Metinė prenumerata tik 7,99 Eur. Dabar tikrai ne metas nustoti skaityti!
Išbandyti
Prenumeratoriai žino daugiau. Prenumerata vos nuo 1,00 Eur!
Išbandyti
2013 10 03

Lino Linkevičiaus užuomina apie Kaliningrado srities blokadą sujaudino pasaulio žiniasklaidos milžinus

Užsienio reikalų ministro Lino Linkevičiaus „Reuters“ naujienų agentūrai duotas interviu apie galimą Lietuvos atsaką Rusijai gali įžiebti tarptautinį konfliktą. Apie tai, kad Lietuva svarsto tranzito į Rusijos Kaliningrado sritį blokados galimybę, praneša tokie pasauliniai žiniasklaidos milžinai kaip „Forbes“.
Pasienietis laukia atvažiuojančio automobilio
Pasienietis laukia atvažiuojančio automobilio / Andriaus Vaitkevičiaus / 15min nuotr.

Paklaustas, ar Vilnius gali imtis atsakomųjų priemonių Rusijos taikomai itin nuodugniai Lietuvos vežėjų patikrai, L.Linkevičius interviu naujienų agentūrai „Reuters“ sakė: „Mes galėtume taikyti tokias pačias priemones.“

Tokios kalbos prilygsta karo veiksmui

„Kaip žinote, Karaliaučius yra izoliuotas, geografiškai izoliuotas, taigi mes taip pat galėtume imtis priemonių kažką užblokuojant. Transportą, mes galėtume sustabdyti traukinius, ne tik traukinius, bet ir produktų tiekimą, bet ką. Teoriškai tai įmanoma. Tai nėra svarstoma, tai nėra mūsų mąstymo būdas ir metodas“, – kalbėjo ministras.

„Kalbėdamas apie Rusijos spaudimą kaimyninėms šalims stoti į muitų sąjungą, Lietuvos užsienio reikalų ministras L.Linkevičius padarė neįtikėtiną pareiškimą. <...> Nežinau, kokie buvo ministro ketinimai, tačiau toks žingsnis galėtų būti vertinamas kaip karo veiksmas. Panašūs pareiškimai gali sukelti labai rimtas pasekmes, todėl jų niekada nereiktų daryti, nebent šalis būtų tvirtai apsisprendusi iš tiesų žodžius paversti veiksmais“, – rašo „Forbes“ apžvalgininkas.

Pasak jo, yra daug priemonių, kurių ES galėtų imtis prieš Rusiją, – pakelti muitus, priimti tokius įstatymus, kaip priėmė JAV reaguodama į advokato Sergejaus Magnitskio mirtį, apriboti tarptautinius finansinius atsiskaitymus ir kitų. Tačiau tranzito kelių į Kaliningrado sritį blokada būtų tarptautinės teisės pažeidimas ir prilygtų agresyviems Rusijos veiksmams Moldovoje ar Ukrainoje.

"Jeigu tai ministro džiazas – tai labai neatsargu", - sakė R.Juknevičienė.

Alfredo Pliadžio nuotr./Spaudos konferencija, skirta Lietuvos pajėgų išvedimui iš Afganistano
Alfredo Pliadžio nuotr./Rasa Juknevičienė

Buvusi krašto apsaugos ministrė Rasa Juknevičienė 15min.lt teigė, jog darydamas tokius pareiškimus užsienio reikalų ministras turėtų būti atsargesnis.

„Tokiais klausimais kalbėti reikia atsargiau. Apie tai galima šnekėti tarpusavyje, bet nedaryti tokių pareiškimų viešai. Jeigu tai sutarta su premjeru, prezidente ar kitais už užsienio politiką atsakingais žmonėmis, kad Rusijos atžvilgiu laikomės tokios pozicijos, – tai vienas dalykas. Tačiau jeigu tai ministro džiazas – tai labai neatsargu“, – sakė parlamentarė.

Rusija gali specialiai provokuoti

Politologas, Geopolitinių studijų centro ekspertas Vadimas Volovojus 15min.lt sakė, jog Lietuva neturėtų pasiduoti Rusijos provokacijoms: „Egzistuoja reali galimybė, kad Rusija Lietuvą specialiai provokuoja tokiems pareiškimams. Užsienio reikalų ministras apie tai užsiminė, nes visuomenė tokiais atvejais visada reikalauja kažkokio atsako. Tačiau tokios strategijos laikymasis Rusijos atžvilgiu būtų neproduktyvus“.

Rusijos gynybos ministras Sergejus Shoigu ir prezidentas Vladimiras Putinas
Rusijos gynybos ministras Sergejus Šoigu ir prezidentas Vladimiras Putinas

Pasak jo, Lietuva turėtų veikti kaip civilizuota europinė valstybė. „Faktas, kad Rusijos veiksmai yra politizuoti, tačiau mes turėtume nepasiduoti. Manau, jog Lietuva nesiims priemonių, apie kurias dabar kalbama“, – sakė V.Volovojus.

Praėjusią savaitę paskelbtame komentare JAV tarptautinė žvalgybos organizacija teigia, kad įtampą tarp Lietuvos ir Rusijos kelia Kaliningrado aprūpinimo dujomis klausimas.

„Karaliaučiaus regiono izoliacija nuo likusios Rusijos ir ilgalaikis susirūpinimas dėl tiekimo saugumo eksklavui išliks vienas iš prieštaringiausių klausimų Lietuvos ir Rusijos energetikos derybose. Galima prognozuoti, kad nesutarimai ir įtampa tarp Lietuvos ir Rusijos dėl energetikos ir politinių klausimų tęsis“, – teigia JAV strateginių tyrimų centras „Stratfor“.

Rusijos muitininkai jau tris savaites itin nuodugniai tikrina Lietuvos vežėjų krovinius. Dėl to šie patiria didžiulių nuostolių. Lietuvos valdžios institucijos, nors ir reikalauja, nesulaukia iš Rusijos oficialių paaiškinimų, kodėl stabdomi Lietuvos bendrovių sunkvežimiai. Be to, Rusija pastaruoju metu vis apkaltina dėl nekokybiškos produkcijos Lietuvos pieno produktų gamintojus ir pagrasina uždrausti ar apriboti lietuviškos produkcijos importą, bet nesiima veiksmų ir neatsiunčia oficialių pretenzijų.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Šviežia ir kokybiška mėsa: kaip „Lidl“ užtikrina jos šviežumą?
Reklama
Kaip efektyviai atsikratyti drėgmės namuose ir neleisti jai sugrįžti?
Reklama
Sodyba – saugus uostas neramiais laikais
Reklama
Žaidimų industrijos profesionalus subūrusiems „Wargaming“ renginiams – prestižiniai tarptautiniai apdovanojimai