Šis teismas panaikino Panevėžio apygardos teismo nutartį, kad korupcijos byloje K.Tubiui skirta baudžiamojo poveikio priemonė – teisės dirbti valstybės tarnyboje atėmimas ketveriems metams – apima ir mero pareigas.
Baudžiamojoje byloje priimtą nuosprendį turinčio vykdyti Lietuvos probacijos tarnybos Panevėžio regiono skyriaus prašymas paaiškinti, ar K.Tubis gali eiti mero pareigas, ar ne, paliktas nenagrinėtas, pranešė Apeliacinis teismas.
Kovą K.Tubį išrinkus Anykščių rajono savivaldybės meru, Lietuvos probacijos tarnybos Panevėžio regiono skyriui kilo abejonių, ar šis nepažeis jam skirtos baudžiamojo poveikio priemonės. Dėl to kreiptasi į Panevėžio apygardos teismą prašant paaiškinti nuosprendį, šis patikslino, kad teisės dirbti valstybės tarnyboje atėmimas ketveriems metams apima ir mero pareigas.
K.Tubio gynėjas šį patikslinimą apskundė Lietuvos apeliaciniam teismui, prašydamas jį panaikinti ir konstatuoti, kad Panevėžio apygardos teismo nuosprendžiu K.Tubiui nebuvo atimta teisė eiti mero pareigas.
Apeliacinio teismo teisėjų kolegija atkreipė dėmesį, kad nuosprendis baudžiamojoje byloje LAT apskųstas ir priimtas nagrinėti anksčiau nei Panevėžio teismas pateikė šio nuosprendžio patikslinimą. Anot Apeliacinio teismo, skunduose LAT keliamas klausimas ir dėl baudžiamojo poveikio priemonių taikymo.
„(...) esant tokiai išskirtinei situacijai, teismai nuosprendžio vykdymo metu neturi vertinti, ar K.Tubiui apkaltinamuoju nuosprendžiu nustatytas draudimas dirbti valstybės tarnyboje apima ir draudimą eiti mero pareigas, nes bet koks šiuo klausimu priimtas teismo sprendimas reikštų sprendimą dėl įsiteisėjusio nuosprendžio esmės, kuri gali būti keičiama baudžiamąją bylą nagrinėjant šiuo atveju kasacine tvarka“, – teigiama Apeliacinio teismo pranešime.
„Taigi, Apeliacinis teismas tokiu sprendimu nevengia atsakomybės, priešingai, siekia išvengti netvarkos ir dar didesnio chaoso valstybėje organizuojant rinkimus ir vykdant ne visuomet aiškius teismų sprendimus“, – teismo pranešime spaudai cituojama bylą nagrinėjusios kolegijos pirmininkė teisėja Virginija Liudvinavičienė.
Ši Lietuvos apeliacinio teismo nutartis yra neskundžiama.
Panevėžio apygardos teismas K.Tubį dar vasario pradžioje pripažino kaltu dėl prekybos poveikiu ir, be kita ko, skyrė jam poveikio priemonę – atėmė teisę ketverius metus dirbti valstybės tarnyboje. Šį nuosprendį politikas yra apskundęs LAT.
Vadovaudamasi Panevėžio apygardos teismo nuosprendžiu ir vėliau vieno iš teisėjų išaiškinimu, kad K. Tubiui atimta teisė ketverius metus dirbti valstybės tarnyboje apima ir draudimą dirbti renkamas pareigas, Vyriausioji rinkimų komisija kovą buvo pašalinusi politiką iš rinkimų kovos dėl Anykščių rajono mero posto, bet vėliau grąžino po atitinkamo Lietuvos vyriausiojo administracinio teismo (LVAT) sprendimo.
LVAT tuomet nurodė, jog Panevėžio apygardos teismo nuosprendyje numatytas apribojimas – teisės dirbti valstybės tarnyboje ketveriems metams atėmimas – nėra aiškus ir negali būti vienareikšmiai suprantamas kaip apribojantis būti renkamam į mero pareigas.
Anot LVAT, kilus neaiškumui dėl nuosprendžio, Panevėžio apygardos teismas jį patikslinti galėjo nutartimi, tuo metu VRK šalindama kandidatą iš rinkimų rėmėsi vieno iš bylos teisėjų paaiškinimu, kuris, be kita ko, „yra prieštaringas“.
Reaguodama į teismo sprendimą, VRK sugrąžino K.Tubį į rinkimus, kuriuos jis laimėjo ir dabar dirba meru.