Metinė prenumerata tik 6,99 Eur. Juodai geras pasiūlymas
Išbandyti
2020 04 07

Lietuvoje per karantiną gyvenanti indė T.Varghese: turime įsipareigoti saugoti savo ir visuomenės gyvybes

Daugiau nei 3 metus Lietuvoje gyvenanti indė Titty Varghese 15min papasakojo, ką reiškia gyventi užsieniečiams Lietuvoje karantino metu. Jiems, kaip ir visiems, teko keisti įpročius, o naujausią informaciją apie situaciją šalyje pakankamai gauna iš įvairių įstaigų, o taip pat rūpinasi ir draugai lietuviai. Ji taip pat jaučiasi atsakinga už tai, kad apsaugotų ne tik save, bet ir kitus.
Titty Varghese
Titty Varghese / Asmeninio archyvo nuotr.

T.Varghese yra kilusi iš Pietų Indijos Keralos valstijos. 2012 metais ji įgijo istorijos bakalauro laipsnį Mahatma Gandhi universitete Keraloje, o 2015 metais baigė viešosios politikos ir administravimo magistro studijas Kauno technologijos universitete.

Šiuo metu T.Varghese yra KTU ketvirto kurso politikos mokslų doktorantė. Jos tyrimai apima viešąją politiką, moterų dalyvavimą politikoje, sprendimų priėmimą, vietos valdžią, trečiąjį sektorių ir smurtą prieš moteris. Ji taip pat yra KTU Moterų lyderystės tinklo (angl. Women Leadership Network, WLN) įkūrėja ir direktorė.

Lietuvoje jai ir jos vyrui nėra sunku gauti informacijos apie koronaviruso padėtį Lietuvoje bei apie karantiną. T.Varghese sakė, kad seka lietuviškas naujienas, reikalui esant – išsiverčia. Norint suprasti įvairius vyriausybės pranešimų, naujienas ir nurodymus, anot, jos, būtina ieškoti oficialiose svetainėse paskelbtos informacijos ir reaguoti į situaciją be baimės.

„Migracijos departamentas taip pat suteikia informacijos anglų kalba užsieniečiams Lietuvoje. Kadangi mes esame užsiregistravę Raudonojo kryžiaus centre, mes gauname žinučių su informacija ir iš ten. Mūsų šaunūs kaimynai lietuviai taip pat susisiekia su mumis, pasidomi, papasakoja, kas vyksta naujo“, – pasakojo indė.

T.Varghese džiaugėsi, kad netrūksta institucijų, kurios padeda žmonėms spręsti bet kokio pobūdžio sveikatos ir psichologinius klausimus. Ji taip pat ragina užsieniečius nebijoti ir nedvejoti kreiptis pagalbos ir paramos į Raudonojo kryžiaus centrą.

„Karantinas paveikė mūsų įpročius: į parduotuvę einame po vieną ir apsiperkame ilgesniam laikui, dirbame savo akademinius darbus namuose, skaitome knygas, žiūrime komedijas, mokomės Lietuvių kalbos“, – taip T.Varghese atsakė apie tai, kaip tenka veikti karantino metu.

Anot jos, draugai užsieniečiai taip pat paiso taisykles, suderinę, kad galėtų dirbti iš namų. Anot moters, dėl savo darbo pobūdžio ji turi daug draugų ir pažįstamų. Esant tokiai situacijai, indė mano, kad būtina bendrauti ir dalytis atitinkama informacija apie tai, kaip išlikti saugiems ir sveikiems, su savo draugais iš užsienio, nes kartais jie gali nesekti naujienų ar jaustis atskirti nuo šios visuomenės.

„Labai džiaugiuosi, kad aš ir mano vyras gauname didžiulį palaikymą iš mano kaimynystėje gyvenančių lietuvių. Jie patarė mums nusipirkti būtiniausių daiktų, tokių kaip vaistai ir būtiniausių maisto produktai bent prieš tris savaites, todėl jų pasiūlymai ir bendruomeniškumas mums labai pravertė, nes galėjome perduoti sužinotą informaciją savo draugams užsieniečiams“, – dalijosi T.Varghese.

Ne ką mažiau svarbu palaikyti ryšį su artimaisiais Indijoje, nenorima, kad jie bijotų ar jaustųsi vieniši.

Asmeninio archyvo nuotr./Titty Varghese
Asmeninio archyvo nuotr./Titty Varghese

„Labai svarbu palaikyti ryšį virtualiai ir paguosti vienas kitą nepanikuojant. Šitaip, kaip užsieniečiai, gyvenantys šioje visuomenėje, galime užtikrintai pasakyti, kad nereikia bijoti, kad laikomės visų atitinkamų vyriausybių nustatytų gairių. Nors žmones, kurie privalo būti karantine būtina atskirti nuo likusios bendruomenės, mes turėtume suteikti jiems reikalingą psichologinę ir emocinę paramą“, – minėjo moteris.

Kaip teigė T.Varghese, tokiu laikotarpiu būtina, kad užsieniečiai ir vietiniai gyventojai vienodai supratų taisykles ir jų laikytųsi.

„Turime įsipareigoti saugoti savo ir visuomenės gyvybes besąlygiškai laikydamiesi šalies, kurioje esame, įstatymų. Aš šioje šalyje gyvenu apie trejus su puse metų. Manau, kad kiekvieno žmogaus pareiga būti visuomeniškam, kad ir kur jis būtų, paklusti įstatymams, tinkamai elgtis ir suprasti, kas yra būtina. Manau, kad Vyriausybės priimti sprendimai suteikia stiprybės ir drąsos visuomenei ir kad kiekvieno žmogaus pareiga yra stropiai laikytis nurodymų. Todėl krizės metu kiekvienas šioje šalyje gyvenantis užsienietis ir imigrantas vaidina svarbų vaidmenį ir dalijasi visiems tenkančia atsakomybe“, – aiškino indė.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Tyrimas: lietuviams planuojant kalėdinio stalo meniu svarbiausia kokybė bei šviežumas
Reklama
Jasonas Stathamas perima „World of Tanks“ tankų vado vaidmenį „Holiday Ops 2025“ renginyje
Reklama
85 proc. gėdijasi nešioti klausos aparatus: sprendimai, kaip įveikti šią stigmą
Reklama
Trys „Spiečiai“ – trys regioninių verslų sėkmės istorijos: verslo plėtrą paskatino bendradarbystės centro programos