„Lenkijoje vykstantys įvykiai, pasak Teisėjų tarybos pirmininko, kelia didelę grėsmę teismų nepriklausomumui, nes pažeidžia pamatinį – valdžių atskyrimo – principą“, – rašoma pranešime spaudai, kurį paskelbė Nacionalinį teismų administracija.
„Įvykiai Lenkijoje skatina dar garsiau prabilti apie teismų nepriklausomumo svarbą – nepriklausomumas reikalingas ne teisėjams, o žmonėms, kurių bylos turi būti nagrinėjamos nešališkuose teismuose. Jei teisėjai turėtų atsiskaityti už savo sprendimus politikams ar bet kuriai institucijai, jie priiminėtų sprendimus ne pagal įstatymą, o pagal vyraujančias politines nuotaikas. Tai reikštų demokratijos pabaigą“, – sako R. Norkus.
Jo teigimu, teismų nepriklausomumo užtikrinimas – demokratinės valstybės pagrindas.
Demokratinė sistema remiasi tuo, jog įstatymai yra viršiau visko, ji gali tinkamai funkcionuoti tik tada, kai teisėjų nepriklausomumas yra saugomas.
„Demokratinė sistema remiasi tuo, jog įstatymai yra viršiau visko, ji gali tinkamai funkcionuoti tik tada, kai teisėjų nepriklausomumas yra saugomas“, – teigia R.Norkus.
Europos Sąjunga trečiadienį perspėjo Lenkijos vyriausybę atsisakyti prieštaringai vertinamų teismų sistemos reformų, o jei šių pastabų nebus paisoma, Bendrija grasina sankcijomis.
Vienas Lenkijoje svarstomas įstatymas numato, kad Nacionalinės teismų tarybos (KRS), turinčios užtikrinti teismų nepriklausomybę, narius nuo šiol rinks parlamentas, dabar kontroliuojamas valdančiosios „Teisės ir teisingumo“ partijos.
Antrasis projektas numato, kad teisingumo ministrui suteikiami įgaliojimai skirti Lenkijos bendrųjų teismų pirmininkus.