Svarbiausios žinios:
- Kitą savaitę ketinama skelbti karantiną šalyje, siūloma susilaikyti nuo bet kokių kelionių.
- Trys nauji atvejai – įvežtiniai, bet vyresnio amžiaus žmonių prašoma likti namuose;
- Išsitirti už savo pinigus galimybės dar nebus.
- Atidaryta nemokama karštoji linija – 1808.
Transliacija iš ministerijos:
Finansų ministras: dėl koronaviruso rengiamos finansinės priemonės
19:44
Finansų ministerija ruošia priemonių paketą dėl koronaviruso: jos apimtų likvidumo paskolas, mokesčių atėjimą. Siūlymus trečiadienį svarstys Vyriausybė.
„Kokios tai priemonės? Visų pirma, jos apima pagalbą smulkiam ir vidutiniam verslui, sektoriams, kurie labiausiai nukentėję – tai apimtų ir likvidumo paskolas, mokesčių atidėjimą“, – sakoma Finansų ministerijos interneto svetainėje paskelbtame finansų ministro Viliaus Šapokos komentare.
Ministras teigia, jog nemaža dalis priemonių jau šiuo metu egzistuoja, pavyzdžiui, galima kreiptis dėl mokesčių atidėjimo.
„Užtikrinsime, kad procesas būtų sklandus, kad padėtume verslui, kuris labiausiai nukentėjęs, bet čia svarbu atkreipti dėmesį į labai svarbų faktorių: situacija nėra eilinė. Tiek valdžios institucijoms, tiek verslo institucijoms reikia solidarizuotis, veikti išvien tam, kad poveikį galėtume sušvelninti tiek, kiek yra įmanoma“, – sako ministras.
V.Šapokos teigimu, dėl neigiamo pandemijos poveikio teks peržiūrėti ekonomines prognozes. Ministerija atnaujintas prognozes pateiks kovo antroje pusėje.
„Šiuo metu galime pasakyti, kad neigiamas poveikis yra įvertintas, prognozės bus peržiūrimos mažėjimo linkme. Ar įmanomas recesijos variantas? Niekas nepasakys, kaip ši situacija rutuliosis toliau ir kuo tai pasibaigs, kaip ir niekas nesitikėjo, kad virusas taip paplis“, – sako ministras.
V.Šapoka taip pat pažymi, kad dėl atsakingo finansų tvarkymo Lietuva turi pačią aukščiausią patikimumo reputaciją pasaulyje per visą 30 metų nepriklausomybės laikotarpį.
„Manau, tikrai tą situaciją išnaudosime Lietuvos piliečių naudai. Jeigu reikės, tikrai dar galime pasiskolinti papildomai, taip pat prireikus parinksime priemones, kad paskatintume ekonomiką, sušvelnintume šio lėtėjimo poveikį bei turėtume pakankamai lėšų iždo sąskaitose. Mes ruošiamės įvairiems scenarijams“, – sako V.Šapoka.
Dėl koronaviruso kavinėms siūloma riboti klientų srautus, kad žmones skirtų bent metras
19:42
Dėl koronaviruso Sveikatos apsaugos ministerija kavinėms siūlo riboti klientų srautus, kad žmones skirtų bent metras.
Ministerijos paskelbtose rekomendacijose restoranams, kavinėms, valgykloms ir kitoms viešojo maitinimo paslaugas teikiančioms ypatingą dėmesį prašoma skirti tinkamai ir rankų, ir patalpų higienai.
Valstybės lygio ekstremaliosios situacijos operacijų vadovas, sveikatos apsaugos ministras Aurelijus Veryga teigia, kad kai kurios įstaigos pačios ėmėsi prevencinių veiksmų, pvz., klientus sodina prie kas antro stalelio.
Kartu įstaigoms siūloma spręsti ir dėl paslaugų teikimo vengiant artimo kontakto, tai yra, kai maistas užsisakomas išsinešimui ar pristatomas į namus ar darbo vietą.
Kaip pažymima pranešime, visos maitinimo įstaigos, kaip ir naktinio pasilinksminimo vietos, ateinančias dvi savaites, t. y. nuo kovo 14 iki kovo 27 dienos, turės riboti savo darbo laiką – galės dirbti ne ilgiau nei iki 22 valandos.
S.Skvernelis: tyrimų apimtys dėl koronaviruso turi būti didinamos
17:47
Premjeras Saulius Skvernelis mano, jog tyrimų dėl koronaviruso apimtys turi būti didinamos.
