15 diena važiuoja! Metinė prenumerata vos 7,99 Eur+DOVANA
Išbandyti
2017 01 31 /14:22

Linas Pernavas: jei kuris nors policininkas kažką padarė tyčia – inicijuosiu, kad jis daugiau nedirbtų

Dėl nepakankamo policijos darbo aiškinantis keturmečio iš Kėdainių sumušimo bylą kritikuojamas generalinis policijos komisaras Linas Pernavas ginasi teigdamas, kad policininkai geriau dirbtų, jei įstatymų leidėjai juos įpareigotų bylas, kuriose minimi vaikai, tirti greičiau, nei kitas.
Policijos departamento vadovas Linas Pernavas
Policijos departamento vadovas Linas Pernavas / Vidmanto Balkūno / 15min nuotr.

Antradienį Žmogaus teisių komiteto parlamentarai su ministrais, generaliniu policijos komisaru L.Pernavu, generaliniu prokuroru Evaldu Pašiliu aiškinosi, kaip reikėtų tobulinti tvarką, kad vaikai būtų apsaugoti nuo smurto.

„Jei policininkas ką nors padarė tyčia, pats inicijuosiu, kad jis daugiau nedirbtų. Bet jeigu savo pareigą atliko, tačiau dėl kažkokių priežasčių jam kažkas nepavyko, sieksiu, kad tvarka būtų pakeista ir kitą kartą galėtų padaryti“, – emocingai posėdyje kalbėjo L.Pernavas, tačiau į parlamentaro Justo Džiugelio klausimą, kodėl pareigūnai pernai lapkritį tirdami bylą dėl keturmečio patiriamo smurto jo neapklausė, generalinis komisaras neatsakė.

Mums irgi abejonių kilo dėl to neapklausimo.

„Mums irgi abejonių kilo dėl to neapklausimo“, – teigė posėdyje dalyvavęs generalinis prokuroras Evaldas Pašilis.

Pasak jo, į Kėdainių rajoną pasiųsti keturi prokurorai aiškinasi, ar vietos teisėsaugos klaidos nėra sisteminės.

Policijoje dėl pareigūnų veiksmų tiriant keturmečio sumušimo bylą vyksta tarnybinis patikrinimas. Jis atliekamas Kėdainių policijos tyrėjo Aurimo Mickevičiaus atžvilgiu.

Reikia psichologo dabar, šiandien. Padarykit, padarykit!

Generalinė prokuratūra yra pradėjusi ikiteisminį tyrimą dėl pareigų neatlikimo.

Parlamentarams ėmus diskutuoti, kodėl pasitaiko tokių atvejų, L.Pernavas teigė, kad tiek policininkams, tie prokurorams trūksta psichologų, kurie padėtų tokiose bylose.

„Reikia psichologo dabar, šiandien. Padarykit, padarykit! Tai dabar ką man – parašyti raštą prokurorui, kad atleistų prokurorą, o prokuroras man parašys, kad aš atleisčiau policininką. Šiandien rankose turiu keturis raštus – man dabar reikia!“ – pakeltu tonu bėrė generalinis komisaras.

„Jūs nesinervinkit, puikiai suprantu – neduok Dieve, tokios nelaimės nei vienai sistemai, nei vienam žmogui“, – L.Pernavą bandė raminti komiteto pirmininkas Valerijus Simulikas.

Prašo pakeisti įstatymą

L.Pernavas antradienį ir vėl teigė, kad policijos darbas biurokratizuotas: jiems reikia surinkti per daug dokumentų, atlikti nebūtinų procedūrų.

„Nėra aiškiai pasakyta, kad ta byla yra prioritetinė, kad ji turi būti ištirta per keletą parų. Teoriškai tą padaryti galima, tačiau jokio prioriteto nėra“, – sakė jis.

