S.Skvernelis: ministro pirmininko kandidatūra Seimui turėtų būti pateikta antradienį
20:37
Prezidentas Gitanas Nausėda antradienį turėtų Seimui pateikti socialdemokrato Gintauto Palucko kandidatūrą į ministro pirmininko pareigas.
„Matyt, svarbiausias antradienio posėdžio klausimas bus, tikimės prezidento dekreto dėl ministro pirmininko kandidatūros pateikimo“, – ketvirtadienį sakė Seimo pirmininkas Saulius Skvernelis, pristatydamas antradienio Seimo posėdžio darbotvarkę.
G. Palucko kandidatūrą į premjero postą teikia Seimo rinkimus laimėjusi Lietuvos socialdemokratų partija.
„Jau tampu kultu“: R.Žemaitaitis įvertino protestą prie Seimo
20:22
Tūkstančiai žmonių ketvirtadienio vakarą prie Seimo rinkosi išreikšti protesto prieš „Nemuno aušros“ lyderio Remigijaus Žemaitaičio, teisiamo už antisemitinius pasisakymus, buvimą valdančiojoje koalicijoje. Pats politikas 15min teigė protestą vertinantis pozityviai ir jaučiantis dėkingas protestuotojams. Jis tuo pačiu atskleidė, kodėl neatėjo susitikti su protestuotojais.
„Pozityviai, teigiamai vertinu. Matau, kad aš jiems jau tampu kultu, tai džiaugtis, ko gero, tik ir tereikia, kai konservatorių, liberalų ir Laisvės partijos rinkėjai ateina dėkoti Nemuno aušrai ir įvertina mus kaip lyderius ir kaip stiprią, augančią politinę jėgą, tai man, kaip partijos pirmininkui, čia labai didelis įvertinimas“, – 15min sakė „Nemuno aušros“ lyderis.
Vaizdo įraše – protesto akimirkos prie Seimo
20:19
Seimo vicepirmininkais paskirti: J.Olekas, O.Leiputė, A.Širinskienė, R.Budbergytė, V.Čmilytė-Nielsen, R.Morkūnaitė-Mikulėnienė
19:57
Seimo pirmininko pavaduotojais ketvirtadienį paskirti šeši parlamentarai.
Jais tapo socialdemokratai Juozas Olekas, Orinta Leiputė ir Rasa Budbergytė, „Nemuno aušros“ narė Agnė Širinskienė, konservatorė Radvilė Morkūnaitė-Mikulėnienė ir liberalė Viktorija Čmilytė-Nielsen.
J. Olekas surinko daugiausia balsų „už“, jo kandidatūrą palaikė 114 Seimo narių, mažiausiai – A. Širinskienė, sulaukusi 80 parlamentarų palaikymo.
Už R. Budbergytę balsavo 106 Seimo nariai, už Orintą Leiputę – 101, už R. Morkūnaitę-Mikulėnienę – 96, už V. Čmilytę-Nielsen – 91 politikas.
J. Oleką planuojama siūlyti pirmuoju vicepirmininku.
„Nemuno aušrai“ priklauso du vicepirmininko postai, antrą kandidatą ši partija planuoja teikti vėliau.
Seimo statute numatyta, kad Seimo pirmininko pavaduotojų gali būti ne daugiau kaip septyni.
„Gėda, gėda“: G.Paluckas ir R.Žemaitaitis nepasirodė
18:55 Atnaujinta 18:58
Protesto akcija Vilniuje truko valandą. Kreipdamiesi į susirinkusiuosius, renginio organizatoriai pabrėžė, kad tai pilietinė akcija, neturinti nieko bendro su politinėmis partijomis.
„Mums buvo sakoma, kad antisemitiniai pareiškimai (...) yra pavieniai, menkaverčiai ir į juos nereikia kreipti per daug dėmesio. Mes susirinkome pasakyti „ne“, mes nemanome, kad visa tai, kas vyksta, yra normalu, nes nemanome, kad į antisemitines apraiškas nereikia kreipti daug dėmesio“, – sakė vienas iš renginio organizatorių, filosofas Nerijus Milerius.
Jis pakvietė paminėti „atsakingą politiką tylos minute“.
„Netikiu, kad jis gali ką nors gero padaryti“
Mokytojas Antanas Jonušas ragino pasimokyti iš istorijos.
„Nors kartais sakoma, kad vienintelė istorijos pamoka yra, kad iš istorijos žmonės niekada nepasimoko, bet aš taip nemanau. Man atrodo, kad kiekvieną kartą turime pasirinkimą – pasimokyti iš istorijos arba nepasimokyti“, – kalbėjo jis.
Po jo kalbos tylos minute pagerbtos Holokausto aukos.
Dalis susirinkusiųjų buvo su vėliavomis, laikė plakatą „Nepasiduokime absurdui“.
