Kartu mokėsi dirbti įvairių šalių policijos ir kariuomenės padalinių snaiperiai
Pratybose, kurios kasmet vyksta vienoje iš Baltijos šalių, dalyvavo antiteroristiniai policijos padaliniai – Austrijos „Cobra“, Latvijos „Omega“, Lenkijos „BOA“, Estijos „Komando K“ ir Lietuvos – ARAS.
Kartu su policijos antiteroristinių padalinių pareigūnais treniravosi Lietuvos ir Amerikos kariuomenių specialiųjų pajėgų snaiperiai.
Pratybų užduotys buvo suformuotos taip, kad skirtingų šalių pareigūnai ir kariai susidirbtų tarpusavyje, rastų bendrus taktinius sprendimus ir pasidalintų patirtimi.
Pasak antiteroristinių operacijų rinktinės „Aras“ vado Viktoro Grabausko, šios pratybos buvo svarbios ne tik dėl to, kad buvo galimybė kelti savo profesionalumą, dalintis savo patirtimi, bet ir dėl galimybės susidėlioti tarpusavio sąveikos procedūras.
„Esant dabartinei situacijai tai yra tikrai labai svarbu, nes niekada nežinai, kada gali prireikti ateiti vieni kitiems į pagalbą, ar tai būtų teroristiniai išpuoliai, ar hibridinio karo grėsmės“, – teigė Lietuvos antiteroristinio padalinio vadas.
Šaudė iš laivų, naktimis ir tvarstė nutrauktas rankas
„Baltic shadows 2018“ pratybos vyko keletą dienų įvairiose Lietuvos vietose. Jų metu pareigūnai ir kariai turėjo atlikti skirtingas komandines užduotis.
Standartinė precizinė užduotis buvo pataikyti į prie manekeno galvos pririštą stalo teniso kamuoliuką. Taip buvo imituojamas įkaitas ir pagrobėjas.
Dažnai snaiperiai atlieka ir žvalgybos užduotis, tad pratybų metu jiems teko atlikti paros žygį ir jo metu surinkti reikiamą informaciją.
Kiek rečiau pasitaikanti užduotis – šaudymas naudojantis naktinio matymo prietaisu ir termovizoriumi.
Viena iš neskelbtų pratybų užduočių tapo pirmosios pagalbos suteikimas. Buvo imituojamas sprogimas, po kurio šalia buvusiam žmogui buvo neva nutraukta plaštaka ir sužalotos kitos kūno vietos. Snaiperiai turėjo apžiūrėti nukentėjusįjį ir jam suteikti kuos skubesnę ir tikslesnę pirmąją pagalbą.
Tačiau bene labiausiai dalyviams įstrigo šaudymas į vandenyje esantį taikinį iš jūroje plūduriuojančio laivo. Tokioje pozicijoje ypač sunku nusitaikyti, kadangi tiek snaiperio, tiek taikinio pozicija yra nestabili.
Kasmet vykstančios teisėsaugos ir kariuomenės specialiųjų pajėgų snaiperių pratybos organizuojamos vis kitoje Baltijos šalyje.
„Aras“ – skydas nuo terorizmo
Lietuvos policijos antiteroristinių operacijų rinktinę „Aras“ sudaro keletas struktūrinių vienetų. Tai – administracija, Informacijos, analizės ir derybų skyrius, Sprogmenų paieškos ir neutralizavimo skyrius ir 3 intervenciniai padaliniai. Vienas iš jų dislokuotas Klaipėdoje.
Nėra tiksliai atskleidžiama, kiek žmonių dirba antiteroristinėje rinktinėje, spėjama, kad bendras darbuotojų skaičius gali viršyti 100.
Rinktinėje išskiriamos kelios specializacijos – šturmuotojų, snaiperių, derybininkų ir išminuotojų. Jos remiasi pasauline praktika ir yra reikalingos rinktinės tikslams ir uždaviniams vykdyti.