Penktadienio rytą Laisvės prospektu skriejo ne vienas prabangus limuzinas, lydimas apsaugos darbuotojų automobilių sirenų ir žybsinčių švyturėlių. Tačiau šiek tiek po 9 val. ryto, kai visos užsienio pareigūnų delegacijos sugužėjo į Rytų partnerystės viršūnių susitikimo vietą, eismas Laisvės prospekte tapo kasdieniškas. Patekus į žaliąjį koridorių atkarpą nuo Pašilaičių iki „Litexpo“ rūmų buvo galima įveikti per 10 minučių.
Nusukimas, iš Laisvės prospekto vedantis į „Litexpo“ rūmus, nebuvo užtvertas, todėl privačių namų gyventojai galėjo laisvai ir nevaržomai pasiekti namus. Pirmasis policijos pareigūnų ekipažas automobilius ir praeivius pasitinka ties keliuku, vinguriuojančiu į pačius „Litexpo“ rūmus – iki paties pastato likus maždaug kilometrui.
Miškelis, supantis parodų rūmų kompleksą, knibždėte knibžda apsaugos darbuotojų ir policijos pareigūnų. Tačiau grynu oru panorę pakvėpuoti gyventojai šile gali vaikštinėti ir keturkojus augintinius vedžioti netrukdomi. Pareigūnai atidžiai nužvelgia praeivius, tačiau kelio neužkerta – ne visada ir užkalbina.
Grynu oru panorę pakvėpuoti gyventojai šile gali vaikštinėti ir keturkojus augintinius vedžioti netrukdomi.
Laisvai praeinami ne tik miške asfaltuoti keliukai, bet ir gyventojų išminti takai. Tiesa, jie akylai stebimi pulkeliais mišką šukuojančių policijos pareigūnų, o iš oro – sraigtasparnio.
Tikrasis saugumas prasideda ties „Litexpo“ automobilių stovėjimo aikštelėmis. Čia teritorija aptverta tvoromis ir stop juosta. Į šią zoną galima patekti tik su leidimais.
Iš baltos palapinės, kurioje tikrinami automobiliai, sklinda šunų lojimas – jie ieško sprogmenų.
„Litexpo“ rūmai stebimi ir saugomi gausių pajėgų, tačiau atsitiktinis praeivis čia gali jaustis laisviau nei galima įsivaizduoti.
Vilniuje vykstančiame Rytų partnerystės viršūnių susitikime pasirašyti susitarimai su Rytų partnerystės šalimis, vyks plenarinė sesija, kurioje 34 šalių vadovai ir ministrai aptars Rytų partnerystės programos pažangą, jos ateities perspektyvas ir tikslus.
Taip pat numatytas Lietuvos prezidentės Dalios Grybauskaitės susitikimas su šešių Rytų partnerystės šalių – Ukrainos, Baltarusijos, Gruzijos, Moldovos, Armėnijos ir Azerbaidžano – opozicijos atstovais.
Ketvirtadienio vakarą Europos Sąjungos (ES) vadovams Vilniuje nepavyko įtikinti Ukrainos prezidento Viktoro Janukovyčiaus pasirašyti istorinę asociacijos ir laisvos prekybos sutartį.
Į dvi dienas trunkantį viršūnių susitikimą atvyko Vokietijos kanclerė Angelos Merkel, Prancūzijos prezidentas Fransua Hollande'as, Didžiosios Britanijos ministras pirmininkas Davido Camerono, Europos Vadovų Tarybos pirmininkas Hermanas Van Rompuy, Europos Komisijos pirmininkas Joss Manuelis Barroso, Europos Parlamento pirmininkas Martinas Schulzas, Europos Komisijos vicepirmininkė, vyriausioji įgaliotinė ES užsienio reikalams ir saugumo politikai Catherine Ashton, komisaras plėtrai ir kaimynystei Stefanas Fule, komisaras prekybai Karelis De Guchtas.
Taip pat lankosi Latvijos, Lenkijos, Kipro, Rumunijos, Slovakijos Prezidentai, Čekijos, Danijos, Estijos, Graikijos, Italijos, Kroatijos, Liuksemburgo, Maltos, Nyderlandų, Portugalijos, Slovėnijos, Švedijos, Vengrijos, Ispanijos ministrai pirmininkai bei kitų šalių aukšti pareigūnai.
Iš Rytų partnerystės programoje dalyvaujančių šalių atvyko Armėnijos prezidentas Seržas Sargsjanas, Azerbaidžano prezidentas Ilhamo Alijevas, Ukrainos prezidentas Viktoras Janukovyčius, Gruzijos prezidentas Giorgo Margvelašvilis, Moldovos ministras pirmininkas Iurie Leanca ir Baltarusijos užsienio reikalų ministras Ivanas Makėjus.