„Premjeras mano, kad reikėtų didinti tyrimų apimtis. Apie tai jis kalbėjo tiek su profesoriumi (V.Kasiulevičiumi – BNS), tiek su kitais šios srities specialistais, lygiai taip pat kalbėjo su ministru Aurelijumi Veryga“, – BNS penktadienį sakė premjero patarėjas Tomas Beržinskas.
Lietuvos medikus vienijančios organizacijos penktadienį išplatino viešą pareiškimą, kad dėl koronaviruso tiriami turėtų būti visi karščiuojantys ir turintys kvėpavimo takų infekcijos simptomų pacientai, neatsižvelgiant į epidemiologinius rizikos faktorius.
Medikai taip pat siūlo išplėsti testavimą galinčių atlikti įstaigų sąrašą, įtraukiant „visas įstaigas, turinčias pakankamas kompetencijas šiuos tyrimus atlikti“.
Kreipimąsi į šalies valdžios institucijas pasirašė 10 medikus vienijančių organizacijų, tarp jų – Lietuvos sveikatos apsaugos darbuotojų profesinės sąjunga, Lietuvos medikų forumas, Lietuvos medikų sąjūdis bei kitos.
Vilniuje medicinos įstaigų darbuotojų vaikus prižiūrės darželiai ir mokyklos
16:00
Sostinės savivaldybė nuo pirmadienio įpareigojo darželius ir mokyklas organizuoti ir užtikrinti medicinos įstaigų darbuotojų vaikų ugdymą ir priežiūrą.
„Šiuo metu svarbiausi žmonės valstybėje – medikai ir juos aptarnaujantis personalas. (...) Todėl nedelsdami reaguojame ir sudarysime jiems sąlygas savo vaikus palikti mažose grupėse. Tai bus vienintelė grupė, kuriai taikoma išimtis dėl vaikų darželių – labai tikiuosi visuomenės supratimo ir palaikymo“, – penktadienį savivaldybės išplatintame pranešime cituojamas Vilniaus meras Remigijus Šimašius.
Anot savivaldybės, toks sprendimas priimtas, reaguojant į Vyriausybės sprendimą dėl koronaviruso grėsmės dviem savaitėms uždaryti ugdymo įstaigas ir paskelbti moksleivių atostogas. Dėl to kyla rizika, jog sumažės galinčių dirbti medikų, nes jie turės prižiūrėti savo vaikus.
Pasak savivaldybės, atsižvelgiant į tai, kad koronavirusas pavojingesnis vyresnio amžiaus žmonėms, siūloma, jog vaikų priežiūros grupėse dirbtų jaunesnio amžiaus darbuotojai, o vaikų skaičius jose būtų ne didesnis nei keturi.
„Vaikų darželiai ir pradinės mokyklos įpareigojami priimti vaikus nuo 7 iki 19 valandos, o esant poreikiui grupės turi dirbti ir ilgiau – privalu atsižvelgti į tėvų užimtumą vykdant tiesiogines pareigas“, – teigė sostinės vicemerė Edita Tamošiūnaitė.
Vaikų priežiūros paslaugos, anot savivaldybės, turės būti teikiamos visų kategorijų medicinos sektoriaus darbuotojams – nuo gydytojo iki valytojo.
Kaip teigia sostinės savivaldybė, detalesnę informaciją suteiks nuolatinės vaikų ugdymo įstaigos.
Kitą savaitę svarstys skelbti karantiną
14:44
A.Veryga nurodė, kad kitą savaitę ketinama skelbti karantiną visoje šalyje. Tai reiškia, kad nesilaikantiesiems taisyklių gali grėsti atsakomybė.
Taip pat gali būti sprendžiama riboti prekybos centrų veiklą. Dabar jau raginama vengti net eiti ten, kur vaikšto daug žmonių, nekalbant apie uždarus renginius, kavines, restoranus.
Dar ketvirtadienį bus plečiamas šalių, į kurias draudžiama vykti, sąrašas.
Kol kas pamačiusius ką nors nesilaikant saviizoliacijos priemonių siūloma skambinti į karštąją liniją, o ne policijai, kaip sakyta dar ketvirtadienį.
Visgi primygtinai nurodoma patiems neimti varžyti kitų žmonių laisvės ir tvirtai įsitikinti, kad tikrai žmogus nesilaiko saviizoliacijos po kelionių.
Ragina nevykti tirtis į Latviją
14:36
Sveikatos apsaugos ministras Aurelijus Veryga ragina visuomenę nevykti tirtis į Latviją, kur jau atliekami koronaviruso tyrimai.
Anot jo, geriausia priemonė saviizoliacija, nes važinėjant į kaimynines valstybes užkrečiami kiti žmonės.
„Sėdėti namuose, jei nėra simptomų, valgyti tą maistą, kurio prisipirkote“, – mokė ministras.
