Geriausias metų pasiūlymas! Prenumerata vos nuo 0,49 Eur/mėn.
Išbandyti
2023 08 01

Lietuvos prezidentas: JAV ir ES politika Kinijos atžvilgiu išgyvena virsmą

Jungtinių Valstijų ir Europos Sąjungos (ES) politika Kinijos atžvilgiu išgyvena virsmą, į šią valstybę nebegalima žiūrėti tik kaip į verslo partnerę, sako Lietuvos prezidentas.
Gitano Nausėdos ir NATO Generalinio Sekretoriaus Jenso Stoltenbergo spaudos konferencija
Gitano Nausėdos ir NATO Generalinio Sekretoriaus Jenso Stoltenbergo spaudos konferencija / Pauliaus Peleckio / BNS nuotr.

„Kinijos atžvilgiu JAV ir ES politika išgyvena tam tikrą virsmą, ir negalima sakyti, kad tai, ką mes kalbėjome prieš dvejus, trejus metus, yra tapatu tam, ką kalbame šiandien“, – antradienį interviu naujienų portalui „Delfi“ sakė Gitanas Nausėda.

Jo teigimu, šiuo metu vyksta vertybių perkainojimo procesas.

„Kolegos, kurie anksčiau ypač pabrėždavo vadinamąjį partnerystės ar bendradarbiavimo su Kinija modelį, šiandien supranta, kad toli gražu ne viskas priklauso nuo mūsų gerų norų, nes Kinija turi savų interesų, ir tie interesai yra labai ekspansionistiniai ir labai ambicingi“, – teigė G.Nausėda.

„Ir dėl to reikia žiūrėti kur kas rezervuočiau, kad su Kinija galima tik bendradarbiauti ir tik vystyti verslą, kaip anksčiau būdavo. Šiandien mes suprantame, ir ypač pamokyti pandemijos, supratome, kad Kinija gali tapti ir rizikos šaltiniu, ypač kai kalbame apie tiekimo, gamybos grandines – kad tai gali mus gerokai susilpninti, jeigu patys nepasirūpinsime tų grandinių saugumu“, – kalbėjo prezidentas.

Anot jo, dabar Europa gerokai labiau supranta, kaip padidinti savo atsparumą tokiam pažeidžiamumui.

„Nori to ar nenori, bet neišvengsime, kad Kinija yra strateginis varžovas. Ne tik ekonominis konkurentas, bet ir varžovas, kuris nori primesti savo žaidimo taisykles pasauliui. Ir tos taisyklės yra kiek kitokios nei teisės viršenybės, demokratijos principai, pagal kuriuos mes įpratome gyventi“, – tvirtino G.Nausėda.

Liepos mėnesį Vilniuje vykusiame NATO viršūnių susitikime lyderiai pareiškė, kad Kinijos deklaruojami siekiai ir prievartinė politika kelia grėsmę Aljanso interesams, saugumui ir vertybėms.

„Kinija naudoja įvairias politines, ekonomines ir karines priemones, kad padidintų savo įtaką ir galią pasaulyje, tačiau savo strategiją, ketinimus ir karinių pajėgų stiprinimą pateikia neskaidriai“, – rašoma deklaracijoje.

Dokumente nurodoma, jog Kinija siekia kontroliuoti pagrindinius technologijų ir pramonės sektorius, ypatingos svarbos infrastruktūrą ir strategines medžiagas bei tiekimo grandines, taip pat naudojasi savo ekonominiais svertais, kad sukurtų strategines priklausomybes ir sustiprintų savo įtaką.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Televiziniai „Oskarai“ – išdalinti, o šiuos „Emmy“ laimėtojus galite pamatyti per TELIA PLAY
Progimnazijos direktorė D. Mažvylienė: darbas su ypatingais vaikais yra atradimai mums visiems
Reklama
Kodėl namui šildyti renkasi šilumos siurblį oras–vanduo: specialisto atsakymas