L.Pernavas aiškino, kad reikia įvesti tvarką, kad bylos, susijusios su smurtu šeimoje, prieš vaikus, būtų arba nutraukiamos, arba atiduodamos teismui per dvi paras – tiek, kiek galima laikyti smurtautoją suimtą be teismo.

Anot jo, jeigu byla sudėtingesnė, policija turėtų kreiptis į teismą dėl smurtautojo suėmimo, kad jis negalėtų bendrauti su auka.

„Oponentai sako, kad per dvi paras atliktas tyrimas bus nekokybiškas. Bet kai žinai, kad gali bylą teismui atiduoti kad ir po pusės metų, byla guli. Nesakau, kad pareigūnai tai daro specialiai. Bet jeigu dešimt bylų yra – jos visos vienodos, tada pasekmės tokios, kokios yra“, – aiškino jis.

Juliaus Kalinsko / 15min nuotr./Evaldas Pašilis
Juliaus Kalinsko / 15min nuotr./Evaldas Pašilis

Apie pastaruoju metu visuomenėje plačiai aptarinėjamus teismų sprendimus dėl smurto prieš vaikus, kai smurtautojas yra išteisinamas, paklaustas generalinis prokuroras E.Pašilis sakė, kad tokius sprendimus reikia skųsti tiek, kiek tik galima.

„Aukščiausiasis Teismas turi formuoti precedentą“, – sakė jis.

E.Žiobienė: ministrė problemos nematė

Žmogaus teisių komiteto posėdyje taip pat aptarta problema, kad savivaldybėse esantys Vaiko teisių apsaugos skyriai dirba tik iki 17 valandos, tuo metu jei vaikai nukenčia po darbo valandų – policininkai specialistų neprisikviečia.

Vaiko teisių apsaugos kontrolierė Edita Žiobienė posėdyje pasakojo, kad praėjusios kadencijos socialinės apsaugos ir darbo ministrė Algimanta Pabedinskienė buvo kurčia prašymams pakeisti tvarką taip, kad bent vienas savivaldybių vaiko teisių skyriaus specialistas budėtų po darbo valandų.

„Nepavyko įtikinti, kad dirbtų po darbo valandų ir savaitgaliais – kad bent kas nors būtų. Šito nepavyko niekaip“, – sakė E.Žiobienė.

Luko Balandžio / 15min nuotr./Savižudybių prevencijos komisijos posėdis
Luko Balandžio / 15min nuotr./Savižudybių prevencijos komisijos posėdis

„Dabar situacija tokia, kad jei muši vaiką, tai daryk tai iki 17 valandos“, – teigė komiteto narė Viktorija Čmilytė-Nielsen.

E.Žiobienė vėliau žurnalistams sakė, kad ne darbo metu ir savaitgaliais vaikų iš šeimos per metus paimama 100–200. „Didžiausios nelaimės Lietuvoje įvyksta tikrai ne darbo metu, dažnai – vakarais, savaitgaliais“, – pabrėžė ji.

E.Žiobienės teigimu, nepakanka policininko, kuris paimtų vaiką fiziškai ir išsineštų, vietoje turi būti specialistas, kuris mokėtų paaiškinti vaikui, kas vyksta ir kas su juo bus.

„Tam reikalingi specialistai ir visada buvau už tai, kad jie budėtų, reaguotų į iškvietimą, nes tai nebūtų kiekvieną naktį iškvietimas“, – teigė ji.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Influencerė Paula Budrikaitė priėmė iššūkį „Atrakinome influencerio telefoną“ – ką pamatė gerbėjai?
Reklama
Antrasis kompiuterių gyvenimas: nebenaudojamą kompiuterį paverskite gera investicija naujam „MacBook“
Reklama
„Energus“ dviratininkų komandos įkūrėjas P.Šidlauskas: kiekvienas žmogus tiek sporte, tiek versle gali daugiau
Reklama
Visuomenės sveikatos krizė dėl vitamino D trūkumo: didėjanti problema tarp vaikų, suaugusiųjų ir senjorų