2021 03 30

Lietuvos mokslininkų tyrimas: liberalų ir konservatorių valdomame parlamente didesnis dėmesys žmogaus teisėms

Naujai išrinktame Seime, kuriame daugumą sudaro konservatoriai ir liberalai, daugiau dėmesio skiriama diskusijoms apie žmogaus teises, nei diskusijoms apie viešojo gyvenimo suvaržymus ar pandemiją, rodo kauniečių mokslininkų tyrimas.
Laisvės partija
Laisvės partija / Roko Lukoševičiaus / 15min nuotr.

Tokias išvadas padarė Kauno technologijos universiteto ir Vytauto Didžiojo universiteto mokslininkai, atlikę parlamento 2020 – 2021 metų stenogramų teksto analizę.

Ja buvo siekta ištirti, ar parlamentarams diskutuojant įvairiomis su Covid-19 pandemija susijusiomis temomis, diskusijų apie žmogaus teises dažnumas koreliuoja su diskusijų dažnumu apie pandemiją.

Pagrindinės temos – Covid-19 ir Baltarusija

Tyrimas atskleidė, kad apie viešojo gyvenimo suvaržymus (karantiną, (savi)izoliaciją, ekstremalią situaciją, nepaprastąją padėtį ir pan.) daugiausia buvo diskutuojama parlamente per pirmąją Covid-19 pandemijos bangą, kai antrosios Covid-19 pandemijos bangos metu didesnis dėmesys buvo skiriamas bendro pobūdžio diskusijoms apie pandemiją (minint Covid-19, koronavirusą, pandemiją, epidemiją ir pan.).

Tyrėjai pastebi, kad parlamente mažai buvo diskutuojama apie nuotolinį mokymą(si) ar darbą bei medicinines valdymo priemones (kaukių dėvėjimą, vankcinavimą, testavimą ir pan.) ir per pirmąją, ir per antrąją Covid-19 pandemijos bangas. Šios valdymo priemonės sulaukė mažai kritikos iš žmogaus teisių ekspertų, nors apie kaukių dėvėjimą visuomenėje nuolat buvo diskutuojama keliant abejones jų naudingumu.

Tyrime pastebima, kad Covid-19 pandemija bei prezidento rinkimai Baltarusijoje buvo tie ypatingi įvykiai, kurie diktavo Seimo diskusijų kryptis 2020 metais.

Mokėsi iš klaidų

Be to, žmogaus teisėms daugiau dėmesio buvo pradėta skirti tik tuomet, kai parlamento įvesti ribojimai pirmosios Covid-19 pandemijos bangos metu sulaukė žmogaus teisių organizacijų bei teisės ekspertų kritikos dėl žmogaus teisių bei teisės viršenybės pažeidimų šalyje bei opozicijos išreikštų abejonių dėl to, ar Vyriausybė neviršijo savo įgaliojimų, nustatant karantiną šalyje.

Mokslininkai pastebi, kad tai, jog atsižvelgęs į žmogaus teisių ekspertų ir tarptautinių organizacijų kritiką naujai išrinktas parlamentas skyrė didesnį dėmesį žmogaus teisėms ir buvo atsargesnis apsisprendžiant dėl viešojo gyvenimo suvaržymų, iš dalies patvirtina „politikos mokymosi teorijos“ (angl. policy learning theory) aiškinimą, kad politikos veikėjai reaguodami ir pritaikydami naują informaciją bei idėjas mokosi iš klaidų priimdami politinius sprendimus.

Atlikta parlamento debatų automatinė turinio ir ekspertinė analizė patvirtino darbotvarkės formavimo teorijų įžvalgą, kad dėmesį prikaustantys įvykiai (angl. focusing events) patraukia politikos veikėjų dėmesį ir turi didelį poveikį politinei darbotvarkei.

Covid-19 pandemijos protrūkis ir masiniai protestai po prezidento rinkimų Baltarusijoje atsispindėjo Seimo darbotvarkėje, nes parlamento posėdžių stenogramose buvo aptiktas diskusijų apie pandemiją ir žmogaus teises suaktyvėjimas.

Liberalios partijos iškėlė žmogaus teises

„Diskusijas dėl žmogaus teisių Seime suaktyvino Covid-19 pandemija bei prezidento rinkimai Baltarusijoje, nes tai staigūs ir netikėti, dėmesį prikaustantys įvykiai, kurie paprastai turi didelės įtakos politinei darbotvarkei ne Lietuvoje“, – pastebi projekto vadovas, Kauno technologijos universiteto Socialinių, humanitarinių mokslų ir menų fakulteto (KTU SHMMF) vyriausiasis mokslo darbuotojas dr. Vaidas Morkevičius.

Anot tyrėjų, liberalios partijos, skiriančios didelį dėmesį žmogaus teisėms savo partijų darbotvarkėse, suformavusios valdančiąją koaliciją su konservatoriais, ėmė aiškiau reikšti su žmogaus teisėmis susijusius klausimus tarp valdančiosios daugumos narių.

Tai lėmė, kad šios politinės partijos savo partnerius gebėjo įtraukti į dialogą dėl būtinų sprendimų priėmimo nepaliekant žmogaus teisių parlamento debatų paraštėse. Be to, naujai išrinkto parlamento darbo pradžios bei antrosios Covid-19 pandemijos bangos sutapimas suteikė galimybę žmogaus teisių aktyvistams daryti įtaką politinei Seimo darbotvarkei.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Aukščiausios klasės kavos aparatai: ar verta į juos investuoti?
Reklama
Įspūdingi baldai šiuolaikinei svetainei: TOP 5 pasirinkimai