„Manau, kad yra neteisinga, kad į Seimą eina tokie žmonės, kurie kursto neapykantą“, – BNS sakė 34-erių IT srityje dirbantis Justinas.
Tik vardu prisistatęs vyras teigė, kad už antisemitizmą teisiamo Remigijaus Žemaitaičio buvimas valdžioje gali sukelti dar didesnį visuomenės susiskaldymą.
„Man nepriimtina jo retorika, tai, ką jis šneka. Netikiu, kad jis gali ką nors gero padaryti“, – sakė 27-erių Eglė Misevičiūtė.
Kaune į protesto akciją atėjo keli šimtai žmonių. Jie akciją paminėjo tylos minute, po to skandavo „Lietuva, Lietuva“ ir sugiedojo Tautišką giesmę.
„Nesutinkame su tuo, kas vyksta Seime. Su, kaip švelniau pasakius ir neįžeidus nieko, nors mus jau dabar įžeidinėja visi, kas netingi, antisemitizmu, tiesioginiu“, – BNS kalbėjo 54-erių Lina Nekrašienė.
„Kai atsiranda tokie dalykai, reikia kirsti šaknis. Reikia neleisti nė trupučio jokių pasiteisinimų, jokių niuansų, iš karto kirsti, neprileisti iki valdžios, keisti įstatymus, jeigu kažko trūksta“, – pridūrė ji.
Savo ruožtu 40-metis architektas Giedrius akcentavo, kad negalima toleruoti menkiausių antisemitizmo apraiškų, nes nuo mažų dalykų prasidėjo ir nacistinės Vokietijos vykdytas Holokaustas.
„Antisemitizmas yra labai blogai. Tie žodžiai, atrodo, nieko neužgaus, bet nacių Vokietijoje viskas ir prasidėjo, kad kažkas pasakė, kažkas pabaksnojo, o paskui atsirado dujų kameros ir skerdynės“, – kalbėjo vyras.
Jis ragino Lietuvoje skelbti pirmalaikius rinkimus.
„Kai atsiranda tokie dalykai, reikia kirsti šaknis. Reikia neleisti nė trupučio jokių pasiteisinimų, jokių niuansų, iš karto kirsti, neprileisti iki valdžios, keisti įstatymus, jeigu kažko trūksta“, – pridūrė ji.
Savo ruožtu 40-metis architektas Giedrius akcentavo, kad negalima toleruoti menkiausių antisemitizmo apraiškų, nes nuo mažų dalykų prasidėjo ir nacistinės Vokietijos vykdytas Holokaustas.
„Antisemizmas yra labai blogai. Tie žodžiai, atrodo, nieko neužgaus, bet nacių Vokietijoje viskas ir prasidėjo, kad kažkas pasakė, kažkas pabaksnojo, o paskui atsirado dujų kameros ir skerdynės“, – kalbėjo vyras.
Jis ragino Lietuvoje skelbti pirmalaikius rinkimus.
„Gėda, gėda“
Kiek vėliau renginio į organizatoriai ant scenos pakvietė socialdemokratų kandidatą į premjerus Gintautą Palucką, tačiau šis nepasirodė, žmonės ėmė skanduoti: „Gėda, gėda“.
Netrukus vienas iš akcijos iniciatorių pagarsino kreipimąsi į G.Palucką, kuriuo prašoma nutraukti koalicijos sutartį su R.Žemaitaičio „aušriečiais“.
G.Paluckas anksčiau ketvirtadienį žadėjo ateiti pasikalbėti su protestuotojais, jei tam netrukdys pirmasis Seimo posėdis.
Protestuotojai renginio pabaigoje skandavo Lietuvos vardą ir galiausiai sugiedojo Lietuvos himną. Po jo susirinkusieji greitai išsiskirstė.
Prie Seimo ir Kaune – didžiulės protestuotojų minios
17:59 Atnaujinta 18:37
Kol Seimas renka vadovybę, prie parlamento renkasi protestuotojai. Prieš 18 valandą numatytą protesto pradžią užsipildė beveik visa Nepriklausomybės aikštė. Preliminariais duomenimis, protestuoja keli tūkstančiai žmonių. Šimtai žmonių susirinko protestuoti Kaune, Vienybės aikštėje.
Vilniuje, šalia Nepriklausomybės aikštės, matomos ir gausios policijos bei Viešojo saugumo tarnybos pajėgos. Į protestą atvyko ne tik jaunų, bet ir vyresnio amžiaus žmonių.
Dėl protesto sustabdytas eismas Gynėjų gatvės atkarpa nuo Seimo viešbučio ir bibliotekos pastato pabaigos. Proteste žmonių tiek daug, kad jie stovi ant važiuojamosios kelio dalies. Protestuotojai taip pat susigrūdę ir ant bibliotekos laiptų.
