Šios karinės pratybos vyksta Baltijos jūroje – Vokietijos, Lenkijos ir Švedijos teritoriniuose vandenyse. Pagrindinis pratybų BALTOPS 2011 organizatorius – Jungtinių Amerikos Valstijų karinis laivynas.
Pratybose dalyvauja kariniai laivai ir orlaiviai iš 14 skirtingų NATO valstybių narių ir Aljansui nepriklausančių šalių (Belgijos, Danijos, Estijos, JAV, Latvijos, Lenkijos, Lietuvos, Prancūzijos, Jungtinės Karalystės, Nyderlandų, Rusijos, Suomijos, Švedijos ir Vokietijos).
Pratybų BALTOPS 2011 aktyvusis etapas prasideda birželio 6 d. ir vyksta pagal numatytą scenarijų, kuomet imituojamas konfliktas tarp išgalvotų šalių. Pagal scenarijų pratybų dalyviai yra suskirstyti į dvi grupes, iš kurių viena atlieka pagalbos ir apsaugos suteikimo vienai iš pramanytų šalių funkcijas, kita – puolimo funkcijas.
Pratybose norima patikrinti karo laivų įgulų pasiruošimą vykdyti karines užduotis, kurios gali būti artimos realioms sąlygoms, taip pat vystyti operacijose dalyvaujančių valstybių pajėgų ir karinių vienetų tarpusavio pasitikėjimą ir bendradarbiavimą.
Pratybų metu atliekamos ir tobulinamos karo laivų manevravimo formuotėse, laivų konvojavimo, artilerinių šaudymų, priešlėktuvinės ir antiteroristinės gynybos, minų paieškos ir nukenksminimo bei kitos karinės procedūros.
Lietuvos karinių jūrų pajėgų laivai pratybose BALTOPS dalyvauja kasmet jau nuo 1993 metų.
Baltijos priešmininės kovos laivų eskadra (BALTRON) – tai 1998 m. susikūręs Lietuvos, Latvijos ir Estijos karinis junginys, kurį sudaro šių šalių rotacijos pagrindu skiriami karo laivai ir tarptautinio štabo personalas.
Viena pagrindinių Baltijos Eskadros užduočių – ieškoti ir naikinti Baltijos jūros dugne likusias minas ir nesprogusią amuniciją. Dalyvavimas BALTRON eskadroje taip pat padeda pasiruošti budėjimams NATO greitojo reagavimo pajėgų nuolatinės parengties priešmininės kovos junginyje.