.

Progresas vyksta lėtai. Singapūre veikiantis „Gerumo judėjimas“, vyriausybės finansuojama organizacija, stengiasi mokyti piliečius elgtis vienas su kitu gražiau. Singapūriečiai vis dar „žvelgia į save per daug rimtai“, organizacija siekia, kad žmonės jaustųsi laisviau. „Mes net neplojame labai garsiai. Aš buvau koncertuose, kur žmonės neploja tiek, kiek renginys vertas“, – sakė „Gerumo judėjimo“ generalinis sekretorius Williamas Wanas.

Mažiausiai emocionalios šalys (Mažiausiai „taip“ tiek į teigiamus, tiek į neigiamus klausimus atsakiusių respondentų skaičius procentais):                                       

Singapūras 36
Gruzija 37
Lietuva 37
Rusija 38
Madagaskaras 38
Ukraina 38
Baltarusija 38
Kazachstanas 38
Nepalas 38
Kirgistanas 38

15 emocionaliausių šalių (Daugiausiai „taip“ tiek į teigiamus, tiek į neigiamus klausimus atsakiusių respondentų skaičius procentais):

Filipinai 60
Salvadoro respublika 57
Bahreinas 56
Omanas 55
Kolumbija 55
Čilė 54
Kosta Rika 54
Kanada 54
Gvatemala 54
Bolivija 54
Ekvadoras 54
Dominikos respublika 54
Peru 54
Nikaragva 54
JAV 54

 

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Pasisemti ilgaamžiškumo – į SPA VILNIUS
Akiratyje – žiniasklaida: ką veiks žurnalistai, kai tekstus rašys „Chat GPT“?
Reklama
Išmanesnis apšvietimas namuose su JUNG DALI-2
Reklama
„Assorti“ asortimento vadovė G.Azguridienė: ieškantiems, kuo nustebinti Kalėdoms, turime ir dovanų, ir idėjų