2023 07 19

Ligoninių vadovai įvertino tinklo pertvarką: kai kurioms gresia pražūtis?

Vyriausybė praėjusią savaitę uždegė žalią šviesą ligoninių tinklo pertvarkai. Anot socialdemokratų, pagal naujus reikalavimus, kai kurioms ligoninėms gresia netekti tam tikrų skyrių, pavyzdžiui, chirurgijos ar gimdymo. 15min pakalbino Druskininkų, Jonavos ir Marijampolės ligoninių vadovus ir aiškinosi, ar tikrai verta dėl to nerimauti. Paaiškėjo, kur šviečiasi liūdniausia situacija.
Gimdymas
Gimdymas / Unsplash.com nuotr.

Vadinamoji ligoninių tinklo pertvarka patvirtinta Vyriausybei priėmus „Lietuvos nacionalinės sveikatos sistemos įstaigų, teikiančių stacionarines aktyviojo gydymo asmens sveikatos priežiūros paslaugas, išdėstymo reikalavimų ir išdėstymo tvarkos aprašą“.

Šį pakeitimą Ministrų kabinetas patvirtino liepos 12 dieną nuotoliniu būdu vykusiame posėdyje, kuriame sveikatos apsaugos ministras Arūnas Dulkys teigė, kad reforma siekiama gerinti paslaugų kokybę.

Lukas Balandis / BNS nuotr./Arūnas Dulkys
Lukas Balandis / BNS nuotr./Arūnas Dulkys
  • Svarbu žinoti

    • Ligoninėms nustatyti aiškūs reikalavimai
    • Apskričių centruose tam tikros paslaugos išliks net ir neįvykdžius reikalavimų
    • Ligoninių vertinimas vyks 2025 metų rugpjūtį
    • Jonavos ligoninei dėl per mažo gimdymų skaičiaus „yra rizikų“
    • Rizikų gali atsirasti ir Mažeikių, Telšių ligoninėms
    • Sprendimai dėl ligoninių ateities bus priimami ir atsižvelgus į pacientų srautus

Kodėl reforma reikalinga?

Vyriausybės priimtame nutarimo projekte nurodomos priežastys, kodėl ligoninių tinklo pertvarka yra būtina.

Viena jų – šiuo metu gydymas ligoninėse organizuojamas neefektyviai, neužtikrinamas tolygus šių paslaugų prieinamumas, taip pat, paprastai tariant, galima išvengti daugelio guldymo į ligoninę ir gydymą organizuoti namuose.

„Viena iš priežasčių, kodėl Lietuvoje yra aukšti hospitalizavimo rodikliai, yra ta, kad šalyje yra daug išvengiamos hospitalizacijos atvejų“, – rašoma dokumente.

Be to, kaip teigiama nutarime, kai kurie žmonės renkasi gydytis ne savo savivaldybėje, taip pat šalyje mažėja gyventojų, o visa tai didina gydymo ligoninėse prieinamumą ir kokybės netolygumus.

Nurodoma, kad ligoninės, kaip jos atitinka kriterijus, bus vertinamos 2025 metais, taip pat bus vykdymas ir ligoninių veiklos stebėjimas, konsultavimas, kaip rodiklius pagerinti.

Įaudrino socialdemokratus

Tuo metu Vyriausybės sprendimu nepatenkinti socialdemokratai antradienį išplatino nerimo pilną pranešimą spaudai.

Socialdemokratų frakcijos Seime lyderė Orinta Leiputė tvirtina, kad „Lietuvos žmonės gyvens naujoje realybėje: gimdyti ir operuotis bus galima tik didžiuosiuose šalies miestuose“.

„Ministerija aiškina, esą padidės paslaugų prieinamumas. Kaip jis padidės, jeigu pašlijus sveikatai žmogui teks kratytis traukiniu, autobusu ar kita transporto priemone dešimtis kilometrų?“ – klausė parlamentarė.

Žygimanto Gedvilos / BNS nuotr./Orinta Leiputė
Žygimanto Gedvilos / BNS nuotr./Orinta Leiputė

Anot socialdemokratų, Vyriausybė naujus reikalavimus ligoninėms patvirtino „tylomis“, kai visų žmonių dėmesys buvo nukreiptas į NATO viršūnių susitikimą.

Seimo narys Eugenijus Sabutis tvirtino, kad dėl pakeltų reikalavimų ligoninės turės uždaryti tam tikrus skyrius.

Pavyzdžiui, gimdymo norma pakelta nuo 300 iki 600 naujagimių per metus todėl, pasak socialdemokrato, „jau galima laidoti visus rajoninius gimdymo skyrius“.

Žygimanto Gedvilos / BNS nuotr./Eugenijus Sabutis
Žygimanto Gedvilos / BNS nuotr./Eugenijus Sabutis

Kaip paveiks ligonines?

Marijampolės ligoninės vadovas Mantas Čėsna 15min tvirtino, kad pagal Vyriausybės patvirtintą tvarką jo vadovaujamai įstaigai prarasti skyrių negresia.

Pasak ligoninės direktoriaus, šioje gydymo įstaigoje viršijami visi rodikliai, išskyrus vieną – gimdymų skaičių.

„Mes gimdymų turime apie 350 kasmet, šiemet gal šiek tiek daugiau turėsime, bet iš principo tie 600 gimdymų yra viena iš sąlygų. Jeigu neatitinka ligoninė šitos sąlygos, tačiau regione nėra daugiau teikiančių tas paslaugas, tai jie šito punkto netaikys“, – pasakojo M.Čėsna.

„Jie žiūrės į tinklą, kad toje apskrityje tos paslaugos būtų užtikrintos“, – pridūrė jis.

Marijampolės ligoninės nuotr./Mantas Čėsna
Marijampolės ligoninės nuotr./Mantas Čėsna

Anot jo, Marijampolės regione nė viena ligoninė neturi akušerijos-ginekologijos skyrių, toks skyrius yra tik Marijampolės ligoninėje.

M.Čėsna įvardino, kad didžiausia grėsmė pagal Vyriausybės patvirtintą tvarką kyla Jonavos ligoninei, kadangi netoliese yra Kauno gydymo įstaigos. Jonavos rajono savivaldybei vadovauja LSDP vicepirmininkas Mindaugas Sinkevičius.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Pasisemti ilgaamžiškumo – į SPA VILNIUS
Akiratyje – žiniasklaida: ką veiks žurnalistai, kai tekstus rašys „Chat GPT“?
Reklama
Išmanesnis apšvietimas namuose su JUNG DALI-2
Reklama
„Assorti“ asortimento vadovė G.Azguridienė: ieškantiems, kuo nustebinti Kalėdoms, turime ir dovanų, ir idėjų