Į pristatymą atvyko Sveikatos apsaugos ministras Aurelijus Veryga, RVPL vadovas prof. dr.Arūnas Germanavičius, VU prof. dr.Rimantas Stukas, Lietuvos restoranų vyriausiųjų virėjų ir konditerių asociacijos šefė Aida Matulevičiūtė, RVPL dietistė Aurelija Ivanauskaitė, taip pat kitų gydymo įstaigų atstovai.
RVPL vadovas A.Germanavičius pasidžiaugė atidaryta valgykla. Anot vadovo, pagal 2018 m. daryta pacientų apklausą, iš visų paslaugų jie labiausiai skųsdavosi tiekiamo maisto kokybe. A.Germanavičiaus teigimu, buvo ne kartą kreiptasi į tiekėjus su prašymu pagerinti paslaugas, tačiau tenkinančio rezultato nebuvo pasiekta.
Varškės sūris, sūrelis, jogurtas, pienas, bulvės, burokėliai ir kruopos yra ekologiški.
Pasak vadovo pavaduotojo Dano Bakšos, įrengti virtuvę kainavo per 200 tūkst. eurų. Visos lėšos buvo rastos iš ligoninės vidinių resursų.
D.Bakšos tikinimu, anksčiau dienos maitinimas kainuodavo 3,93 eurus su PVM. Dabar, preliminariais duomenimis, kaina siekia 3,92 eurus su PVM. Tiesa, jo teigimu, ši kaina turėtų augti, mat ketinama didinti maitinimo įvairovė.
Šiuo metu ligoninėje maistas ruošiamas 380 pacientų.
Ministro A.Verygos teigimu, RVPL pavyzdys rodo, kad gydymo įstaiga gali rūpintis pacientais holistiškai – ne tik vaistais, infrastruktūra, procedūromis, tačiau ir mityba.
„Yra savotiškas valstybės gerovės pavyzdys, kai esame patenkinę bazinius poreikius ir galime galvoti apie tai, kas žmonėms yra svarbu. Svarbu ne tik prikimšti pilvą, bet kad tas prikimštas pilvas duotų ir kažkokią naudą sveikatai“, – kalbėjo ministras.
Jo teigimu, bendradarbiavimas su išorės tiekėjais yra nepasiteisinusi praktika. Anot A.Verygos, jeigu gydymo ar ugdymo įstaigos pačios perima maitinimą, esą tuomet sekasi geriau, nusiskundimų būna mažiau.
RVPL virtuvė pradėjo veikti praėjusių metų lapkritį.
Maitina ir ekologiškais produktais
Pasak gydymo įstaigos dietistės Aurelijos Ivanauskaitės, nemaža dalis ligoninės pacientams skiriamo maisto yra ekologiškas.
„Varškės sūris, sūrelis, jogurtas, pienas, bulvės, burokėliai ir kruopos yra ekologiški“, – teigia ji.
Anot specialistės, šiuo metu ligoninėje yra taikomos 22 skirtingos dietos.
Pievagrybių ir trintų morkų sriuba, kiaulienos ir žuvies maltinukai, vištienos ir ryžių troškinys, bulvių košė su žirneliais, troškinti burokėliai, avinžirnių paplotėliai ir kiti patiekalai jau kuris laikas gula ant pacientų stalų.
Anot A.Ivanauskaitės, ne visi jie tiekiami vienu metu – pigiau pagaminti kainuojantys derinami su brangiau. O kaip desertas?
„Vaisiai, jogurtas, retais atvejais sausainis“, – sako ji.
Idėją pasiūlė personalas
Anot RVPL vadovo pavaduotojo D.Bakšos, idėją grįžti vidinio maitinimo pasiūlė personalas. Jo teigimu, tiek slaugytojai, tiek pagalbinis personalas skųsdavosi išorinio tiekėjo teikiamomis paslaugomis.
„Maistas neretai vėluodavo, nesiekdavo reikiamos temperatūros, buvo tiesiog sunkiau kontroliuoti jo kokybę. Nusprendėme šią situaciją išspręsti iš esmės sugrįždami prie vidinio maitinimo“, – pranešime spaudai pasakoja D.Bakša.
Pasak gydymo įstaigos dietistės A.Ivanauskaitės, psichologinių sutrikimų turinčių žmonių mityba neretai sutrinkta. Todėl maistas turi būti paruoštas gerai, padedantis ligoniams pasveikti. Specialistė taip pat pažymi, kad pavasarį yra ruošiamas ekologiškas darželis.
Anot A.Ivanauskaitės, meniu gali naudotis ir ligoninės personalas.