2019 08 21

Lietuvos kariai jau 25 metus dalyvauja tarptautinėse operacijose

1994 m. rugpjūčio 22 d. pirmasis Lietuvos taikos palaikymo būrys LITPLA-1, sudarytas iš 32 karių, vadovaujamų kpt. Artūro Chrapko, išskrido Kroatiją. Nuo šios dienos praėjo lygiai ketvirtis amžiaus – būtent tiek laiko Lietuva dalyvauja įvairiose tarptautinėse operacijose, taip prisidėdama prie tarptautinių pastangų sukurti saugesnę aplinką ir stabilizuoti padėtį krizių apimtuose regionuose.
1994 m. rugpjūčio 22 d. i Kroatija išlydimas pirmasis Lietuvos karių būrys
1994 m. rugpjūčio 22 d. i Kroatija išlydimas pirmasis Lietuvos karių būrys / KAM archyvo ir Lietuvos karių asmeninių archyvų nuotraukos

„Svarbu pabrėžti tai, kad praėjus vos ketveriems metams po Nepriklausomybės atkūrimo Lietuva į tarptautinę operaciją jau skyrė pirmuosius savo karius, tuo pademonstruodama siekį bendradarbiauti su kitomis valstybėmis sąjungininkėmis ir ryžtą dalytis atsakomybe už tarptautinį saugumą. Dalyvaudama tarptautinėse operacijose ir bendrose tarptautinėse pajėgose, Lietuva įgyja daug vertingos patirties ir prisideda prie NATO kolektyvinės gynybos ir karinio bendradarbiavimo stiprinimo, Europos Sąjungos saugumo ir gynybos politikos įgyvendinimo", – sako krašto apsaugos ministras Raimundas Karoblis.

Mariaus Vizbaro / 15min nuotr./Raimundas Karoblis
Mariaus Vizbaro / 15min nuotr./Raimundas Karoblis

Per dvidešimt penkerius metus išsiplėtė operacijų, kuriuose dalyvavo ir dalyvauja Lietuva, pobūdis ir geografija. NATO pietų kaimynystėje kylančios grėsmes – nestabilios valstybės Artimuosiuose Rytuose, Šiaurės Afrikoje, išaugę migracijos srautai, teroristinių organizacijų veikla – neigiamai veikia saugumo aplinką. Todėl siekdama prisidėti prie saugumo situacijos stabilizavimo, Lietuva vis labiau įsitraukia į tarptautines operacijas, mokymo ir patariamąsias misijas Artimuosiuose Rytuose ir Afrikoje. Lietuvos kariai taip pat vis aktyviau dalyvauja jūrų operacijose, prisideda prie pasaulio bendruomenės pastangų stabdyti nelegalią migraciją Viduržemio jūroje, tarptautinės bendruomenės kovos su piratavimu Indijos vandenyne.

Iš viso per ketvirtį amžiaus tarptautinėse operacijose dalyvavo daugiau kaip 5,5 tūkst. Lietuvos karių, kurių dauguma į jas vyko po kelis kartus. Jose mūsų kariai įgijo patirties, kaip planuoti ir atlikti operacijas, veikti kartu sąjungininkais įvairiomis sąlygomis, kuri ypač vertinga rengiantis savo krašto gynybai, bet ir patys tapo mokytojais – įgytą patirtį perduoda ir tiems, kuriems šiandien reikia jų kompetencijos ir žinių.

Deja, vykdant tarptautinių operacijų užduotis, netekome dviejų savo karių – vyresniojo leitenanto Normundo Valterio, jis žuvo 1996 m. balandžio 17 d. nuo sprogusios prieštankinės minos Bosnijoje ir Hercegovinoje ir seržanto Arūno Jarmalavičiaus, žuvusio 2008 m. gegužės 22 d. per NATO tarptautinių saugumo paramos pajėgų Lietuvos vadovaujamos Goro provincijos atkūrimo grupės stovyklos užpuolimą ir apšaudymą.

Lietuvos karių dalyvavimui tarptautinėse operacijoje pritaria ir mūsų šalies žmonės. 2018 m. gruodžio mėn. atliktos apklausos duomenimis, 72 proc. apklaustųjų mano, kad Lietuvos kariai turėtų būti siunčiami į tarptautines operacijas, jeigu to prašo NATO sąjungininkai. Taip pat 68 proc. apklausos dalyvių išreiškė pritarimą, kad Lietuva turėtų aktyviau prisidėti prie kovos su tarptautiniu terorizmu.

Šiandien Lietuva siunčia karius dalyvauti 11-je NATO, Europos Sąjungos, Jungtinių Tautų ir kitose sąjungininkų suburtų koalicijų vykdomų tarptautinių operacijų Europoje, Afrikoje, Azijoje ir Indijos vandenyne. Tarp jų – ir karinė mokymo operacija Ukrainoje, ES mokymo misija Malyje, Centrinės Afrikos Respublikoje, NATO operacijos Irake, Afganistane, ES operacija Indijos vandenyne, kt.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Aukščiausios klasės kavos aparatai: ar verta į juos investuoti?
Reklama
Įspūdingi baldai šiuolaikinei svetainei: TOP 5 pasirinkimai