„World Press Photo“ paroda. Apsilankykite
Bilietai
2023 03 28 /11:01

Lietuvos žurnalistą per klaidą šnipu įvardijęs „BYPOL“ vadovas: „Tokių dalykų negali būti“

Buvusių Baltarusijos jėgos struktūrų pareigūnų organizacijos „BYPOL“ vadovas Aleksandras Azarovas neleistina klaida pavadino pirmadienį „BYPOL“ išplatintą žinią, kad baltarusių opozicijos mitingą Vilniuje filmavo buvęs Baltarusijos teisėsaugos pareigūnas, kuris gali būti šnipas. Skandalas kilo, kai 15min paskelbė, jog tai ne nurodytas pareigūnas, o Lietuvos žurnalistas Darius Mataitis.
Darius Mataitis (kairėje) ir įtariamas Baltarusijos pareigūnas
Darius Mataitis (kairėje) ir įtariamas Baltarusijos pareigūnas / 15min montažas

„Žinoma, mes būsime atsargesni. Tokių klaidų negalime daryti“, – sakė A.Azarovas.

Ši klaida paaiškėjo, kai publikaciją paskelbė 15min: Baltarusių opozicija „atrado“ šnipą: tvirtina, kad juo tapo Lietuvos žurnalistas

„BYPOL“ vadovas, Jungtinio pereinamojo teisėtvarkos atkūrimo kabineto atstovas A.Azarovas „Belsat“ aiškino, kodėl Lietuvos žurnalistas buvo supainiotas su buvusiu Baltarusijos teisėsaugos pareigūnu.

A.Azarovas tikino, kad lietuvis žurnalistas labai panašus į buvusį Baltarusijos milicijos pareigūną:

„Jis labai panašus, o neuroniniai tinklai, kaip dabar madinga sakyti, parodė beveik šimtaprocentinį sutapimą. Bet būna beveik dvynių, gali būti sutapimų, labai retai, bet taip pasitaiko.“

„Belsat“ pašnekovas teigia, kad tariamo Baltarusijos pareigūno atvaizdas buvo kelis kartus patikrintas buvusių teisėsaugos pareigūnų duomenų bazėje.

„Jie atsiuntė mums vaizdo įrašą, jis buvo nufilmuotas vaizdo kamera. Mes paleidome vaizdo įrašą per savo duomenų bazę ir ji jį atpažino. Skirtingi veidai buvo tikrinami kelis kartus skirtinguose kompiuteriuose – ir visi patikrinimai rodė, kad tai jis. Stebėtina, kad tai buvo ne jis“, – sakė A.Azarovas.

Jis patikino, kad „BYPOL“ pašalins klaidas:

„Žinoma, elgsimės atsargiau. Tokių klaidų neturėtume daryti.“

A.Azarovas atsiprašė Lietuvos žurnalisto Dariaus Mataičio, kurį BYPOL anksčiau identifikavo kaip buvusį Minsko srities kelių policijos operatyvinės budinčios tarnybos darbuotoją Andrejų Trepašką.

„Belsat“ teigimu, vyras elgėsi taip pat, kaip civiliais drabužiais persirengę teisėsaugos pareigūnai elgiasi Baltarusijos opozicijos mitinguose: stovėdamas vienas filmavo Laisvės dienos mitingo Vilniuje dalyvius. Todėl jis buvo įtariamas bendradarbiavęs su Baltarusijos slaptosiomis tarnybomis.

Žinia apie tariamą šnipą žaibiškai išplito

Pirmadienį nepriklausomoje Baltarusijos žiniasklaidoje ir dalies jos vartotojų socialiniuose tinkluose žaibiškai paplito žinutė, kad Lietuvos policija neva atsisakė pradėti tyrimą dėl Vilniuje vykusio Baltarusijos opozicijos renginį filmavusio „įtartino vyro“. Tokią žinutę ėmė platinti buvusius Baltarusijos jėgos struktūrų darbuotojus vienijanti organizacija „BYPOL“, tvirtinanti, kad tas vyras yra buvęs milicijos pareigūnas Andrejus Tropaško. Beje, antradienį šio pareigūno pavardė jau rašoma kitaip – Trepaško.

Baltarusiai kovo 25 dieną mini Laisvės dieną, kuri švenčiama minint 1918 metų kovo 25-ąją paskelbtą Baltarusijos Demokratinės Respublikos nepriklausomybę.

Ekrano nuotr. /Darius Mataitis filmuoja renginį
Ekrano nuotr. /Darius Mataitis filmuoja renginį

Tą dieną Lietuvos sostinėje vyko šventinė eisena, kitos iškilmės.

Netrukus po minėjimo, baltarusių organizacija „BYPOL“ pranešė, kad tą dieną Vilniuje buvo pastebėtas vyras, kuris stovėjo nuošalyje nuo šventės dalyvių ir filmavo juos vaizdo kamera.