Vienas protesto akcijos organizatorių, visuomenininkas ir teisininkas Justinas Žilinskas savo paskyroje „Facebook“ rašo:
„Mes neginčijame rinkimų rezultatų ir nekviečiame į sukilimą. Mūsų susirinkimas – orus ir taikus.
Lietuva yra tolerantiška, stipri, teisinga valstybė. Tokia ir turi būti. Bet pavojų demokratijai yra. Todėl mes renkamės norėdami parodyti, kad politikoje privalo būti raudonos linijos ir padorumo kriterijai. Mūsų tikslas, kad valdančioje koalicijoje nebūtų politinės partijos „Nemuno aušra“ atstovų.
Šio susirinkimo neorganizuoja jokios politinės partijos, organizacijos ar judėjimai. Ant scenos susirinkime nelips nė vienas politikas ar politikė.
Kiekvienas atėjęs į šį susitikimą yra jo šeimininkas. Todėl rūpinkimės vienas kitu ir aplinka. Nesineškime žvakučių (!), nemindykime žolės skvere, nešiukšlinkime. Saugokime valstybės ir privatų turtą“.
Protestuotojai renginio pabaigoje skandavo Lietuvos vardą ir galiausiai sugiedojo Lietuvos himną.
Akcija „Dešimt tylos minučių“ taip pat vyko Kaune ir Tauragėje.
S.Skvernelis pasiūlė pavaduotojų kandidatūras
17:58
Seimo pirmininkas Saulius Skvernelis pasiūlė šešias Seimo vicepirmininkų kandidatūras: socialdemokratus Juozą Oleką, Rasą Budbergytę, Orintą Leiputę, „Nemuno aušros“ atstovę Agnę Širinskienę, konservatorę Radvilę Morkūnaitę–Mikulėnienę ir liberalę Viktoriją Čmilytę–Nielsen.
Pirmuoju Seimo vicepirmininku siūloma skirti socialdemokratą J.Oleką.
Po kandidatų prisistatymų dėl jų bus balsuojama.
S.Skvernelis: apie Seimo narių atsakomybę, įstatymų konvejerį ir apsaugos problemą
17:43
Žurnalistams S.Skvernelis pripažino, kad 107 balsai „už“ yra ne tik „geras, bet ir įpareigojantis“ skaičius bei įpareigoja ieškoti „darnos, sutarimo ir kompromiso“. Jis pats sakė besitikintis, kad bus „geras Seimo pirmininkas“.
Mažiau įstatymų, daugiau atsakomybės
„Esu nusiteikęs ieškoti sutarimo su visais Seimo nariais, pabandyti padaryti taip, kad čia būtų darbinga, konstruktyvi atmosfera, vyktų diskusijos, kurios būtų pagrįstos argumentais, įstatymų projektais, pasisakymais, bet ne įžeidinėjimais, vienas kito žeminimu. Kad žmonės matytų ir vertintų Seimą ne taip, kad „ten jūs visi pykstatės“, bet kad tiesiog sakytų: jūs diskutuojate, kad ir aštriai, bet yra politinė diskusija, kuri turi vykti čia. Nes jei diskusijos verda gatvėse, tai nėra labai geras dalykas“, – kalbėjo S.Skvernelis.
Naujasis Seimo pirmininkas taip pat pasiryžęs mažinti įstatyminių iniciatyvų skaičių, sakydamas, jog būtina išlaikyti „kokybės ir kiekybės“ balansą. Anot jo, šiuo metu įstatymų pakeitimų skaičius yra „toks, kuris turbūt sunkiai suvokiamas senas parlamentarizmo tradicijas puoselėjančiose valstybėse“.
S.Skvernelis taip pat tvirtina, jog sieks didinti Lietuvos žinomumą, gerinti jos įvaizdį tarptautinėje arenoje ir toliau išlaikyti dėmesį Rytų partnerystės šalims bei „besąlygišką pilną paramą Ukrainai, kovojančiai dėl savo laisvės“.
Naujasis Seimo vadovas sako paprašęs naujųjų parlamentarų jausti didesnę atsakomybę už savo poelgius, atkreipdamas dėmesį, kad Seimas yra viena prasčiausiai visuomenės vertinamų institucijų: „Nes kaip jis elgsis ne tik šiuose rūmuose, bet ir už jo ribų, bus vertinama ne tik individualiai – bus vertinama visa institucija“.
Apsaugos nepasiilgo
Jis dėkojo Vadovybės apsaugos tarnybai, kuri jo šeimą saugojo ketverius metus nuo 2016-ųjų, kuomet politikas buvo premjero poste, tačiau tvirtino, jog apsaugos nepasiilgo ir jos nuolatinė palyda bus „viena didžiausių aukų“ jo šeimoje.
