Anksčiau PSDF lėšomis buvo kompensuojamos insulino pompų nuomos išlaidos I tipo cukriniu diabetu sergantiems asmenims iki 24 metų amžiaus bei nėščiosioms, pastoti planuojančioms moterims. Taip pat ligoniams, kurie įtraukti į laukiančiųjų kasos salelių transplantacijos sąrašą. Tai buvo nemenka finansinė našta kitiems žmonėms, kurių ligos gydymui namuose šios brangios medicinos priemonės yra gyvybiškai svarbios.
„Džiaugiamės galėdami pranešti, kad nuo šiol visi I tipo cukriniu diabetu sergantys pacientai, nepriklausomai nuo jų amžiaus, neišgalėję savo lėšomis įsigyti ar išsinuomoti insulino pompų, galės pasinaudoti valstybės pagalba ir pagerinti savo gyvenimo kokybę“, – sako VLK Medicinos priemonių kompensavimo skyriaus vedėjas Giedrius Baranauskas.
Pasak jo, balandžio 1-ąją įsigaliojus naujam teisiniam reguliavimui, pacientams bus kompensuojama dviejų tipų insulino pompų nuoma. Tai yra insulino pompos su glikemijos duomenų įvertinimo funkcija (kompensuojamoji mėnesio bazinė nuomos kaina – 137,41 euro) bei insulino pompos su glikemijos įvertinimo, naudojant integruotą nuolatinio gliukozės matavimo jutiklį, ir insulino švirkštimo sustabdymo, sumažėjus glikemijai, funkcija (kompensuojamoji mėnesio bazinė nuomos kaina – 449,50 euro).
Šių medicinos priemonių nuomos išlaidos PSDF lėšomis bus kompensuojamos 100 procentų. Taip pat į insulino pompos nuomos išlaidų kompensavimą įskaičiuojamas ir vienkartinių keičiamųjų dalių rinkinys, reikalingas insulinui suleisti į paodį.
„Prognozuojama, kad ši naujovė pasitarnaus apie 2000 I tipo cukriniu diabetu sergančių pacientų, kurie anksčiau negalėjo pasinaudoti insulino pompų nuomos kompensavimu. Skaičiuojama, kad jie visi kartu galės sutaupyti po pusę milijono eurų kas mėnesį. Taigi, tai bus išties ženkli finansinė parama šių pacientų namų ūkiams“, – pabrėžė G. Baranauskas.
Šių metų Privalomojo sveikatos draudimo fonde insulino pompų nuomai numatyta skirti beveik 6,9 mln. eurų. Tai yra 4,6 mln. eurų daugiau nei pernai.
Medikų teigimu, insulino pompa sergantiesiems I tipo cukriniu diabetu padeda priartėti prie tokios gyvenimo kokybės tarsi turint sveiką kasą. Pompa ištisą parą reguliariai išskiria nedidelį kiekį insulino ir papildomą kiekį valgant. Pacientams, turintiems naudoti insuliną, ji padeda gerokai sumažinti insulino injekcijų (dūrių) skaičių ir leidžia gyventi visavertį gyvenimą, sumažinti gliukozės svyravimus, dėl kurių kyla didesnė komplikacijų rizika.
Ligonių kasos primena, kad insulino pompų nuomos išlaidos kompensuojamos tiems privalomuoju sveikatos draudimu apsidraudusiems žmonėms, kuriems jos yra būtinos sveikatos priežiūrai namuose. Tokio gydymo skyrimo tikslingumą nustato tretinės stacionarinės ir ambulatorinės vaikų bei suaugusiųjų endokrinologijos paslaugas teikiančios sveikatos priežiūros įstaigos gydytojų konsiliumas. Jame dalyvauja bent vienas gydytojas endokrinologas arba gydytojas vaikų endokrinologas.
Gavę teigiamą gydytojų konsiliumo sprendimą, pacientai, norintys išsinuomoti insulino pompą, turi kreiptis į įmonę, turinčią sutartį su VLK dėl medicinos prietaisų, būtinų sveikatos priežiūrai namuose užtikrinti, nuomos išlaidų kompensavimo. Įmonė su pacientu pasirašys sutartį dėl insulino pompos išdavimo, garantinio aptarnavimo, nuolatinės priežiūros ir keičiamųjų dalių tiekimo. Insulino pompas nuomojančių įmonių, turinčių sutartis su VLK, sąrašą galite rasti čia.
Sergančiųjų cukriniu diabetu padėtis Lietuvoje gerinama nuolat. Nuo šių metų liepos numatoma pradėti kompensuoti gliukozės matavimo jutiklius visiems 1 tipo cukriniu diabetu sergantiems pacientams, netaikant jokių amžiaus apribojimų.