Pilnas ne tik mokslinių terminų, bet ir klaidų
Socialiniame tinkle „Facebook“ pradėjo plisti tariamai RVUL direktoriaus duotas nurodymas. Komentatoriai netruko pastebėti, kad raštas – akivaizdi klastotė. Nors VšĮ Respublikinės Vilniaus universitetinės pavadinimas, adresas, paramos gavėjo kodas nurodyti teisingai, teksto išdėstymas skiriasi nuo įprasto panašiems dokumentams. Be to, nėra nei parašo, nei antspaudo, o ligoninei vadovauja direktorė dr. Jelena Kutkauskienė.
Rašte kalbama apie „pacientų mirštamumą, sukeltą virologinių ar bakteriologinių faktorių, nulėmusių endokrinologinį ląstelių pakitimą ir autoimuninę asfikciją“. Net su medicina nesusijusiam žmogui šis pavadinimas turėtų sukelti abejonių. Užtenka poros sekundžių ir internete galima surasti, kad endokrinologija yra susijusi su hormonais, o uždusimas vadinamas asfiksija (šis žodis rašomas su S).
Dėstymo dalyje iškart nurodytas „statistinių duomenų imties laikotarpis“ (nuo praėjusių metų gruodžio iki šių metų lapkričio) ir pateikta šiek tiek skaičių: pacientų dėl L-1244 infekcijos buvo 1455, dėl borrelia burgdorferi (Laimo ligos) – 1322, dėl haemophilus influenzae (sezoninio gripo) – 1079, dėl SARS-CoV-2 – 1019.
Internete informacijos apie L-1244 infekciją nepavyko rasti. Bakterijos borrelia burgdorferi išties sukelia Laimo ligą. Haemophilus influenzae yra patogeninės bakterijos, iki 1933 metų buvo manoma, kad jos sukelia gripą, bet tuomet nustatyta, kad šios ligos sukėlėjai yra virusai.
Toliau rašoma: „Rekomenduojama žiniasklaidoje neskelbti apie transmisinį lengvos formos ligos plitimą. Visiems mirusiems rekomenduojama diagnozuoti recidyvuojančią sunkią ligos formą“. Kartu siūloma informacija apie koronavirusą „dalintis pabrėžiant hiperbolizuotą burgdoferinį poveikį sveikatai bei konfesiniam imuniteto dažniui (tokio irgi nėra – red. past.), neskelbiant kitų susirgimų neigiama eritminio poveikio“.
Dar pridėta, kad už šios informacijos viešinimą ar dalinimąsi su trečiaisiais asmeninis ligoninės darbuotojas gali būti atleistas.
Neatitinka raštų šablono
RVUL atstovės spaudai Astos Bagdonavičienės teigimu, apie šį raštą ligoninę antradienį informavo keli žmonės. „Esame jiems dėkingi už pilietišką reakciją. Patikiname, kad toks Respublikinės Vilniaus universitetinės ligoninės direktoriaus įsakymas neegzistuoja“, – portalui 15min sakė ji.
„Ši dokumento imitacija akivaizdžiai yra „sulipinta“ iš kelių vaizdų, neatitinka nei mūsų įstaigoje naudojamų dokumentų šabloninės struktūros, nei dokumentų numeravimo principų, jau nekalbant apie absurdišką turinį“, – pažymėjo A.Bagdonavičienė.
Anot jos, ligoninė griežtai atsiriboja nuo tokios socialiniuose tinkluose ar kitoje viešojoje erdvėje skleidžiamos dezinformacijos, kuria akivaizdžiai demonstruojama nepagarba šiuo metu ypatingai sunkiomis sąlygomis dirbantiems mūsų medikams.
„Labai apmaudu, kad yra skeptiškai nusiteikusių žmonių, vis dar nesuprantančių dabartinės padėties rimtumo“, – pridėjo RVUL atstovė.
Pranešė ligoninei ir policijai
Įrašą apie suklastotą dokumentą savo tinklalapyje antradienį paskelbė ir verslininkas, prodiuseris Ugnius Kiguolis, vertinamas prieštaringai dėl pareiškimų įvairiais aktualiais klausimais, pavyzdžiui, apie skiepus.
„Piktybiniams melo ir propagandos kūrėjams teks šiek tiek labiau pasistengti bandant apgauti ar diskredituoti Kiguolį“, – pradėdamas aiškinti, kaip įsipainiojo į šiuo tekstu susijusią istoriją, pareiškė jis.
U.Kiguolis pirmadienį sulaukė skambučio iš nežinomo numerio. Skambinantysis esą prisistatė rezidentu Gediminu iš Santaros klinikų ir pasakė norįs pasidalinti vidine informacija, nes nesutinka su tuo, kas ten vyksta. Vėliau tariamas rezidentas anonimiškai atsiuntė elektroninį laišką, prie kurio prisegė „pusiau profesionaliai sukurtą failą“, esą įrodantį, kad „vadovybė mus verčia žiniasklaidai pateikinėti gana šališką informaciją, kuri prasilenkia su realia situacija“.
Anot U.Kiguolio, nuo pokalbio pradžios buvo juntama provokacija, akcentuojama jo galimybė tai paviešinti ir prašymas kažką daryti. Jis savo įrašą iliustravo ir susirašinėjimo trumposiomis žinutėmis kopija. Šiame pokalbyje esą buvo „bandoma sukurti pasaką, kaip nepažįstamas man žmogus gavo mano telefono numerį, bei kodėl ant dokumento nėra parašų“.
U.Kiguolis nurodė apie šį raštą informavęs RVUL ir policiją. Savo įrašą jis baigė patarimais, kaip klastotes padaryti įtikimesnes, pavyzdžiui, „kai kuriate mirčių statistiką, pasistenkite, kad ji būtų realesnė, sutampanti su žiniasklaidos teikiama informacija, bei informacija pateikiama ULAC, statistikos departamente“. Taip pat pasiūlė „įklijuoti kažkokius parašus, taip, tai gresia dokumentų klastojimu, bet būtų efektyviau ir įtikinamiau“. Arba „kai prisistatote iš Santarų, pasistenkite ir dokumentą sufeikinti nuo Santarų“.
Jau vėliau jis papildė įrašą spėjimu, kad rašto autorius yra žinomas komikas Olegas Šurajevas, mat elektroninis paštas gedkarosas@gmail.com, iš kurio jis esą gavo laišką, jau buvo panaudotas projekte, kurio metu buvo sukurta fiktyvi partija su fiktyviu kandidatu į Seimą, kad atrodytų tikriau, jo tapatybei sukurti buvo panaudota lenkų parlamentaro nuotrauka. Komiko su draugais sugalvotos „partijos“ atstovu spaudai tinklalapyje prisistato Gediminas Karosas, nurodytas kaip tik šis elektroninio pašto adresas.
Vaizdo įrašų platformoje „YouTube“ antradienį buvo įdėtas filmukas, kuriame O. Šurajevas paaiškina, kodėl sugalvojo suklastoti dokumentą.
Tiek į 15min prašymą pakomentuoti situaciją ir kaltinimus dėl dokumento klastojimo, išsiųstą elektroniniu laišku, tiek į žinutę „Facebook“ komikas atsakė taip pat: „Sveiki, galit man papildyti saskaitą PILDYK 5 eur, nes negaliu atrašyti, internetas pasibaigė“.