Vis dėlto S.Skvernelis pajuokavo, kad Vadovybės apsaugos tarnyba veikiausiai nuspėjo jo sugrįžimą į politikos elitą, nes iki šiol jo namuose Vilniuje neišmontavo buvusios saugumo įrangos.
„To neįmanoma pasiilgti – tiesiog, tokia realybė (...) Dabar tos išimtys, kurios yra padarytos – aš tikrai jomis naudosiuosi. Tapdamas Ministru pirmininku daviau pažadą, kad bus kitaip, nei bent mes matėme, bet neįsivaizdavome iš vidaus. Dabar tą įsivaizdavimą mūsų visi šeimos nariai turi, galbūt mano mažiausias jau pamiršo, nes buvo dar labai mažas. Čia yra viena iš didžiausių mano šeimos aukų, kad reikės į tą režimą grįžti. Bet ne tokį, kai buvau Ministras pirmininkas. Nežinau, ką žmona šiandien pasakys, kai pamatys panašius vaizdus.
Tai yra neišvengiama, bet, matyt, tie vyrai, saugantys mūsų pirmuosius asmenis, turi geresnę ar geriausią įžvalgą, nei kai kurie mūsų politologai, nes neišmontavo kabelių, laidų ir viso kito“, –sakė jis.
Kokie pirmieji vizitai?
Užsimindamas apie pirmuosius vizitus, S.Skvernelis pabrėžė, jog užsienio diplomatija yra prezidento Gitano Nausėdos prerogatyva. Vis dėlto jis įvardijo, jog pirmieji jo vizitai gali būti į Lenkiją, Baltijos šalis ar Ukrainą.
„Yra pamąstymų įvairių, bet šiandien tikrai nenorėčiau pasakyti. Bet jūs teisingai žiūrite: ir Baltijos valstybės, Lenkija, ir ta pati Ukraina“, – apie būsimus prioritetus kalbėjo naujasis Seimo vadovas.
Konservatoriai padelsė, bet pasiskelbė opozicija
S.Skvernelis taip pat atskleidė, kad ketvirtadienį vietoje planuotų šešių bus patvirtinti tik penki vicepirmininkai, kadangi Tėvynės sąjunga–Lietuvos krikščionys demokratai taip ir nepasiskelbė opozicine frakcija. Konservatoriai į vicepirmininkus žadėjo deleguoti laikinąją partijos vadovę Radvilę Morkūnaitę-Mikulėnienę – tam ji netgi atsistatydino iš laikinosios švietimo ministrės pareigų.
Seimo pirmininkas sako, kad konservatorių vicepirmininkę bus galima išrinkti antradienį. Tačiau ketvirtadienio vakarą TS–LKD frakcijos seniūnas Mindaugas Lingė galiausiai pranešė, jog konservatoriai dirbs opozicijoje, tad R.Morkūnaitė-Mikulėnienė bus siūloma vicepirmininke.
Prie V.Landsbergio namų budi policijos ekipažas
17:17
Prie pirmojo atkurstos Lietuvos valstybės vadovo Vytauto Landsbergio namų sostinės Žvėryno mikrorajone ketvirtadienio vakarą budi vienas policijos ekipažas.
„Nemuno aušros“ lyderis Remigijus Žemaitaitis, reaguodamas į trečiadienio vakarą, 18 valandą, prie Seimo prasidėsiančią protesto akciją, viešai ragino čia rinktis savo šalininkus ir uždegti žvakutes, tiesa, vėliau šio pareiškimo išsižadėjo.
Socialdemokratų frakcijai vadovaus R.Motuzas
17:13
Lietuvos socialdemokratų partijos (LSDP) frakcijos seniūnu tapo socialinių mokslų daktaras, ambasadorius, buvęs švietimo ir mokslo ministras diplomatas Remigijus Motuzas.
„Neabejoju, kad įtakingiausia Seimo frakcija, socialdemokratai, darbais sėkmingai įrodys, kad galima greitai ir veiksmingai užtikrinti teigiamus poslinkius Lietuvos žmonių gyvenime, gerovės augimą ir stabilų šalies vystymąsi.
Nuosekliai laikysimės savo didžiųjų prioritetų: didinti gynybos finansavimą, užtikrinti viešųjų paslaugų kokybę ir prieinamumą, išgyvendinti skurdą. Stiprinsime Lietuvos saitus Europos tautų bendrijoje ir gyvybiškai svarbią transatlantinę partnerystę. Valdančiosios trijų partijų koalicijos sutartyje taip pat aiškiai įtvirtinome nuostatą netoleruoti antisemitizmo ir kitų neapykantos formų“, – pabrėžia R.Motuzas.
LSDP frakcijos seniūno pavaduotojais išrinkti Tadas Barauskas, Ilona Gelažnikienė, Orinta Leiputė, Karolis Podolskis, Jurgita Šukevičienė, Violeta Turauskaitė.