2016 03 01

Lietuvoje mažėja turto areštų

Turto areštas – tai „priminimas“ apie negrąžintą skolą tiek stambiu mastu įsiskolinusiems asmenims, tiek vos kelių eurų negrąžinusiems smulkiems skolininkams. Visiems – delsiantiems grąžinti, išsisukinėjantiems nuo įsipareigojimų ar tiesiog juos pamiršusiems – tenka prisiimti už tai atsakomybę. Tiesa, 2015-aisiais tokių neatsakingų skolininkų Lietuvoje sumažėjo – valstybės įmonės Centrinės hipotekos įstaigos duomenimis, praėjusias metais užregistruota 12,4 proc. mažiau turto arešto aktų.
Turto areštas
Turto areštas

Duomenys vieši

Turto areštas – priverstinis nuosavybės teisės į turtą arba atskirų jos sudedamųjų dalių – valdymo, naudojimosi ar disponavimo – laikinas apribojimas siekiant užtikrinti įrodymus, civilinį ieškinį, galimą turto konfiskavimą, taip pat baudų ir nesumokėtų įmokų išieškojimą, kreditorių reikalavimų patenkinimą, kitų reikalavimų ir įsipareigojimų įvykdymą.

Turto arešto aktų registre tvarkomi duomenys apie turto areštus yra vieši.

Turto arešto aktų registre tvarkomi duomenys apie turto areštus yra vieši. Šiuos duomenis Turto arešto aktų registro nuostatų nustatyta tvarka gali gauti kiekvienas asmuo, turintis teisėtą tikslą ir teisinį pagrindą juos gauti.

Duomenis registrui apie pritaikytą turto areštą teikia teismai, antstoliai bei prokurorai, Valstybinė mokesčių inspekcija ir kitos institucijos, turinčios teisę areštuoti turtą.

Centrinė hipotekos įstaiga duomenis apie turto arešto aktus tvarko nuo 2002 m. sausio 1 d. Nuo šios dienos iki praėjusių metų gruodžio 31 dienos buvo įregistruota  833,6 tūkst. turto arešto aktų, 415,2 tūkst. buvo išregistruota, o galiojančių arešto aktų minėtu laikotarpiu buvo 264 tūkst.

Iš viso praėjusiais metais įregistruota 53,2 tūkst. naujų turto arešto aktų, tai 12,4 proc. mažiau nei 2014 metais.

Dažniau areštuojamas fizinių asmenų turtas

Iš viso praėjusiais metais įregistruota  53,2 tūkst. naujų turto arešto aktų, tai 12,4 proc. mažiau nei 2014 metais. Fizinių asmenų turtas areštuojamas dažniau, tačiau juridinių asmenų įsiskolinimai ženkliai didesni: praėjusiais metais buvo areštuotas  36,3 tūkst. fizinių ir  6,1 tūkst. juridinių asmenų turtas. Praėjusiais metais dažniausiai buvo areštuojamas 31-40 m. amžiaus vyrų turtas.

„Ši tendencija yra džiuginanti: norisi tikėti, kad ir kitąmet žmonės skolinsis vis atsakingiau, objektyviai vertins savo finansines galimybes ir kruopščiai vykdys finansinius įsipareigojimus,“ – situaciją vertina teisingumo ministras Juozas Bernatonis.

Duomenys aktualiausi notarams ir antstoliams

Per metus Centrinės hipotekos įstaigos duomenų gavėjams buvo suteikta 497,9 tūkst. Turto arešto aktų registro išrašų. Turto arešto aktų registro duomenys aktualiausi notarams ir antstoliams – jie šiame registre atlieka 90 proc. paieškų.

Daugiau informacijos apie Turto arešto aktų registrą galite rasti spustelėję čia.

Visuomenės teisinis švietimas
 

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Pasisemti ilgaamžiškumo – į SPA VILNIUS
Akiratyje – žiniasklaida: ką veiks žurnalistai, kai tekstus rašys „Chat GPT“?
Reklama
Išmanesnis apšvietimas namuose su JUNG DALI-2
Reklama
„Assorti“ asortimento vadovė G.Azguridienė: ieškantiems, kuo nustebinti Kalėdoms, turime ir dovanų, ir idėjų