Sėdėti namuose, jei nėra simptomų, valgyti tą maistą, kurio prisipirkote.
Jis kvietė visus nerimaujančius dėl savo sveikatos skambinti karštąja linija.
„Dabar jau nuo mūsų susitelkimo priklausys, ar mes turėsime tuos scenarijus, kuriuos turi italai, ar neturėsime, ir čia jau ne skrydžių draudimo klausimas“, – pažymėjo A. Veryga ir labiausiai ragino imtis saviizoliacijos.
Kauno atvejis nesusijęs su jau gydoma šeima
14:29
LMSU Medicinos akademijos Medicinos fakulteto Infekcinių ligų klinikos vadovė Auksė Mickienė teigė, kad naujas Kaune nustatytas naujas atvejis nėra susijęs su nuo antradienio Kauno klinikinėje ligoninėje hospitalizuota kauniečių šeima.
„Mano turimomis žiniomis, tai nėra susiję atvejai. (...) Kiek žinoma, tai žmogus, slidinėjęs Šiaurės Italijoje, grįžęs vasario 29 dieną ir susirgęs. Tiek mes žinome“, – sakė medikė.
Nežinia, ar asmuo ėmėsi saviizoliacijos.
Nuo antradienio gydoma šeima pareikalavo neskelbti jokios informacijos apie jų sveikatos būklę.
Ministras tikino, kad visuomenės teisė žinoti nėra svarbesnė už privačių asmenų teisę į privačią informaciją.
Pasak jo, labai blogai, jei kauniečių šeimos artimoji ėjo į darbą mokykloje ir mokė vaikus, tačiau jis pats tokios informacijos patvirtinti negalėjo.
Steigiama 10 vietų tyrimų mėginiams paimti
14:23
Lietuvos medicinos ir sporto universiteto (LMSU) Medicinos akademijos Medicinos fakulteto Infekcinių ligų klinikos vadovė Auksė Mickienė ir Santaros klinikų Infekcinių ligų centro vadovė Ligita Jančorienė tikino, kad apkrovimai ligoninėse milžiniški.
Svarstoma ateityje visų tiriamų asmenų nehospitalizuoti.
Dešimtyje savivaldybių planuojama įsteigti vietas, kur būtų galima paimti tepinėlius koronaviruso tyrimams.
Tiesa, net ir neigiamas tyrimas, pabrėžia medikės, nieko nereiškia. Žmonės neturi nutraukti saviizoliacijos. Ji būtina.
„Tyrimo atlikimas nesant simptomų gali sumažinti žmogaus atsakomybę“, – tikino L.Jančorienė.
Pradeda veikti karštoji linija – 1808
14:18
Nerijus Mikelionis, Kauno greitosios medicinos pagalbos stoties vadovas, dėkojo medikams ir tikino, kad Bendrasis pagalbos centras nebesusitvarko su visais skambučiais, todėl atveriama karštoji koronaviruso linija 1808, kuri bus nemokama.
Ja bus galima pasikonsultuoti dėl sveikatos, išsikviesti greitąją medicinos pagalbą.
Nuo šiol 112 dėl koronaviruso jau nebekviečiama skambinti.
A.Veryga: vaistų nėra, nepasitikėkite sukčiais
14:16
Ministro teigimu, nereikia pasikliauti pranešimais esą jau yra vaistų nuo koronaviruso.
„Šiuo metu vaistų nėra sukurta“, – sakė jis.
Pasak ministro, pranešimai apie tokius išganingus preparatus kol kas tėra apgaulė.
Nustačius tris naujus atvejus, bendras koronaviruso infekcijos atvejų skaičius šalyje išaugo iki šešių.
Anksčiau koronavirusas nustatytas šiaulietei ir kauniečių porai. Visi jie lankėsi Šiaurės Italijoje. Šie asmenys gydomi ligoninėse.
Koronavirusu užsikrėtę kauniečiai reikalauja nebeskelbti informacijos apie jų būklę, privatumo nori ir Šiaulių ligoninėje dėl koronavuruso nuo vasario pabaigos gulinti moteris.
Ketvirtadienio ryto duomenimis, išvis Lietuvoje jau atlikti 366 koronaviruso tyrimai.
Nacionalinio visuomenės sveikatos centro stebimų asmenų skaičius per parą išaugo trečdaliu. Šiuo metu stebima 9176 asmenų sveikatos būklė.
Situaciją dėl koronaviruso penktadienį aptars Valstybės gynimo taryba.
Penktadienį dėl koronaviruso grėsmės Lietuvoje uždaromos mokyklos, kultūros, sporto, pramogų įstaigos, atšaukiami renginiai.