Organizacijos duomenimis, tai yra buvęs Baltarusijos milicijos pareigūnas Andrejus Trepaško.

„BYPOL“ teigimu, tądien tariamą šnipą pastebėjęs baltarusių pabėgėlis bandė parašyti pareiškimą policijai.

„Aš atėjau į policiją. Pasakiau: norėčiau parašyti pareiškimą dėl buvusio Baltarusijos milicijos darbuotojo, kuris filmavo Baltarusijos akcijos dalyvius kovo 25 dieną. Jis perduoda informaciją Baltarusijos specialiosioms tarnyboms“, – pareiškėją cituoja nashaniva.com.

Toliau vyras skundėsi, esą nesulaukęs palaikymo iš policijos, nes tiesiogiai nuo tariamo šnipo nenukentėjo.

Jis taip pat piktinosi, kad tariamas šnipas vėliau šią medžiagą galėtų perduoti Baltarusijos jėgos struktūroms ir į savo šalį grįžę pabėgėliai bus pasitikti baudžiamosiomis bylomis.

Tokia įvykių versija imta aktyviai dalytis socialiniuose tinkluose, apie tai informavo ne vienas Baltarusijos portalas, taip pat daug sekėjų socialiniuose tinkluose turinti organizacija „BYPOL“.

Nuotr. iš asmeninio archyvo/„BYPOL“ atstovas Aleksandras Azarovas
Nuotr. iš asmeninio archyvo/„BYPOL“ atstovas Aleksandras Azarovas

Portale buvo paskelbtos dvi publikacijos – vienoje, remiantis „BYPOL“ pateikta informacija teigiama, kad Vilniuje užfiksuotas buvęs Baltarusijos milicininkas, filmuojantis renginį.

Kitoje teigiama, kad Lietuvos policija atsisakė pradėti tyrimą dėl incidento.

Šią informaciją paskelbė didžiausi nepriklausomi baltarusių portalai „Belsat“, „Zerkalo“, „Nasha niva“. Reportažai apie tai buvo parodyti „Belsat“ televizijos laidose.

Žurnalistą nemaloniai nustebino

Tačiau iš tiesų nuotraukoje užfiksuotas filmuojantis vyras yra ne buvęs baltarusių milicininkas, o Lietuvos žurnalistas, „Scanpix Baltics“ atstovas Lietuvoje Darius Mataitis.

Kaip teigė klaidingai šnipu palaikytas žiniasklaidos atstovas, tą dieną jis filmavo viešą renginį.

15min montažas/Darius Mataitis (kairėje) ir įtariamas Baltarusijos pareigūnas
15min montažas/Darius Mataitis (kairėje) ir įtariamas Baltarusijos pareigūnas

„Aš jau ne pirmą kartą fiksuoju Baltarusijos opozicijos renginius Lietuvoje. Yra nemažai nuotraukų iš jų „Scanpix“ fotobanke. Tą dieną pamačiau, kad kažkoks žmogus priėjo labai arti manęs ir telefonu mane filmavo ar fotografavo. Tuomet iš karto pagalvojau, kad dėl to gali ateityje kilti problemų, tačiau jis tik filmavo, neprašė manęs prisistatyti, neklausė, iš kur aš“, – 15min pasakojo žurnalistas.

Paklaustas, ar tą vakarą išvis kas jo prašė pateikti akreditaciją, D.Mataitis atsakė neigiamai.

„Ten šalia buvo ir policijos patrulis, galėjo iškart kreiptis, būčiau parodęs visus dokumentus“, – sakė pašnekovas.

D.Mataitis akcentavo, kad Lietuvoje, filmuojant ar fotografuojant viešus renginius, nebūtina turėti papildomo leidimo.

Žurnalistą nemaloniai nustebino kilęs skandalas. Jis pastebėjo, kad po publikacijų įrašais socialiniuose tinkluose pasipylė grasinimų susidoroti banga.

Po 15min publikacijos ir kreipimosi į „BYPOL“ netrukus ši organizacija savo „Telegram“ kanale pripažino savo klaidą ir atsiprašė D.Mataičio.

D.Mataičio atsiprašė ir kai kurios kitos „BYPOL“ klaidingą informaciją paskelbusios baltarusių žiniasklaidos priemonės.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Kelionių ekspertė atskleidė, kodėl šeimoms verta rinktis slidinėjimą kalnuose: priežasčių labai daug
Reklama
Įspūdžiais dalinasi „Teleloto“ Aukso puodo laimėtojai: atsiriekti milijono dalį dar spėsite ir jūs
Reklama
Influencerė Paula Budrikaitė priėmė iššūkį „Atrakinome influencerio telefoną“ – ką pamatė gerbėjai?
Reklama
Antrasis kompiuterių gyvenimas: nebenaudojamą kompiuterį paverskite gera investicija naujam „MacBook“