„Labai dažnai pacientai nieko nežino apie inkstuose tiksinčias uždelsto veikimo bombas. Tik vidury nakties pažadinęs nepakeliamas skausmas leidžia suprasti, kad prasidėjo inkstų akmenligės priepuolis. Pats geriausias būdas išvengti nemalonių siurprizų – reguliari sveikatos patikra ir pilvo organų echoskopija“, – pranešime cituojamas Vilniaus klinikinės ligoninės gydytojas urologas Marius Anglickis.
Anot jo, inkstuose nustačius nedidelį akmenį galima pabandyti jį „ištirpinti“ medikamentinėmis priemonėmis. Jei inksto akmuo didesnis ir yra iki 1,5 centimetro dydžio, geriausia jį pabandyti susmulkinti į nedidelius gabalėlius skaldant specialiu neinvaziniu prietaisu.
Pasak gydytojo, didžioji dalis šios ligos atvejų diagnozuojami atsitiktinai.
„(...) neretai būna, kad priepuolis ištinka vairuojant sunkiasvorį sunkvežimį, skrendant transatlantiniam skrydyje“, – trečiadienį žurnalistams sakė M.Anglickis.
Anot jo, akmenligę atpažinti sunku, nes dažniausiai ji nesukelia jokių simptomų. Jis pridūrė, kad šia liga dažniausiai serga vyresni vyrai.
„Jeigu čia susirinktų šimtas 50-mečių, tai apie 12 tų vyrų greičiausiai turėtų akmenis“, – teigė gydytojas.
Anot ligoninės, ši procedūra, vadinama ekstrakorpotinė inkstų akmenų litotripsija, yra organizmą tausojanti, saugi ir efektyvi.
Ekstrakorporinės litotripsijos būdu be chirurginės invazijos skaldomi šlapimo takuose susidarę akmenys. Tokių procedūrų Vilniaus klinikinėje ligoninėje atliekama apie tūkstantis kasmet.
„Esame viena pirmųjų įstaigų Lietuvoje, kur pradėtos taikyti neinvazinis inkstų akmenligės gydymo metodas – esktrakorporinė litotripsija. Tai darome jau daugiau nei 20 metų“, – teigia ligoninės direktorė Aušra Bilotienė Motiejūnienė.
Anot direktorės, šios procedūros kaina siekia iki 1,5 tūkst. eurų, ją visiškai dengia valstybė.
Specialaus prietaiso generuojamos ultragarso bangos yra sukoncentruojamos į nedidelį inkstų akmenį ir jis suskaldomas į smulkius fragmentus. Tam nereikia narkozės, o pacientas junta tik nestiprų stuksenimą šone.