„World Press Photo“ paroda. Apsilankykite
Bilietai
2023 08 03

Lietuvos kariuomenė kartu su gamintojais testavo nuotolinę sprogmenų inicijavimo sistemą

Šių metų pavasarį patvirtinus naująją tvarką, Lietuvos mokslo institucijoms ir gynybos pramonės įmonėms atsivėrė galimybės testuoti savo kuriamus gynybos produktus kartu su Lietuvos kariuomenės specialistais, rašoma Krašto apsaugos ministerijos pranešime spaudai.
Testavimas
Testavimas / „RSI Europe“ nuotr.

Šią savaitę įmonė „RSI Europe“ pasinaudojo galimybe testuoti savo gaminamą nuotolinę sprogmenų inicijavimo sistemą „RISE-1“. Bandymų eigoje iniciatoriaus pagalba buvo aktyvuojami detonatoriai ir siekiama išsiaiškinti, ar sistema veikia sklandžiai, ar neatlieka atsitiktinių aktyvavimų.

„Galimybė Lietuvos įmonėms testuoti kuriamus gynybos produktus kartu su galutiniais naudotojais – kariais – padės tobulinti produktus ir suteiks daugiau žinių apie produktų veikimą realiomis sąlygomis. Gynybos technologijų ir produktų testavimas – svarbi gynybos pramonės dalis, kurioje būtinas valstybės ir privataus sektoriaus bendradarbiavimas“, – sako krašto apsaugos viceministrė Greta Monika Tučkutė.

Nuotolinė sprogmenų inicijavimo sistema „RISE-1“ pasižymi universalumu ir gali būti naudojama įvairiems kariniams tikslams. Sistema nuotoliniu būdu gali susprogdinti užtaisus iki 25 km, o kartotuvo pagalba šis atstumas gali būti padidintas.

„Praėjusių metų vasarį Rusijai užpuolus Ukrainą nusprendėme nedelsti ir pasitelkę savo turimas kompetencijas radijo ryšių, inžinerijos ir informacinių sistemų srityje pradėjome kurti nuotolinę inicijavimo sistemą. Tokį poreikį identifikavome bendraudami su kariais. Konsultavomės su Krašto apsaugos savanorių pajėgų (KASP) kariais ir jau 2022-ųjų metų pavasarį pagaminome pirmą šios sistemos prototipą, kurį vėliau dar tobulinome gavę įžvalgų iš KASP inžinierių.

Kai sistemą išbandė Ukrainos kariai, gavome prašymą padidinti veikimo atstumą. Taip sukūrėme signalo kartotuvą, kuris leido gerokai padidinti nuotolį ir užtikrinti, kad sistema veiktų ir nematymo zonoje“, – sako Tomas Milašauskas, kartu su broliu Benu Milašausku įkūręs įmonę „RSI Europe“.

Norėdama išbandyti, kaip sistema veikia ne tik sausumos, bet ir jūrinėmis sąlygomis, įmonė kreipėsi dėl galimybės atlikti sistemos bandymus pasinaudojant Lietuvos kariuomenės turima infrastruktūra. Bandymų metu taip pat tikrintas „RISE-1“ sistemos atsparumas ryšio blokavimui (angl. signal jamming).

„Lietuvos gynybos pramonės kuriamų produktų testavimas padeda praktiškai išsiaiškinti jų stipriąsias ir silpnąsias savybes bei suderinamumą su kitomis kariuomenės naudojamomis sistemomis. Tai labai svarbus žingsnis tiek kuriant, tiek tobulinant gynybos technologijas. Skatiname įmones kreiptis ir pasinaudoti galimybe testuoti savo gaminamus gynybos produktus kartu su Lietuvos kariuomene“, – sako Krašto apsaugos ministerijai pavaldžios Gynybos resursų agentūros direktorius Sigitas Dzekunskas.

Įmonės, norinčios testuoti kuriamus produktus Lietuvos kariuomenėje, turi kreiptis į Gynybos resursų agentūrą prie Krašto apsaugos ministerijos, užpildyti paraišką bei pateikti testavimo metodikos projektą. Prašymą teikti gali tik Lietuvoje registruoti ir veikiantys juridiniai asmenys, atitinkantys nacionalinio saugumo kriterijus. Gavus teigiamą atsakymą, bus suderintos testavimo sąlygos.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Testas.14 klausimų apie Kauną – ar pavyks teisingai atsakyti bent į dešimt?
Reklama
Beveik trečdalis kauniečių planuoja įsigyti būstą: kas svarbiausia renkantis namus?
Reklama
Kelionių ekspertė atskleidė, kodėl šeimoms verta rinktis slidinėjimą kalnuose: priežasčių labai daug
Reklama
Įspūdžiais dalinasi „Teleloto“ Aukso puodo laimėtojai: atsiriekti milijono dalį dar spėsite ir jūs