Užsienio reikalų ministerija apie sprendimą laikinai perkelti į Lietuvą dalį ambasados Ukrainoje personalo ir visų ambasados darbuotojų šeimas 15min patvirtino pirmadienį.
Lietuvos ambasadorius Kijeve Valdemaras Sarapinas trečiadienį žurnalistams Kijeve sakė, kad nepaisant trečdaliu sumažinti personalo diplomatinė atstovybė dirba pilnu pajėgumu.
„Lietuvos ambasada Ukrainoje yra viena didžiausių, antra pagal dydį iš Lietuvos diplomatinių atstovybių pasaulyje. Tai šiek tiek ji dabar pamažėjo – trečdaliu darbuotojų. Ir visi šeimos nariai taip pat yra išvykę į Lietuvą. Tačiau ambasada dirba visu pajėgumu, atlieka visas pagrindines ir svarbiausias funkcijas, įskaitant pagalbą piliečiams“, – sakė V.Sarapinas.
Jis sakė, kad Lietuva taip pat nusprendė atsiųsti papildomai karių, kurie apmokintų Ukrainos karines pajėgas.
„Mes turime labai sėkmingai veikiančią karinę misiją – mūsų karinius instruktorius, dirbančius visoje Ukrainoje. Priimtas vadovybės sprendimas didinti karinių instruktorių skaičių dešimčia. Dabar turime specialiųjų pajėgų karius instruktorius, kurie čia daro šventą darbą.
Aš kaip pavyzdį galiu paminėti, neseniai vienas ukrainiečių specialiųjų operacijų vienetas išlaikė NATO egzaminą ir gavo sertifikatą ir NATO greitojo reagavimo pajėgose būdama ne NATO valstybe. O juos rengė juos Lietuvos instruktoriai. Taip, kad stengiamės ir kitais būdais tą pagalbą didinti“, – kalbėjo V.Sarapinas.
Lietuvos kariuomenė antradienį pranešė, kad į Ukrainą išvyksta Karinių oro pajėgų Oro gynybos bataliono karių grupė. Per kelias ateinančias savaites šie kariai padės Ukrainos kariuomenei įsisavinti iš Lietuvos gautas artimojo nuotolio oro gynybos sistemas „STINGER“. Mokymo procesą planuojama baigti per tris savaites. Po to šie kariai grįš į Lietuvą.
Šiuo metu Ukrainoje dirba karinė mokomoji misija, kurią sudaro apie 30 karių. Ji rengia specialiąsias pajėgas, karo policiją, mokymo doktrinos ir kitus Ukrainos karius.
V.Sarapinas taip pat atkreipė dėmesį, kad Lietuva Ukrainai paramą teikia ir palaiko ne tik šios eskalacijos metu. Prieš šv. Kalėdas, čia apsilankė Lietuvos prezidentas Gitanas Nausėda, neseniai lankėsi premjerė Ingrida Šimonytė, o dabar vyksta Seimo narių vizitas.
Maskvai prie Ukrainos sutelkus daugiau kaip 100 tūkst. karių buvo nuogąstaujama, kad Rusija Ukrainą gali užpulti jau šią savaitę. JAV pareigūnai žiniasklaidai kaip galimą invazijos datą buvo įvardiję vasario 16-ąją.
Ukrainos prezidentas Volodymyras Zelenskis trečiadienį pareiškė, kad Ukrainos pusė nepastebi Rusijos karių atitraukimo nuo sienų su jo šalimi, nepaisant Maskvos pareiškimų apie dalies pratybų pabaigą.